Ana Sayfa - Hastalıklar - Cheyne-Stokes Solunumu nedir? Nasıl olur?

Cheyne-Stokes Solunumu nedir? Nasıl olur?

Cheyne-Stokes solunumukalp yetmezliği ve felç gibi belirli hastalıklarla ilişkili anormal bir solunum paternidir. Apne, hiperapne ve hipoapne dönemleri vardır ve bu dönem döngüsel olarak tekrar eder.

Bu metinde; Cheyne-Stokes solunumu nedirCheyne-Stokes solunumu nasıl oluşur ve nedenleri nelerdir ve Cheyne-Stokes solunumunu nasıl teşhis edip tedavi edeceğinize dair sorulara kapsamlı bir cevap bulabilirsiniz.

Cheyne-Stokes Solunumu nedir?

Cheyne-Stokes solunumuanormal bir solunum paternidir. Periyodik solunum veya agonal solunum Ayrıca şöyle bilinir. Apne, hiperapne ve hipoapne dönemlerinde ilerleyen bir solunum şeklidir.

Cheyne-Stokes veya Hunter-Cheyne-Stokes nefes alma ilk olarak 1800’lerde 2 doktor tarafından tanımlanmıştır: Dr. John Cheyne ve Dr. William Stokes adlı iki doktor tarafından.

Önce daha sık ve derinleşen bir nefes görülür. Sık ve derin nefes alma zamanla yavaşlar. Daha sonra yavaşlayan ve yüzeysel hale gelen bir nefes alma düzeni ile devam eder.

Sık ve derin nefes alıp verme ile başlayan, sığ ve yavaş nefes alıp verme ile devam eden anormal bir nefes alma şeklidir. Bu nefes alma düzeni döngü halinde tekrarlar. Bu nedenle pediodik solunum olarak da bilinir.

Cheyne-Stokes solunumunun özellikleri Dahil etmek:

 • Döngü başlamadan önce solunumun durduğu kısa süreli bir apne dönemi gözlenir.
 • Daha sonra sık ve derinleşen nefes alıp verme ile hiperapne dönemi gözlenir.
 • Bu aşamadan sonra solunumun yavaşladığı ve yüzeysel hale geldiği bir hipoapne dönemi vardır.
 • Bu süreç döngü halinde tekrar eder.
 • Her döngü ortalama 30 saniye ile 2 dakika arasında sürer.

Bu solunum bozukluğunun ortaya çıkması için birçok temel neden mevcut. Bazı merkezi sinir sistemi hastalıklarında, ilaç zehirlenmelerinde, ileri zatürre vakalarında ve bazı kalp ve böbrek hastalıklarında ortaya çıkar.

Cheyne-Stokes solunumu hem uyku hem de uyanıklık sırasında ortaya çıkabilir. Genellikle uyku sırasında meydana geldiği tahmin edilmektedir.

Cheyne-Stokes Solunumu Nasıl Oluşur?

Cheyne-Stokes solunumunun gelişmesine yol açan fizyolojik süreç tam olarak anlaşılamamıştır. Kardiyovasküler, akciğer ve gergin sistemİçerdiği bir dizi olayın sonucu olduğuna inanılıyor.

Pediodik solunumun aşağıdaki nedenlerle meydana geldiği düşünülmektedir:

 • Solunum sisteminin kontrolünü sağlayan sistemimde dengesiz geri bildiriminiz oluşum. Kandaki oksijen veya karbondioksit seviyelerindeki değişiklikler ve bunun sonucunda oluşan dengesiz geri besleme nedeniyle apne ve hiperventilasyon döngülerinin meydana gelmesi.
 • Kan dolaşımının gecikmesi. Konjestif kalp yetmezliği ve Cheyne-Stokes solunumu olan kişiler kan dolaşım süresi uzar. Bu, nedeni tam olarak açıklamaz, ancak doğrudan anormal solunum uzunluğu ile ilgilidir.

Cheyne-Stokes solunumuna neden olduğu düşünülen bir başka mekanizma da kan gazı tamponlama sisteminin arızasıdir. Özellikle bikarbonat tampon sistemi, kapasitesindeki bir düşüşten kaynaklanabilir.

Bu solunum sırasında hiperventilasyon olanlarda karbondioksit depolanması azalır, bu nedenle karbondioksit ile yapılan tamponlama sistemi işlevini kaybeder. Düşük oksijen seviyelerinin varlığı, kan gazı dalgalanmalarını şiddetlendirebilir.

Cheyne-Stokes Solunumunun Sebepleri Nedir?

Cheyne-Stokes solunumu kandaki değişken karbondioksit seviyeleri ile ilişkisi var. Kandaki karbondioksit-oksijen dengesinin bozulmasına neden olan hastalıklar, bu patolojik solunum türünün oluşmasına neden olur.

Cheyne-Stokes solunumu ile ilişkili hastalıklar Dahil etmek:

 • Kalp yetmezliği
 • İnme
 • Akut dağ hastalığı
 • Beyin hasarı
 • Travmatik beyin hasarı
 • BEYİn tümörü
 • Pulmoner ödem
 • İleri pnömoni
 • Karbonmonoksit zehirlenmesi
 • Toksik ensefalopati
 • Böbrek yetmezliği
 • Hiponatremi
 • Bazı ilaçlar
 • Morfin doz aşımı

Sıklıkla nörolojik bozukluğu veya konjestif kalp yetmezliği olanlarda görülür. Orta veya şiddetli konjestif kalp yetmezliği olan hastalar. % 50 Cheyne-Stokes solunumuGörüleceği tahmin ediliyor.

Çoğunlukla uyku sırasında görüldüğü için hastalar bu durumun farkında olmayabilirler. Genellikle hasta yakınları tarafından fark edilir. Bu durumun uyku apne sendromunun bir parçası olduğu düşünülmektedir.

Cheyne-Stokes Solunumunun Belirtileri Nelerdir?

Cheyne-Stokes solunmasının doğrudan bir semptomu yoktur. Çünkü hasta o anda ya uyuyor ya da bilinci kapalı. Bu hastalığın ana semptomları Altta yatan nedene bağlıdırdır-dir.

Cheyne-Stokes solunumunun önde gelen belirtileri şunlardır:

 • Otropne: Yatarken nefes darlığı
 • Paroksismal noktürnal dispne: Hasta genellikle geceleri nefes darlığı ve öksürük ile uyanır. Şikayetler yavaş yavaş kaybolur.
 • Uyku problemleri
 • Aşırı zorlama

Cheyne-Stokes Solunum Nasıl Teşhis Edilir?

Periyodik solunum veya agonal solunum olarak bilinen bu durumun teşhis edilmesi çok zordur. Özellikle uyku süresince Oluştuğu gibi hasta tarafından fark edilemez.

Cheyne-Stokes solunumu semptomları yaşayanlar veya diğer anormal solunum düzenlerinden birine sahip olanlar (kussmaul nefes vb.) yakında bir doktora görünmelidir.

Doktorunuz bir dizi tanısal laboratuvar testi ve görüntüleme gerçekleştirecektir. Bunlar bir uyku tipi çalışmasını içerir polisomnografi testi bunu yaptırmanızı isteyebilir.

Polisomnografi testi İşlem sırasında kalp atış hızı, solunum hızı, beyin dalgaları, kan oksijen seviyesi, göz hareketleri ve diğer uyku hareketleri izlenir.

Cheyne-Stokes Solunum Nasıl Tedavi Edilir?

Cheyne-Stokes solunum tedavisi Kullanılacak tedavi yöntemi altta yatan hastalığa göre değişmektedir.

Kalp Yetmezliği Tedavisi

Cheyne-Stokes solunumunun oluşumunun nedeni kalp yetmezliği ise, kalp yetmezliğini tedavi etmek Cheyne-Stokes solunumunun semptomlarını hafifletebilir.

Kalp yetmezliği tedavisi Kullanılacak yöntemler şunlar olabilir:

 • İlaçlar
 • Kalp kapak ameliyatı
 • Kalp pilleri
 • Diğer kalp cihazları
 • Kalp nakli

Oksijen terapisi

Bazı çalışmalar sonucunda uyku sırasında kullanılacak oksijen tedavisinin Cheyne-Stokes solunumunu azaltabileceği gösterilmiştir.

Geceleyin oksijen tedavisi uygulamasısemptomları azalttığı, yaşam kalitesini iyileştirdiği ve sol ventrikül fonksiyonlarını iyileştirdiği bulunmuştur.

CPAP Tedavisi

CPAP Son yıllarda birçok akciğer hastalığının tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Özellikle uyku apnesi tedavisinde kullanılmaktadır.

Hava yollarını açık tutmak için hafif hava basıncı Kullanılmış. Hastanın ağzını ve burnunu kapatmak için maske kullanılır. CPAP cihazından bir tüp yardımı ile maskeye pozitif hava taşınır.

Daha iyi uyku kalitesi, horlamada azalma, uykusuzlukta azalma, kan basıncını kontrol etme, inme riskinde azalma gibi olumlu etkileri vardır.

Cheyne-Stokes Solunumu Nasıl Önlenir?

Cheyne-Stokes’in tek başına nefes almasını engelleyecek bir yöntem yoktur. Temel kalp yetmezliği ve felç gibi hastalıklar tespit edilecek ve tedavi edilecek zorunlu.

Cheyne-Stokes solunumu yönetmek için tedavi planınızı yakından izlemeli ve gerekli tedavilere uymalısınız. Bu rahatsızlığa neden olabilecek sebeplerden biri olan ağır metallerden ve diğer toksinlerden uzak durmalısınız.

Cheyne-Stokes solunumu çoğunlukla ciddi bir durumun işaretidir. Genellikle şiddetli kalp yetmezliği olan kişilerde görülür. Doktorunuzun size uygulayacağı tedavi planını takip etmeli ve gerekli yaşam tarzı değişikliklerini yapmalısınız.

Dr. Hande Bulut

Dr. Hande Bulut

Hastalıkları tedavi etme konusunda oldukça başarılı olan Hande Bulut Hocamız, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Doktorasını ise yine Hacettepe üniversitesinde yapmıştır. 10 yılı aşkın tecrübesi ile binlerce hastayı tedavi etmiştir. Hastalıklar kategorimizin de baş yazarıdır.
Yorum yapın