Ana Sayfa - Kadın - Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır, Tek ve Çift Çizgi Nedir?

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır, Tek ve Çift Çizgi Nedir?

Hamilelik testi ne zaman yapılır sorusu özellikle çocuk bekleyen ya da ilişki sonrasında şüpheye düşenler için büyük önem taşımaktadır. Kadınların şüphelerini gidermek ya da beklentilerine cevap vermek için hamilelik testi hızlı ve doğru sonuçlar vermektedir.

Hamilelik Testi Nedir, Niye Yapılır?

Hamilelik testi yapma amacı temel olarak ilişki sonrasında kadının gebe olup olmadığını anlamaktır. Döllenme sonucunda meydana gelen süreç sonunda kadın vücudunda bazı belirtiler ve değişen hormonlar bulunmaktadır. Bu belirtilerin net olarak anlaşılması için doktora gitmek gerekmektedir. Ancak günümüzde tıp alanında önemli gelişmeler yaşandığı için gebelik testi pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Hamilelik testi eczanelerden temin edilen ve yüzde 98 oranında doğru sonuç veren bir yöntemdir. Son derece basit bir şekilde çalışır ve sonucu hemen gösterir.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik testi yapma süresi için kısa bir süre beklemek gerekmektedir. Bu noktada test yapmak isteyenlerin bilmeleri gereken hemen ilişki sonrasında test yapılırsa test doğru sonuç vermez çünkü test hormonal değişikliklerin idrar ile algılanması ile çalışmaktadır. Bunun için ilişki sonrasında 1 – 2 gün içinde hamilelik testi yapılması gerekir. Adet döneminde olanlar için ise bu sürecin sonunda test yapılması gerekecektir. Bu süreler kapsamında hamilelik testi yapılabilmektedir.

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi yapmak pratik ve hızlı bir işlemdir. Eczanelerden temin edilecek hamilelik testi kiti sayesinde kadınlar bu testi kullanabilmektedirler. Hamile olma ile kadın vücudunda hormonal değişiklikler meydana gelmekte ve bu değişiklikler ilişki sonrası birkaç gün içinde idrar üzerinden anlaşılabilmektedir. Bu yüzden hamilelik testi idrar örneği ile çalışmaktadır. Özellikle sabahın ilk saatlerinde yapılan testler daha doğru sonuçlar vermektedir. Test sonucunda çift çizgi çıkması sonucun pozitif olduğunu yani hamile olunduğu gösterir. Hamilelik testinde tek çizgi ise negatif anlamına gelir ve böylece hamilelik oluşmamıştır. Yüksek şüphe duyulan durumlarda birkaç gün aralıklar ile hamilelik testinin tekrarlanması tavsiye edilmektedir. Bir haftalık sürede test sonuçları aynı çıkıyorsa daha sonra tekrar yapmaya mevcut durum için gerek bulunmamaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Hamilelik testi kesin sonuç verir mi?

Gebelik testi yüzde 99 oranında doğru sonuçlar verebilmektedir ancak yüzde 1 oranında yanlış sonuçlar verebildiğini unutmamak gerekir.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın