Ana Sayfa - Hastalıklar - Tip 1 Diyabet: Nasıl Oluşur?

Tip 1 Diyabet: Nasıl Oluşur?

Glikoz, vücudun işleyişinde çok önemli bir rol oynar. En önemli karbonhidrat, vücuda enerji sağlamaya yardımcı olan basit bir monosakkarittir. Vücut hücrelerine glikoz taşıyıcıları oluşturmaya yardımcı olmak için insülin ile birlikte çalışır. Hücrelerdeki bu glikoz, vücudun çalışması için gerekli olan enerjiyi üretir. Bu süreç bozulduğunda ve insülin üretimi etkilendiğinde duruma diyabet denir.

Tip 1 Diyabet Nedir?glikoz

Pankreas vücutta insülin üretir, ancak vücut üretilen insülini kullanamadığında bu tip 2 diyabet olarak bilinir. Pankreasın insülin üretimini tamamen durdurduğu duruma tip 1 diyabet denir.

Tip 1 diyabet genellikle çocuklarda ve genç yetişkinlerde görülür; bu nedenle juvenil diyabet olarak da adlandırılır. Neyse ki bu tip diyabet, tip 2 diyabete göre daha rahat kontrol edilebilir ve yönetilebilir. Ancak bu, bunun ciddi bir durum olduğu gerçeğini değiştirmez ve eğer hastalığınız varsa çok dikkatli olmanız gerekir. Diyabet ihmal edebileceğiniz bir durum değildir; Teşhis konulur konulmaz tıbbi yardım gereklidir. Tedavi edilmezse daha ciddi sağlık sorunlarına yol açacaktır. Ne yediğinize ve ne yaptığınız konusunda dikkatli olmalısınız.

Ailenizde diyabet öyküsü varsa, ailesinde hastalık öyküsü olmayan birine göre hastalığa yakalanma şansınız daha yüksek olduğundan ekstra özen göstermelisiniz. Erken yaşta tip 1 diyabetin belirti ve semptomlarına dikkat edin. Yapıp yapmadığınızı onaylamak için doğru testleri yaptırmanız en iyisidir. Durum hakkında alabileceğiniz kadar çok bilgi almanız tavsiye edilir. Kitaplarda, doktorunuzdan ve tabii ki internette pek çok bilgi bulabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken tip 1 diyabetin erken belirtilerinden bazıları şunlardır:

  • Artan idrara çıkma sıklığı
  • Doyumsuz bir susuzluk
  • Şiddetli açlık
  • Açıklanamayan kilo kaybı
  • Zayıflık ve halsizlik
  • Bulanık görüş
  • Sinirlilik

Bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, derhal doktorunuza danışın.

Tip 1 Diyabet Nasıl Tedavi Edilir?

Tip 1 diyabet, tedavi edilmezse daha fazla komplikasyona neden olabilir. Örnekler arasında kalp sorunları, felçler, böbreklerde hasar ve muhtemelen körlüğe yol açan bulanık görme yer alır. Tip 1 diyabette pankreas insülin üretimini durdurduğundan, bu hastalığın tedavisi vücuda insülin verilmesini içerecektir. En çok ihtiyaç duyulan insülini sağlayabilecek yaklaşık 20 çeşit ürün bulunmaktadır. Hangi ürünün alınacağı hastaya ve sağlık hizmetini veren hekime bağlıdır.

Hastaların farklı ihtiyaçlarına ve yaşam tarzlarına uygun çeşitli insülin ürünleri bulunmaktadır. Hekim hastayı muayene ettikten sonra size en uygun olan insülin ürününü reçete edecektir. Bu kararı etkileyen faktörler, kan şekeri seviyesi, insülinin ne kadar çabuk etki gösterdiği, insülinin en çok ihtiyaç duyduğu zamanlar ve ayrıca insülinin diyabetik kişinin vücudunda ne kadar etkili olduğudur.

Sık Sorulan Sorular

Tip 1 diyabet riskli olur mu?

Tip 1 diyabet dikkat edilmediğinde ciddi sorunlar oluşturabilecek bir hastalıktır. Bu yüzden mutlaka tedavi edilmelidir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın