Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Çam Balı Faydaları Neler?

Çam Balı Faydaları Neler?

Vücuda yararları bakımından diğer ballardan çok daha öne çıkan çam balı doğal bir şifa bulmak isteyenler için tercih edilmektedir. Özellikle zengin besin değerleri ile birlikte çam balı eşsiz bir şifa kaynağı olmaktadır.

Çam Balı Nedir?

Çam balı arıların çiçeklerden topladıkları polenlerden değil, bazı özel çam ağaçlarının gövdesinde yaşamakta olan bir aracı böceğin ürettiği son derece özel bir bal çeşididir. Dünyada sadece Türkiye’de ve Yunanistan’da bulunduğu için çam balı oldukça değerlidir. Çam balının üretilmesi için belirli çam türlerinin bulunması gerekir, bu bakımdan her tür çamdan bal elde etmek mümkün değildir. Kızılçam olarak bilinen çam türü en yaygın üretimin sağlandığı çamdır. Bunun yanında karaçam ve Halep çamı da çam balı elde edilen çam türleridir. Balsıra böceğinin çamın öz suyunu emerek ürettiği bu özel bal besleyiciliği ve sağlamış olduğu eşsiz şifalar ile birlikte son derece yararlıdır. Özellikle Türkiye’de üretilen Köyceğiz balı oldukça geniş bir popülerliğe sahiptir.

Çam Balı Faydaları Nedir?

Çam balı faydaları bakımından diğer bal türlerine göre çok daha besleyici özellikler gösterir. En önemli özelliklerinin başında kristalleşme yani bozulma olmadan uzun süreler saklanabilmesi gelmektedir. Renk açısından da çam balı diğer ballara göre daha koyu bir yapıya sahiptir. Genelde koyu, kahverengi ve bulanık bir görünümü vardır. Diğer ballara kıyasla kendisine özgü kokuya da sahip olan çam balı diğer ballardan tadı bakımından da ayrılır ve daha az tatlı olduğu için boğazda yakıcı bir his bırakmayarak tüketilmeye uygundur. Özellikle besin değeri bakımından zengin oluşu ve solunum yolları ile sindirim sistemi üzerine etki etmesi tıp açısından da kabul edilmektedir.

İçeriğinde bulunan enzim, aminoasit ve mineraller bakımından sağlığın korunmasına ve hastalıklara karşı etkili bir önlem almaya son derece yararlıdır. Antioksidan etkisi ile birlikte vücudun ve hücrelerin temizlenmesine, toksinlerin vücuttan atılmasına neden olur. Hem yetişkinler hem de çocuklar için çok faydalı olup çocukların daha sağlıklı bir gelişim göstermeleri için düzenli olarak tüketmeleri gerekmektedir. Diyet yapmak isteyenler için de zayıflatıcı özelliği bulunmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Çam balı her gün tüketilir mi?

Çam balını her gün tüketebilirsiniz, herhangi bir sorun oluşturmaz.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın