Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Diyette Yağ Alımı ve Oranı

Diyette Yağ Alımı ve Oranı

Besin piramidinde yağlar piramidin tepesinde bulunan besin grubu olarak değerlendiriliyor.

Yağlar kendi içinde görünen yağlar görünmeyen yağlar gibi ayrılabileceği gibi oda ısısında sıvı olanlar ve oda ısısında katı olan yağlar olarak da ayrılabilmektedir.

Diyet Yaparken ne Kadar Yağ Almalıyım?

Bu gruba neler giriyor? Zeytin yağı, soya yağı, ay çiçek yağı, mısır özü yağı oda ısısında sıvı olan yağ grubunun içerisindedir. Margarinler, iç yağı, kuyruk yağı gibi oda ısısında katı olan yağlarda doymuş yağ içeriği yüksek olan beslenme listesinde sağlık sorunlarını dikkate alarak çok az yada mümkünse hiç kullanmamamız gereken yağlar grubuna girmektedir.

Diyet Sırasında Alınacak Yağ Oranı

Bunun dışında besinlerin içerisinde bulunan yağlar vardır ki bunları genelde kuruyemişlerin içinde görebiliriz.

Bu yağlarda bizim için görmeden aldığımız yağlar grubuna girebilmektedir.

Her bireyin ihtiyacına göre günlük yağ tüketimi değişmektedir. Fakat günde 20 ila 30 gram arasındaki günlük maksimum yağ tüketimi genellikle yetişkin bireylerin ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Özellikle sıvı yağlardan zengin bir beslenme ülkemizde çok yaygın olarak zeytinyağı omega 3 kaynağı olarak en iyi seçeneklerden biri olduğu için doymamış yağ asitleri açısından zengin olan bir yağ türü olduğu için beslenmemizde sıklıkla kullanmamızda fayda vardır.

Bunun dışında kuruyemişlerden, etten, sütten, yoğurttan veya tavuktan alınan yağlarda dikkate alınırsa 20-30 gram arasındaki yağ tüketimi bireyin günlük ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacaktır.

Fazla yağ tüketen bireylerde öncelikle artan enerji depolanacağı için kilo sorununu ortaya çıkartabilir.

Özellikle karın bölgesindeki yağlanmayla kilo söz konusu ise diyabet, metabolik sendrom gibi bazı hastalıkların ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Karaciğerde yağlanma söz konusu olabilir ama bunun dışında kalp damar hastalıklarında artış bireylerin bulundukları şartlar, fiziksel koşullar veya egzersiz kapasitelerine göre daha da artış sağlayabilir.

Dolayısıyla günlük ihtiyacı karşılayacak kadar yağ tüketmek bireylerin sağlığı açısından çok daha yarar sağlayacaktır.

Bugün günümüzde kanser hastalıklarının bazıları da özellikle yüksek yağ tüketimiyle bağlantılı olduğu bilinmektedir. Günlük ihtiyacı aşmayan yağ tüketimi genel sağlık açısından oldukça katkı verici bir tüketim şekli olacaktır.

Bu yazılara da bakın.

Keçiboynuzundan Yapılan Kahve Zayıflatır mı? Kullanıcı Deneyimi

Kadınların Sağlıklı Beslenmesi İçin 7 Önemli Kural

Tembeller İçin Zayıflama Yöntemi 4 Haftada 20 Kilo – Tembeller İçin Diyet

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın