Ana Sayfa - Beslenme - Obezite Belirtileri Nelerdir?

Obezite Belirtileri Nelerdir?

Obezite belirtileri nelerdir sorusu üzerine yapılan araştırmalar çeşitli belirtileri ortaya koymuştur. Bu belirtilere dikkat ederek kişinin obeze yakalanma riskinin bulunup bulunmadığı veya obez olup olmadığı anlaşılabilir. Çocuklar üzerinde veya yetişkinlerde farklı belirtileri bulunan obezite hastalığı tıbbi olarak belirtileri ortaya konarak araştırmalar yapılmaya devam etmektedir.

Obezite Başlangıcı

Obezite belirtileri nelerdir sorusu günümüzde merak edilen konulardandır erişkin yaştaki nüfusta oluşan obezite riski günümüzde 15 yaş ve altına kadar düşmüştür. Bu da ailelerin bu konuda endişelenmelerine sebep olabilmektedir. Obezite başlangıcının tespit edilmesi ve bu anlamda ileri safhada obez hastalığına yakalanmanın önüne geçilmesi için oldukça önemlidir. Belirli bir tedavisi bulunan ve kişisel çabalar ile tedavi edilebilen bir hastalıktır. Vücudun belirli bölgelerinde yaşanan bu yağ birikintileri zamanla kiloya dönüşür. Oluşan bu fazla kilolardan kaynaklı olarak kişi gündelik hayatın aktivitelerini yapamamaya başlar ve zaman sonra hastalıklar ortaya çıkar.

İşte bu obezitenin içerisine sürüklenmiş bir bireyin yaşadığı engellerdir. Bunun öncesinde kişinin böyle bir duruma sürüklendiğini anlayabilmesi için belirtiler ile tespit edebilmesi mümkündür. Özellikle önceden bulunmayan ve yeni çıkmış olan hastalıklar üzerine daha bir titizlikle dikkat etmek gerekir. Hastalığın sebebi yapılacak kan tahlilleri ve tetkikler doğrultusunda daha rahat bir şekilde ortaya konabilir. Kişide uzun yılların ardından oluşan kronik rahatsızlık da fazla kilolardan kaynaklı olarak kendini göstermiş olabilir. İdeal kiloda olduğunu düşünen kişi zaman sonra obezite riski ile karşı karşıya kalacaktır vücut bunu bazı belirtiler ile hissettirir.

Obezite Nasıl Anlaşılır?

Kişinin gündelik hayatını olumsuz şekilde etkileyen ve kısıtlayan Obezite belirtileri nelerdir sorusuna yönelik birkaç madde ile belirtileri şunlardır:

  • Özellikle gece terlemeleri ve gündüz aşırı terleme,
  • Normalden daha çabuk yorulabilme ve halsizleşebilme,
  • Koşarken veya yürürken, merdiven çıkarken yaşanan nefes darlığı,
  • Uyku sırasında uyku apnesinin artışının gözlemlenmesi ve rahatsız edici derecede horlamaların ortaya çıkması,
  • Ciltte bazı sorunların yaşanmaya başlanması bu beneklenmeler, kızarıklıklar, şişmeler olabilir.
  • Sabah kalktığı andan itibaren vücudun halsiz bitkin ve yorgun hissediyor oluşu,
  • Özellikle sırt ve eklem kısımlarında yaşanan ve dinmek bilmeyen ağrılar.

Bunlar vücudun obeziteye açık bir durumda olduğunun belirtileridir. Onun dışında kişi psikolojik olarak da kişi kendisini kötü durumda hissetmeye başlayacaktır ve öz saygısında zedelenmeler gün geçtikçe artacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Çocuklarda obezite görülür mü?

Obezite çocuklardan yaşlılara kadar her yaş grubunda görülebilen bir hastalıktır.

 

 

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın