Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Egzamaya İyi Gelen Bitkiler – Saraçoğlu

Egzamaya İyi Gelen Bitkiler – Saraçoğlu Egzama Kürleri

Şiddetli egzamanız geleneksel tedavilere yanıt vermiyorsa, başka hangi seçenekleriniz olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Doktorunuzun reçete ettiği terapilere ek olarak, alternatif veya tamamlayıcı tıbbı denemek istiyor olabilirsiniz.

Merak edebileceğiniz bir tür tamamlayıcı terapi, uçucu yağların kullanımıdır. Uçucu yağlar, çeşitli bitkilerden damıtılmış yüksek konsantre özlerdir. Aromaterapide kullanılırlar veya topikal kullanım için bir taşıyıcı yağ ile seyreltilirler.

Saraçoğlu- Egzamaya İyi Gelen Bitki Kürleri

Egzama, hafif ila şiddetli arasında değişen kırmızı, kaşıntılı ve kuru döküntülere neden olur. Şiddetli egzama nedeniyle kalıcı kaşıma, cildinize zarar verebilir ve sizi cilt enfeksiyonu riskine sokar. Bu durumu başarılı bir şekilde yönetmenin bir yolunu bulmak komplikasyonları önleyebilir.

Egzama semptomlarını potansiyel olarak hafifletebilecek bazı uçucu yağlar. İlk olarak, bunları kullanmanın bazı risklerine bir göz atalım.

Uçucu yağlar şiddetli egzamanız için rahatlama sağlasa da, bu yağları dikkatli kullanın. Bazı insanlar, yağları uyguladıktan sonra alerjik reaksiyonlar veya hassasiyetler nedeniyle tahriş yaşarlar.

Ayrıca, bu yağların egzama semptomlarını hafifletmeye gerçekten yardımcı olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

İlk kez uçucu bir yağ kullanıyorsanız, bir cilt testi yapın. Bir cilt testi yapmak için:

  • Bir cilt parçasına küçük, seyreltilmiş bir dab uygulayın.
  • Batma, yanma veya kızarıklık gibi reaksiyon belirtileri arayın.

Uçucu bir yağ satın alırsanız, belirtildiği şekilde kullanın. Uçucu yağlar asla yutulmamalıdır. Topikal olarak kullanmadan önce bunları bir taşıyıcı yağ ile seyreltmelisiniz. Uçucu yağlar şunlar olabilir:

  • cilde uygulanan
  • aromaterapi için havaya yayılmış
  • banyoya eklendi

Uçucu bir yağı denemeyi merak ediyorsanız, önce doktorunuzla konuşun. Uçucu yağları kullanmanın durumunuzu daha da kötüleştirme gibi endişelere yol açıp açmadığını belirlemenize yardımcı olabilirler.

Çay ağacı yağı, çay ağacı bitkisinin yapraklarından elde edilir.

Aşağıdakiler dahil çeşitli cilt koşulları için kullanılır:

Egzamaya İyi Gelen Bitkiler:

Çay ağacı yağının etkili bir antimikrobiyal ve antienflamatuar tedavi olduğu kanıtlanmıştır.

2010 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar kontakt dermatit tedavisi için çeşitli bitki ve mineralleri karşılaştırdılar ve en etkilisinin çay ağacı yağı olduğunu buldular.

Bununla birlikte, diğer çalışmalarda, seyreltilmemiş çay ağacı yağının, yağın bir veya daha fazla bileşenine alerjisi olan belirli kişilerde kontakt dermatite neden olduğu bulunmuştur.

Çay ağacı yağı güçlüdür. Cilt tahrişi riski vardır. Cildinize uygulamadan önce her zaman parçalanmış hindistancevizi yağı, tatlı badem yağı veya argan yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltin.

Bir diğer önemli güvenlik önlemi: Çay ağacı yağını asla yutmamalısınız. Yutulması halinde kafa karışıklığına ve kas koordinasyonunun kaybına neden olabilir.

Nane yağının hazımsızlığı giderme ve mide bulantısını yatıştırma gibi sayısız sağlık yararına sahip olduğu düşünülmektedir. Bazı insanlar kaşıntıyı azaltmak için topikal olarak da uygulanabileceğini iddia ediyor.

Bu yağ oldukça konsantredir. Kullanmadan önce bir taşıyıcı yağ ile karıştırın. Herhangi bir tahrişi önlemek için ilk başta birkaç damla kullanın. Asla yüzünüze uygulamayın. Ve solunması halinde zararlı olabileceğinden, bebeklerin veya küçük çocukların göğsünde kullanmaktan kaçının.

Nane yağı ve egzama üzerindeki etkileri hakkında çok sınırlı araştırma var, bu yüzden kullanırken dikkatli olun. Denemeden önce doktorunuzla konuşun.

Egzamaya İyi Gelen Bitkiler

Calendula yağı, nergis veya kadife çiçeği çiçeğinden gelir.

Bazı küçük çalışmalar, aynısafanın cilde uygulandığında iltihap önleyici özelliklere sahip olduğunu ve şişliği ve ağrıyı azaltabileceğini göstermiştir. Egzama için özel olarak aynısefa yağı üzerinde herhangi bir araştırma yoktur, bu nedenle semptomlarınızı hafifletebileceği kesin değildir.

Yine, güvende olmak için doktorunuzla konuşun ve kullanmadan önce bir cilt yama testi yapın.

Bazı çalışmalar, yatıştırıcı egzama eğilimli cilt için hodan yağı kullanımını araştırdı. Hodan yağı, vücutların anti-inflamatuar özelliklere sahip hormon benzeri bir maddeye dönüştüğü bir yağ asidi içerir.

Bazı insanlar cilt iltihabında iyileşmeler gördüklerini iddia ediyor. Ancak çalışma sonuçları karışık. Hodan yağının egzama semptomlarını azaltmada etkili olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yukarıda listelenen uçucu yağlara ek olarak, şiddetli egzamanın tedavisine yardımcı olabilecek başka bitki türevli yağlar da mevcuttur. Bunlar cildinize uygulanabilir veya esansiyel bir yağ için taşıyıcı yağ olarak kullanılabilir.

Egzamaya İyi Gelen Bitkiler: Jojoba yağı

Jojoba yağı, jojoba bitkisinin tohumlarından elde edilir. Şampuanlar, losyonlar ve yüz temizleyiciler gibi birçok vücut bakım ürününde bileşen olarak kullanılır. Bazı araştırmalar, jojoba yağının aynı zamanda anti-inflamatuar olduğunu ve cildi yatıştırmak ve tahrişi yatıştırmak için kullanılabileceğini öne sürüyor.

Aynı zamanda güçlü bir nemlendiricidir. Jojoba yağı, cilt ve saç tarafından salgılanan yağlı bir madde olan insan sebumuna çok benzer.

Egzamaya İyi Gelen Bitkiler: Hindistancevizi yağı

Bazı insanlar, hindistancevizi yağının, onunla pişirseniz de, topikal olarak da uygulasanız, çeşitli faydaları olduğunu iddia eder.

Hindistan cevizi yağı, cilt enfeksiyonu olasılığını azaltabilecek bazı antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Aynı zamanda iltihap önleyicidir, bu nedenle iltihabın neden olduğu kuru, çatlamış ciltte rahatlama sağlayabilir.

2013 yılında egzamalı 117 çocuğu kapsayan bir çalışmada, 8 hafta boyunca sızma hindistancevizi yağının topikal olarak uygulanması ciltlerinin iyileşmesiyle sonuçlanmıştır.

Yine de bu tek çalışma, hindistancevizi yağının egzama durumunuzu iyileştirebileceği anlamına gelmez. Bazı kişilerin hindistan cevizi yağına alerjisi olabilir. Cildinize yeni bir şey uygulamadan önce daima doktorunuzla konuşun.

Egzamaya İyi Gelen Bitkiler: Ayçiçeği tohumu yağı

Ayçiçeği tohumu yağı, bazı kişilerin anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu iddia ettiği başka bir taşıyıcı yağdır. Bu, kuruluğu azaltmada ve cilt nemini artırmada yardımcı olur.

Ayçiçeği tohumu yağı da antioksidan E vitamini kaynağıdır. Bazı araştırmalar, E vitamininin cilt iltihabı belirtilerini azaltabileceğini göstermiştir. Bu, egzama için yardımcı olabilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bu uçucu yağların ve botanik yağların bazıları, iltihaplanmayı azaltmak ve nemi artırmakla bağlantılıdır ve bu da onları egzama eğilimli ciltler için potansiyel olarak yararlı hale getirir. Ancak henüz bunu destekleyecek yeterli araştırma yok.

Bazen tahrişe veya alerjik reaksiyona neden olabileceğinden, uçucu yağları dikkatli kullanın. Cildinize tavsiye etmedikleri yeni bir şey uygulamadan önce daima doktorunuzla konuşun.

Bu yazılara da bakın:

Egzama mide bulantısı yapar mı?

Meyan Kökü Cilt Lekeleri İçin Evde Nasıl Kullanılır?

Dr. Kumru Demir

Dr. Kumru Demir

Çeşitli ilaçlar ve tedavi yöntemlerini kullananlar ve yorumları konusunda oldukça başarılı analizler yapan hocamız Kumru Demir, GATA Tıp mezunudur. 3.8 ortalama ile mezun olmuş çok başarılı bir doktordur. Sektörde uzun yıllar boyunca çalışmış, hemen hemen her ilacı bilen ve kullanan yorumlarını önemseyen biridir.
Yorum yapın