Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Diş Ağrısına İyi Gelen Yağlar, Diş Ağrısını Geçiren Yağlar

Diş Ağrısına İyi Gelen Yağlar, Diş Ağrısını Geçiren Yağlar

Diş ağrısı, herhangi bir uyarı olmaksızın ortaya çıkabilir ve çürükler ve diş eti hastalıkları dahil olmak üzere çeşitli nedenlere sahiptir.

Bazı uçucu yağlar diş ağrısı ağrısını geçici olarak azaltabilir ve ağız sağlığı için başka faydaları da olabilir.

Bu yazıda, diş ağrısı ağrıları için kullanılan uçucu yağlar hakkında bilgi vereceğiz ve neden etkili olduklarını açıklayacağız.

Uçucu yağlar, profesyonel bir diş muayenesinin yerini tutmaz. Bununla birlikte, randevu beklerken rahatsızlığı hafifletebilirler.

Diş Ağrısına İyi Gelen Yağlar Hangileridir?

Uçucu yağlar üzerine yapılan araştırmalar, onları diş ağrılarını yönetmede etkili buldu.

 

Uçucu yağlar, bitkilerden elde edilen botanik bileşiklerdir. Yağ elde etmek için bitkinin çeşitli kısımları kullanılabilir, örneğin:

Yaklaşık 100 çeşit uçucu yağ vardır. Her birinin kendi kokusu ve benzersiz faydaları vardır. Uçucu yağlar, yüzyıllardır ağrı, enfeksiyon ve iltihabı tedavi etmek için tıbbi olarak kullanılmıştır.

Birçoğunun diş ağrısı ağrısını azaltmadaki etkinliklerini destekleyen günümüz araştırmaları var. Daha sonra her birinin üzerinden geçeceğiz.

Karanfil uçucu yağı, karanfil çiçek tomurcuklarından elde edilir. Bu uçucu yağ, analjezik (ağrı giderici), antienflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahip kimyasal bir bileşik olan öjenol bakımından yüksektir. Eugenol, karanfil yağı bileşiminin yaklaşık yüzde 90’ını oluşturur.

Karanfil yağının analjezik özellikleri, topikal olarak uygulandığında diş ve diş eti ağrısını azaltmada etkilidir. Aynı zamanda antibakteriyel özelliklere sahip olduğu için karanfil yağı, çürüklere neden olabilecek bakterileri azaltmada da etkili olabilir.

Bir çalışma, karanfil yağının elma suyunun aşındırdığı dişler üzerindeki etkisini laboratuar ortamında analiz etti. Araştırmacılar, karanfil yağının diş kireçlenme oranını azaltabildiğini buldular. Kireç çözme, diş minesini aşındırabilen ve diş çürümesine yol açabilen kalsiyum kaybıdır.

Çalışma ayrıca karanfil yağının remineralize edici etkilere sahip olabileceğini buldu. Remineralizasyon diş minesini güçlendirir. Bu, dişleri ve diş köklerini sıcak, soğuk veya tatlı uyaranların tetiklediği acı verici hislerden korur.

Diş Ağrısına İyi Gelen Yağlar Nasıl kullanılır

 • Karanfil uçucu yağı doğrudan hassas bir dişe sürülebilir.
 • Duygu rahatsızlık veriyorsa, zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltin.
 • 5 damla uçucu yağı 1 çay kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırmayı deneyin.
 • Yağ karışımıyla bir top pamuk ıslatın ve ağrılı bölgeye 10 dakika boyunca uygulayın.
 • Günde birkaç kez tekrarlayın.

Lavantanın yatıştırıcı kokusu, antik çağlardan beri onu aromaterapi için popüler bir seçim haline getirmiştir. Etkileri diş ağrısı için kapsamlı bir şekilde çalışılmamıştır. Bununla birlikte, birkaç çalışma, lavantanın ağrı algısını azaltabildiğini bulmuştur.

30 gönüllüden oluşan küçük bir çalışma, lavanta esansiyel yağını solumanın stresi önemli ölçüde azalttığını ve ağrıyı azalttığını buldu.

Çok sayıda ağrı ile ilgili çalışmanın sistematik bir incelemesi ve meta-analizi, lavanta solumanın, değişen sağlık koşullarına sahip birden çok yaş grubunda ağrı deneyimini önemli ölçüde azalttığını buldu.

Lavanta esansiyel yağı, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip linalool içerir. Bu, dişlerdeki plağı azaltmak ve çürüklerle savaşmak için faydalı olabilir.

Diş Ağrısına İyi Gelen Yağların İsimleri

 • Lavantayı diş ağrısı için kullanmak için, uçucu yağı bir difüzöre yerleştirin veya bir lavanta mumu yakın ve kokuyu içinize çekin.
 • Lavantanın antienflamatuar ve antibakteriyel özelliklerinin dişleriniz için faydalarından yararlanmak için lavanta çayı içmeyi deneyin.

Nane esansiyel yağı, nane bitkisinin çiçeklerinden ve yapraklarından elde edilir. Ana bileşenlerinden biri mentoldür.

Mentol, ağrı hissini maskelemeye yardımcı olan bir analjeziktir. Ayrıca cilt üzerinde tahriş edici bir etki yarattığı da gösterilmiştir. Cildi soğuttuktan sonra tahriş edici değildir, ağrı hissini hafifletir.

Nane, dişlerdeki biyofilmi azaltmak için de faydalıdır. Diş macunu ve gargara dahil olmak üzere diş formülasyonlarında bulunabilir.

 

 • Diş veya diş eti ağrısı için nane kullanmak için, nane çayı poşetini suya batırmayı ve doğrudan ağrılı bölgeye uygulamayı deneyin.

Buhur esansiyel yağı, Boswellia ağacı reçinesinden elde edilir. Olibanum olarak da bilinir.

Çalışmalar, buhurun ​​analjezik ve antiinflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Lökotrienler salgılayan bir enzim olan 5-lipoksijenazın etkisini inhibe ederek ağrı ve iltihabı azalttığı düşünülmektedir. Lökotrienler, vücutta iltihap oluşturan bileşiklerdir.

Çin’de, Frankincense esansiyel yağı, ağrı ve iltihabı azaltmak için bir tedavi olarak mür esansiyel yağı ile birlikte kullanılmaktadır.

Ağızdan bir preparatta kullanıldığında, buhurun, çürüklerle ve diş eti hastalıklarıyla savaşmada faydalı olmasını sağlayan antibakteriyel özelliklere sahip olduğu bulunmuştur.

 

 • Buhur uçucu yağ, doğrudan hassas bir dişe sürülebilir.
 • Duygu rahatsızlık veriyorsa, zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltin.
 • 5 damla uçucu yağı 1 çay kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırmayı deneyin.
 • Yağ karışımıyla bir pamuk topunu ıslatın ve ağrılı bölgeye 10 dakika boyunca uygulayın.
 • Günde birkaç kez tekrarlayın.

Diş ağrısı için uçucu yağların doğru kullanımı, yüksek kaliteli yağlar satın almakla başlar. Uçucu yağlar FDA tarafından düzenlenmediğinden, güvenilir bir üreticiden gelen iyi bilinen bir marka arayın. Malzemeleri okuyun ve diğer malzemelerle önceden seyreltilmiş olanları değil, yalnızca saf yağları satın alın.

Uçucu yağlar bazen alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bir reaksiyona neden olmayacağından emin olmak için bir dişe veya diş etlerine uygulamadan önce bacağınızda veya kolunuzda bir yama testi yapın.

Uçucu bir yağ uygulamanın rahatsız olduğunu fark ederseniz, uygulamadan önce bir taşıyıcı yağ veya damıtılmış su ile seyreltmeyi deneyin.

Ağrınız azalmazsa veya ağrıya eşlik ederse diş hekiminden randevu alın:

 • şişme
 • iltihap
 • ateş
 • sızan irin

Diş ağrısı için diğer doğal ilaçlar

Uçucu yağları kullanmanın yanı sıra, diş ağrısı için evde başka tedavileri denemek isteyebilirsiniz. Bunlar şunları içerir:

 • Bölgeyi dezenfekte etmek ve yiyecekleri ve artıkları gevşetmek için ılık veya soğuk tuzlu suyla durulayın.
 • Enflamasyonu ve ağrıyı azaltmak için seyreltilmiş hidrojen peroksit ile durulama.
 • Şişliği hafifletmek için çene veya yanağınızın dışına soğuk kompres uygulamak.
 • Bir diş sarımsağı ezmek ve ağrılı dişe bakterileri öldürmek ve ağrıyı hafifletmek için uygulamak.
 • Bir pamuğu vanilya özü ile ıslatmak ve onu uyuşturmak için ağrılı dişin üzerine yerleştirmek.
 • Bakterileri azaltmak için taze guava yaprakları çiğnemek.
 • Bakterilerle savaşmak için buğday çimi suyunu gargara olarak kullanmak.

Karanfil ve tütsü gibi birçok uçucu yağın diş ağrısı ağrısını azaltmak için faydaları vardır.

Diş ağrısı için uçucu yağlar, ağzınıza uygulanmadan önce bir taşıyıcı yağda veya damıtılmış suda seyreltilebilir.

Diş hekiminin bakımının yerini hiçbir uçucu yağ almaz. Ağrı, iltihap veya şişkinlik varsa, ağız muayenesi için diş hekimine randevu alın.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın