Ana Sayfa - Hayatın İçinden - İncir Yaprağı ne İşe Yarıyor? İncir Yaprağı Faydaları

İncir Yaprağı ne İşe Yarıyor? İncir Yaprağı Faydaları

Bildiğiniz üzere doğadaki birçok bitkinin bizlerin sağlığı için sağladığı bir sürü fayda var.

İncir yaprağının faydaları saymakla bitmez fakat bu yazımızda sizlere birkaç faydasını anlatmak istiyoruz. Ne yazık ki birçok insan bundan haberdar değil.

Bu yazımızla beraber umuyoruz ki bu önemli bilgiyi bilen kişilerin ve memnun kalan kişilerin sayısı artacaktır.

İncir Yaprağının Faydaları

İncir yaprağı da bizlere fayda sağlayan milyonlarca bitkiden biri olmaktadır. İncir yaprağı senelerdir insanlara sağlık açısından iyi gelmektedir.

İncir ağacı yaprağı çayının kandaki glikoz değerini düşürerek şeker hastalığına iyi geldiği tespit edilmiştir.

Anti – diyabetik (diyabet hastalığı karşıtı) bir çay olarak da bilinir.

Yapılan birtakım önemli araştırmalara göre incir ağacı yaprağının bazı kanser türü hücrelerinin yayılmasına mani olduğu görülmüştür. Ve bu çay bronşit hastalığına da iyi  gelmektedir.

İncir ağacı yaprağını düzenli şekilde çiğnemek mide ağrınızı yatıştırır. İncir yaprağı, yüksek tansiyona da iyi geliyor. Basur (hemoroid) şikayetiniz varsa incir ağacı yaprağı bu rahatsızlığa da iyi gelen bir bitkidir.

İncir yaprağı çayı

Kendimizi doğal yöntemlerle sağlıklı hissetmek, kimyasal yöntemlerle sağlıklı hissetmekten her zaman daha iyi bir seçenek olmuştur. İncir ağacı hem lezzetli mi lezzetli meyvesi hem de şifa dolu yaprağıyla şifa dolu bir bitkidir.

İncir yaprağı çayının tarifi

İncir yaprağı çayının tarifini de kısa bir şekilde verelim: 4 – 5 adet incir ağacı yaprağını istediğimiz boyutta bir tencereye koyuyoruz, üzerine yarım litre kadar su ilave ediyoruz. 15 – 20 dakika kadar hazırladığımız bu karışımı kaynattıktan sonra ise ateşten alıp soğumaya bırakıyoruz. Soğuduktan sonra içebilirsiniz.

Biliyorsunuz ki lif içeren besinler sindirim sistemi için büyük önem arz etmektedir. İncir de lif açısından zengin bir besin olması sebebiyle sindirim sistemine iyi gelir. Sindirim sisteminiz hızlandığında daha hızlı kilo vermeye başlarsınız. Kabızlığa da iyi gelecektir.

Düzenli spor yapıyorsanız da mutlaka incir yaprağı tüketin. Eklemlerinize iyi gelecektir.

İncir yaprağı çayı egzama (deri hastalığı) için de çözüm sunmaktadır. Vücuttaki trigliseritlerin seviyesini düşürdüğü için kalp krizi riskini azaltmış olur. Ayrıca bu sebeple obeziteyle de savaşır.

Bu yazılara da bakın:

Lavanta Yağı Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

Menekşe Yağı Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

Kadınların Sağlıklı Beslenmesi İçin 7 Önemli Kural

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın