Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Tonal Spor Aleti İncelemesi

Tonal Spor Aleti İncelemesi

Etkileşimli dokunmatik ekran ve elektromanyetik makaralarla donatılmış Tonal, tek bir kompakt cihazda tüm vücut egzersizini sağlamak için tasarlanmış dijital bir egzersiz sistemidir.

Makine, eğitmen liderliğindeki yüzlerce sınıfa erişim sağlar ve gerçekten kişiselleştirilmiş bir egzersiz deneyimi sunmak için ileri teknolojiyi kullanır.

Tonal Spor Aleti Nedir?

Çeşitli güç ve kardiyo sınıflarına ek olarak Tonal, sizi zorlu tutmak ve fitness hedeflerinize doğru ilerlemek için çeşitli benzersiz özellikler ve egzersiz modları sunar.

Ancak ucuz olmadığı için Tonal’ın maliyetine değip değmediğini merak ediyor olabilirsiniz.

Bu makale, egzersiz ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmak için Tonal ev jimnastik salonunun kapsamlı bir incelemesini sunar.

Tonal, evinizin mahremiyetinde zorlu egzersizler sunan akıllı bir spor salonudur.

Şık, kompakt cihaz duvarınıza takılır ve etkileşimli bir dokunmatik ekrana ve 91 kg’a kadar direnç sağlayan 2 adet ayarlanabilir elektromanyetik makaraya sahiptir.

Atletik performansı artırmak, güç oluşturmak veya hız kazanmak için Tonal antrenörü kullanabilirsiniz.

Kilo vermek, vücudunuzun belirli bölgelerini şekillendirmek veya sadece mevcut kondisyon seviyenizi korumak istiyorsanız da yararlıdır.

Egzersiz yapmaya hazır olduğunuzda, cihazı açmanız ve 170’in üzerinde eğitmen liderliğindeki ders arasından seçim yapmanız yeterlidir.

Tonal, 200 pound’a (91 kg) kadar yumuşak direnç sağlamak için elektrik ve mıknatıs kullanan 2 ayarlanabilir kolla donatılmıştır.

Kollar, çeşitli tam vücut egzersizleri yapmak için Tonal’ın Smart barı ve kolları gibi çeşitli aksesuarlarla da kullanılabilir.

Makinenin en dikkat çekici özelliklerinden biri, Tonal uygulamasını kullanarak antrenmanları yayınlamanıza izin veren 24 inç (61 cm) etkileşimli ekranıdır.

Uygulamaya ilk kez giriş yaptığınızda, zayıflama, kas geliştirme veya zindeliği geliştirme seçeneklerinden fitness hedefinizi seçeceksiniz.

Ardından, Tonal kitaplığında bulunan her egzersiz için optimal ağırlık yükünüzü belirlemek için bir kuvvet değerlendirmesi yapacaksınız.

Tonal, bu verileri kullanarak, mevcut fitness seviyenize ve hedeflerinize göre sınıflar önererek egzersiz deneyiminizi kişiselleştirebilir.

Hesabınızı oluşturduktan sonra, ısınma ve soğuma egzersizleri de dahil olmak üzere 170’in üzerinde isteğe bağlı derse göz atabilir veya kendi özel rutininizi oluşturabilirsiniz.

Tonal, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli özellikler ve egzersiz modları sunar:

 • Bluetooth yetenekleri. Makine, kulaklıklarınız veya hoparlörleriniz aracılığıyla Apple Music, Tonal Radio veya Tonal antrenörünüzü dinlemek için Bluetooth özelliklidir. Ayrıca akıllı saatler ve Bluetooth kalp atış hızı monitörleri ile eşleşir.
 • Zincir modu. Bu özellik, siz hareketi iterken veya çekerken direnci artırır, metal zincirlerin veya direnç bandının kullanımını taklit eder.
 • Sürekli izleme. Antrenmanlar sırasında Tonal, tekrarlarınızı, setlerinizi, ağırlık yükünüzü, gerilim altındaki sürenizi ve hareket aralığınızı kaydederek ilerlemenizi izlemeyi kolaylaştırır.
 • Eksantrik modu: Bu özellik, her hareketin eksantrik kısmı sırasında direnç ekleyerek, gerilim altında geçirilen süreyi artırmanıza olanak tanır.
 • Geri bildirim formu. Hareketleri doğru yaptığınızdan emin olmak için Tonal, formunuz ve tekniğiniz hakkında geri bildirim ve rehberlik sağlamak için 17 sensörden gelen verileri kullanır.
 • Serbest Kaldırma modu. Belirli egzersizleri yapma havasındaysanız, Serbest Kaldırma modu, özelleştirilmiş bir egzersiz seansı için bireysel hareketleri seçmenize ve seçmenize olanak tanır.
 • Akıllı Esnek. Zincirleri ve Eksantrik Modları birleştiren Smart Flex, her hareketi mümkün olduğunca zorlu ve etkili kılmak için sürekli olarak ağırlık ekler veya çıkarır.
 • Gözcü modu. Spor salonunda bir gözcü gibi davranan makine, bir tekrarı tamamlamakta zorlanıyorsanız, ağırlığı otomatik olarak azaltacaktır.
 • Güç değerlendirmesi. Bu değerlendirmenin sonuçlarını kullanarak, makine her egzersiz için optimal ağırlık yüklerinizi hesaplar. Ayrıca zaman içindeki kazanımlarınızı takip etmek için bir güç puanı hesaplar.

Tonal, spor salonunun yanı sıra bir Akıllı Aksesuar paketi de sunuyor.

Eksiksiz bir ev jimnastik salonu deneyimi sağlamak için tasarlanan pakette bir ağırlık sehpası, egzersiz minderi, köpük rulo, triseps ipi, Akıllı çubuk ve iki Akıllı tutamak bulunur.

Kendi aksesuarlarınızı kullanabilirsiniz, ancak Smart bar ve kulplar, bir düğmeye dokunarak rezistansı açıp kapatmanıza izin vermeleri bakımından benzersizdir.

Aslında çoğu müşteri, Tonal’ın kuvvet antrenmanlarından en iyi şekilde yararlanmak için Akıllı çubuğun ve kolların gerekli olduğu konusunda hemfikirdir.

Tonal uygulamasında haftalık olarak eklenen yeni içerikle sınıflar mevcuttur.

Antrenmanınızı seçmek için, kollar veya abs gibi hedeflenen vücut bölgesine veya aşağıdakiler dahil egzersiz türüne göre sıralayabilirsiniz:

 • kuvvet antrenmanı
 • kickboks
 • eğitim kampı
 • yüksek yoğunluk
 • hızlı uyum gösterme
 • triatlon
 • dans kardiyo
 • bar
 • pilates
 • yoga
 • meditasyon
 • hareketlilik
 • kurtarma
 • doğum öncesi ve sonrası
 • aile eğlencesi

Uygulamanın, başkalarıyla gerçek zamanlı olarak egzersiz yapma hissini tercih ederseniz, anlaşmayı bozabilecek canlı sınıfları içermediğini unutmamak önemlidir.

Ancak şirket, zaman zaman Tonal Facebook grubuna katılarak erişebileceğiniz Facebook Live’da egzersizler sunuyor.

Ayrıca, kendi hızınızda hareket edebilmek ve dersleri istediğiniz sıklıkta tekrar edebilmek de dahil olmak üzere, önceden kaydedilmiş derslere sahip olmanın faydaları da vardır.

Tonal’ın bir başka benzersiz özelliği de belirli hareketler, setler ve tekrarlar girerek özel bir antrenman oluşturma yeteneğidir.

Tonal’ın kitaplığından yerinde egzersizleri seçmenize izin veren bir Serbest Kaldırma modu da vardır. Siz hamleleri seçerken, Tonal yine de ağırlık yükleri önerecek ve ilerlemenizi kaydedecektir.

Doğru formu korumak, etkinlik ve güvenlik için önemli olduğundan, uygulama aynı zamanda her hareketin video gösterimlerini de içerir.

Tonal ev jimnastiği 150 pound (68 kg) ağırlığında ve 21.5 × 50.9 × 5.25 inç (55 × 129 × 13 cm) ölçülerindedir.

Güvenli ve emniyetli bir antrenman için Tonal, aşağıdaki alan ve kurulum gereksinimlerini önerir:

 • 7 × 7 fit (210 × 210 cm) alan
 • minimum tavan yüksekliği 7’10” (240 cm)
 • alçıpan, kontrplaktan veya açıkta kalan ahşap dikmelerden yapılmış destekleyici bir duvar
 • 16 inç (40,6 cm) genişliğinde ahşap veya metal destek çıtçıtları
 • topraklanmış, 3 uçlu bir elektrik prizi
 • Saniyede en az 15 megabit (Mbps) bant genişliğine sahip güçlü bir WiFi bağlantısı

Bu tavsiyelerin bazı istisnaları vardır. Örneğin, duvarlarınızın kalınlığı 1,25 inç (3,2 cm) veya daha azsa, Tonal’ı betona, panellere, çam tahtasına, sıvaya veya sıvaya da yapıştırabilirsiniz.

Ek olarak, evinizin destek çıtçıtları 16 ila 24 inç (40.6–61 cm) arasındaysa, cihazı geniş montaj çubukları kullanarak kurabilirsiniz.

Makineyi kurma konusunda endişeli misiniz? Gerek yok! Profesyonel kurulum dahildir ve tamamlanması 1 saatten az sürer.

Kurulumcular ayrıca Tonal eğitmeninizi WiFi’ye bağlayacak, Bluetooth Smart aksesuarlarınızı eşleştirecek ve hesabınızı kuracaktır.

Tonal ev jimnastik salonunun maliyeti 2.995 ABD dolarıdır ve Amerika kıtasında teslimat ve profesyonel kurulumu içerir.

Alaska veya Hawaii’ye gönderilen siparişler için 300 $ ek ücret alınır.

Ev spor salonunu daha uygun fiyatlı hale getirmek için Tonal, satın alma işleminizi aylık taksitler halinde ödemenizi sağlayan Affirm adlı bir ödeme planı sunuyor.

Akıllı Aksesuarlar paketinin ayrı olarak satıldığını ve 495 $’a mal olduğunu unutmayın.

Alternatif olarak, kendi aksesuarlarınızı kullanmak için Tonal’dan bir dizi T-kilit adaptörü ve iki karabina satın almanız gerekir.

Spor salonunu satın aldıktan sonra, Tonal uygulamasına aylık 49 ABD Doları tutarında 12 aylık bir abonelik için kaydolmanız da gerekiyor.

İlk yıldan sonra, istediğiniz zaman aboneliğinizi yenileme veya iptal etme seçeneğiniz vardır. Uygulama olmadan yalnızca WiFi güncellemelerine, güvenlik özelliklerine ve ağırlık ayarlarına erişebileceğinizi unutmayın.

Tonal Spor Aleti Garanti ve iade politikası

Herhangi bir nedenle satın alma işleminizden memnun kalmazsanız, tam bir geri ödeme için cihazı iade etmek için 30 gününüz vardır.

Tonal eğitmen ayrıca aşağıdaki garantilerle birlikte gelir:

 • Aksesuarlar hariç parçalarda 3 yıl
 • 1 yıllık işçilik
 • aksesuarlarda 1 yıl

Değiştirilen parçalar, hangisi daha uzunsa, 45 gün veya orijinal garanti süresinin geri kalanında garanti kapsamındadır.

Birçok müşteri, Tonal’ın sunduğu rahatlık ve sınıf çeşitliliği sayesinde satın almalarından memnun olduğunu bildiriyor.

Birkaç yorumcu ayrıca, cihazın en son teknolojisine, antrenmanlarını geliştirme ve fitness seviyelerini iyileştirme konusunda da itibar ediyor.

Ancak, tüm incelemeler olumlu değil.

Bazı müşteriler, makinenin beklenenden daha yüksek ses çıkardığından şikayet eder; bu, oda arkadaşlarınız varsa veya komşularınızla bir duvarı paylaşıyorsanız ideal olmayabilir.

İnsanlar ayrıca Tonal’ın kişisel bilgi toplamasıyla ilgili gizlilik endişelerini de dile getirdiler.

Tonal’ın gizlilik politikasına göre şirket, kişisel bilgilerinizi çeşitli amaçlarla toplayabilir ve bu bilgileri reklam ağları, sosyal medya ve yasal merciler dahil olmak üzere üçüncü şahıslara ifşa edebilir.

Verilerinizin gizliliğiyle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doğrudan şirkete ulaşmak en iyisidir.

Ödeyebileceğinizden, Tonal evde egzersiz yapmak için kullanışlı ve kompakt bir yol sunar. Ancak, piyasadaki tek egzersiz aynası olmaktan çok uzak.

Örneğin, Echelon Reflect 40″, 1.000 $ ‘dan daha düşük bir maliyetle en uygun fiyatlı seçeneklerden biridir.

Ayna, Echelon United uygulamasını kullanarak canlı, isteğe bağlı ve manzaralı egzersiz sınıflarına erişim sağlar.

Ancak, Reflect bir makara sistemi veya ağırlık içermez, bu nedenle kuvvet antrenmanı antrenmanları için kendi ekipmanınızı sağlamanız gerekir.

Bir diğer popüler seçenek ise The Mirror.

Mirror, küçük alanlar için çok uygun olan ince ve şık bir tasarıma sahiptir. Ayrıca Tonal’dan daha ucuzdur.

Serbest ağırlıklar veya direnç bantları gibi aksesuarları içermese de, şirket seans başına 40 $ karşılığında bire bir kişisel eğitim sunuyor.

Mirror’ın aylık üyelik ücreti 39$’dır, bu da 6 kişiye kadar kardiyo, tai chi, ağırlık çalışması ve boks dahil binlerce canlı ve isteğe bağlı derse sınırsız erişim sağlar.

Son olarak, Tempo Studio, 300 pound (136 kg) halter kapasitesi sunan ve onu ciddi halterciler için ideal kılan, armoire şeklinde bir fitness aynasıdır.

Ayrıca form geri bildirimi ve kişiselleştirilmiş eğitim programları sağlamak için 3D sensörlere sahiptir.

Her biri dambıl, ağırlık plakaları, halter ve ağırlık sehpası gibi çeşitli egzersiz ekipmanları içeren üç Tempo modeli mevcuttur.

Temel model Tonal ev jimnastiği ile aynı fiyattayken, Tempo Plus ve Pro daha pahalıdır.

Bir sürü egzersiz ekipmanı satın almak zorunda kalmadan tam vücut egzersizi arıyorsanız, Tonal ev jimnastiği dikkate değer.

Cihaz, kompakt olmasının yanı sıra, fitness hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş ve zorlu bir egzersiz deneyimi sunar.

Ancak, özellikle Akıllı Aksesuar Paketi ve Tonal uygulama üyeliğinin ek maliyetlerini hesaba kattığınızda, makine ucuz değil.

Yine de Tonal, motive olmanıza yardımcı oluyorsa yatırıma değer. Sonuçta, tutarlı bir egzersiz rejimi sürdürmenin fiziksel ve zihinsel sağlığınız için sayısız faydası vardır.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın