Ana Sayfa - Genel Sağlık - Huzursuz Bağırsak Sendromu Magnezyum

Huzursuz Bağırsak Sendromu Magnezyum

Huzursuz Bağırsak Sendromu İrritabl bağırsak sendromu (IBS), genellikle birlikte ortaya çıkan bir grup semptomla karakterize bir gastrointestinal bozukluktur.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir?

IBS’nin beyin ve bağırsakların birlikte nasıl çalıştığı arasındaki sorunlardan kaynaklandığı düşünülmektedir. Doktorlar artık IBS gibi durumları bağırsak-beyin etkileşimlerinin bozuklukları olarak adlandırıyorlar.

IBS’li bazı kişilerde kabızlık vardır. Bazılarında ishal var. Diğerleri ikisi arasında dalgalanıyor. Bu nedenle, IBS genellikle farklı türlerde kategorize edilir:

 • Kabızlık ile IBS (IBS-C): sert veya yumrulu dışkı ile anormal bağırsak hareketleri; Genel olarak daha az bağırsak hareketi, bazen zorlanma gerektirir
 • İshalli IBS (IBS-D): dışkılar gevşek veya sulu; daha sık gitme dürtüsü ile birlikte karın ağrısı olabilir
 • Karışık bağırsak alışkanlıklarına sahip IBS (IBS-M): Aynı gün içinde hem sert hem de yumrulu ve gevşek veya sulu olabilen anormal bağırsak hareketleri

 

Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri ve Önlenmesi

IBS’niz varsa, magnezyumun semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabileceğini duymuş olabilirsiniz.

Magnezyum açısından zengin yiyecekleri artırmak IBS’li herkes için faydalı olabilirken, belirli magnezyum takviyeleri formülasyonlarının kabızlığı hafifletmeye yardımcı olduğu özellikle bilinmektedir.

Bu nedenle, magnezyum takviyeleri IBS-C veya IBS-M’li kişiler için yararlı olabilir, ancak ishali artırabildikleri için IBS-D’li kişiler için iyi bir fikir olmayabilir.

IBS’yi tedavi etmek için magnezyum almanın potansiyel yararları ve riskleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Magnezyum, kas ve sinir fonksiyonlarını, kan basıncını ve kan şekerini düzenlemek dahil olmak üzere vücuttaki birçok temel fonksiyonda yer alan bir mineraldir. Magnezyum, aşağıdakiler dahil çok çeşitli yiyeceklerde bulunabilir:

 • yapraklı yeşillikler
 • patates
 • Brokoli
 • tam tahıllar
 • Avokado
 • mercimek, nohut ve bezelye gibi baklagiller
 • keten tohumu ve kabak çekirdeği gibi tohumlar
 • soya peyniri
 • bazı balık türleri
 • Fındık
 • bitter çikolata

Bununla birlikte, bazı insanlar yeterince magnezyum almazlar ve alımlarını artırmak için takviyelere yönelirler.

Magnezyum takviyelerinin karın kramplarını, anksiyeteyi ve kabızlığı hafifletmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle, IBS-C’li kişilerde yaygın olarak görülen semptomlara yardımcı olmak için artan diyet magnezyum ve magnezyum takviyeleri önerilebilir.

Dışkı yumuşatıcı

Magnezyum bağırsaklara su çekerek dışkıyı yumuşatır ve boyutunu büyütür. Bu, dışkının daha kolay geçmesine yardımcı olur.

Kaygıyı azaltır

Magnezyumun kaygıyı azalttığı gösterilmiştir. Anksiyete IBS semptomlarını şiddetlendirebileceğinden, bu semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.

Magnezyum genellikle çoğu insan için güvenli kabul edilse de, özellikle çok fazla alırsanız, bir takviye aldıktan sonra yan etkilere sahip olabilirsiniz.

Yan etkilerden kaçınmak için, doktor gözetiminde olmadığı sürece günde 350 mg’ın altında tutmaya çalışın.

Magnezyum takviyelerinin en yaygın yan etkileri şunlardır:

 • hafif ishal
 • mide bulantısı
 • karın krampları

Farkına varmak

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), takviyeleri ilaçlarla aynı şekilde düzenlemez. Takviyeler, etikette listelenmemiş ek bileşenler veya etikette listelenenden farklı miktarlarda bileşenler içerebilir.

Kalite testlerinden geçmiş saygın markaları seçmek önemlidir.

Toksisite

Magnezyum takviyelerini yüksek dozlarda almak, aşağıdakiler gibi daha ciddi yan etkilere neden olabilir:

 • hafif ishal
 • mide bulantısı
 • karın ağrısı

Tıbbi Acil Durum

Çok yüksek dozlarda magnezyum (5.000 mg / gün’den fazla), ölümcül olabilen magnezyum toksisitesi ile ilişkilendirilmiştir. Magnezyum toksisitesinin semptomları şunları içerir:

Böbrek problemi olan kişilerde magnezyum toksisitesi riski daha yüksektir.

Bu yan etkilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, magnezyum almayı bırakın.

Alerjik reaksiyon

Magnezyum veya bir gıda veya takviyede bulunan diğer bileşenlerden herhangi birine karşı alerjik reaksiyona sahip olmak mümkündür.

Alerjik reaksiyonun semptomları kızarıklık veya kurdeşen, kaşıntı, nefes darlığı ve diğer semptomları içerebilir.

Tıbbi Acil Durum

Nefes almakta güçlük çekiyorsanız veya şiddetli alerjik reaksiyon belirtileri yaşıyorsanız, 112’yi arayın, örneğin:

 • kurdeşen, kaşıntı veya soluk cilt gibi cilt reaksiyonları
 • hırıltı veya nefes almada sorun
 • baş dönmesi, baş dönmesi veya bayılma
 • Yüzün şişmesi
 • mide bulantısı
 • zayıf ve hızlı nabız

İlaç etkileşimleri

Magnezyum takviyelerinin belirli ilaç türleriyle etkileşime girdiği bilinmektedir, örneğin:

 • belirli antibiyotikler, tetrasiklinler (demeklosiklin ve doksisiklin gibi) ve kinolon antibiyotikler (siprofloksasin ve levofloksasin gibi) dahil
 • bifosfonatlar, osteoporoz tedavisinde kullanılan alendronat (Fosamax) gibi
 • diüretikler, furosemid (Lasix) ve hidroklorotiyazid (Aquazide H) dahil
 • asit reflü semptomlarını hafifletmek veya magnezyum da içerebilen peptik ülserleri tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar, esomeprazol magnezyum (Nexium) ve lansoprazol (Prevacid) gibi

IBS’yi tedavi etmek için bir magnezyum takviyesi almayı düşünüyorsanız, önce aldığınız diğer takviyeleri ve reçeteleri veya reçetesiz satılan ilaçları tartışmak için önce bir doktorla konuşun.

Magnezyum takviyeleri çeşitli formlarda mevcuttur. Her birinin emilim oranları farklı olacaktır.

Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) güvenlik ve etkinlik için takviyeleri incelemediğini ve dikkatle alınması gerektiğini unutmayın.

Güvenlik ve kalite açısından NSF International gibi üçüncü taraflarca onaylanmış markaları arayın.

Herhangi bir takviye almadan önce doktorunuza sorun ve doğru dozaj için tüm ürün etiketlerini okuduğunuzdan emin olun.

Mevcut birçok magnezyum türü varken, magnezyum oksit, magnezyum sitrat, magnezyum sülfat ve magnezyum hidroksitin, IBS’li kişilerde kabızlığın tedavisine yardımcı olabilecek ozmotik bir müshil etkisi olduğu gösterilmiştir.

IBS için magnezyum sitrat

Magnezyum sitrat, sitrik asit ile kombinasyon halinde magnezyumdur.

Magnezyum sitrat, ozmotik bir müshil olarak kabul edilir. Bağırsaklarınızı gevşeterek ve suyu bağırsaklara çekerek çalışır. Su, dışkının yumuşamasına ve hacim kazanmasına yardımcı olarak dışkının daha kolay geçmesini sağlar.

Magnezyum sitrat, kapsül, sıvı veya toz formülasyonlarında (suyla karıştırdığınız) bulunabilir. Magnezyum sitrat satın almak için reçeteye ihtiyacınız yok. Eczanelerde veya çevrimiçi olarak kolayca bulunabilir.

Magnezyum takviyeleri için önerilen doz, markaya, kullanım amacına ve diyetinizde halihazırda ne kadar magnezyum aldığınıza bağlıdır. Paket talimatlarındaki dozajı takip edin.

IBS için magnezyum sülfat

Epsom tuzu olarak da bilinen magnezyum sülfat, kabızlığı iyileştirebilecek bir tür magnezyum tuzudur.

Örneğin 2016 yılında yapılan bir araştırma, magnezyum sülfat içeren maden suyu tüketiminin IBS-C’li kişilerde bağırsak hareketlerinin sıklığını iyileştirdiğini göstermiştir.

Bununla birlikte, etki yalnızca 6 haftaya kadar sürdü.

Daha önce bahsedilen çalışmayla yakından ilgili araştırma parametreleri ve yöntemleri ile 2017 yılında yapılan bir çalışma benzer sonuçlar gösterdi.

Kabızlığı tedavi etmek için, yetişkinler ve 12 yaş ve üstü çocuklar, 2 ila 4 seviye çay kaşığı Epsom tuzunu 8 ons suda çözebilir ve hemen içebilirler.

IBS için magnezyum hidroksit

Magnezyum hidroksit (magnezyum sütü) bağırsaklarınıza su çekerek bir müshil görevi görür, bu da dışkınızı yumuşatmaya ve geçişini kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Önerilen doz, ürüne göre değişir.

Örneğin Phillips’in Milk of Magnesia, her yemek kaşığı (15 mL) 1.200 mg magnezyum hidroksit içeren günde 2 ila 4 yemek kaşığı (30 ila 60 mL) almayı önerir.

Bu, güvenli üst seviyenin üzerinde kabul edilirken, böyle bir durumda bunun müshil etkisi istenir.

Diğer magnezyum formülasyonları

Mevcut birkaç başka magnezyum takviyesi türü vardır. Bununla birlikte, bu formülasyonlar, kabızlığı tedavi etmek için en iyi seçenek olmayabilir.

 • magnezyum şelat
 • magnezyum aspartat
 • magnezyum treonat
 • magnezyum glisinat
 • magnezyum malat
 • magnezyum bisglisinat tozu

Magnezyum açısından zengin yiyecekleri arttırmak ve belirli tipte magnezyum takviyeleri almak, özellikle magnezyum sitrat, magnezyum sülfat veya magnezyum hidroksit içeren sıvılar, özellikle kapsüller, toz almak, IBS’li bazı insanlar için yararlı olabilir.

Sorunları önlemek için her zaman paketteki talimatları izleyin ve IBS-C için bir tedavi seçeneği olarak magnezyumu düşünüyorsanız bir doktorla konuştuğunuzdan emin olun.

Kabızlık ile IBS için magnezyum, uzun süreli tedavi için bir çözüm olmayabilir. Magnezyumun IBS-C’yi artık tedavi etmediğini fark ederseniz, diğer tedavi seçeneklerini tartışmak için bir doktora görünün.

Bu yazılara da bakın:

Kadınların Sağlıklı Beslenmesi İçin 7 Önemli Kural

Siyah Dışkı Neden Olur?

Dışkının Elle Çıkarılması

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın