Ana Sayfa » Hayatın İçinden » Diyette yağ alımı ve oranı

Diyette yağ alımı ve oranı

Besin piramidinde yağlar piramidin tepesinde bulunan besin grubu olarak değerlendiriliyor. Yağlar kendi içinde görünen yağlar görünmeyen yağlar gibi ayrılabileceği gibi oda ısısında sıvı olanlar ve oda ısısında katı olan yağlar olarak da ayrılabilmektedir. Bu gruba neler giriyor? Zeytin yağı, soya yağı, ayçiçek yağı, mısırözü yağı oda ısısında sıvı olan yağ grubunun içerisindedir. Margarinler, iç yağı, kuyruk yağı gibi oda ısısında katı olan yağlarda doymuş yağ içeriği yüksek olan beslenme listesinde sağlık sorunlarını dikkate alarak çok az yada mümkünse hiç kullanmamamız gereken yağlar grubuna girmektedir. Bunun dışında besinlerin içerisinde bulunan yağlar vardır ki bunları genelde kuruyemişlerin içinde görebiliriz. Bu yağlarda bizim için görmeden aldığımız yağlar grubuna girebilmektedir.

Her bireyin ihtiyacına göre günlük yağ tüketimi değişmektedir. Fakat günde 20 ila 30 gram arasındaki günlük maksimum yağ tüketimi genellikle yetişkin bireylerin ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Özellikle sıvı yağlardan zengin bir beslenme ülkemizde çok yaygın olarak zeytinyağı omega 3 kaynağı olarak en iyi seçeneklerden biri olduğu için doymamış yağ asitleri açısından zengin olan bir yağ türü olduğu için beslenmemizde sıklıkla kullanmamızda fayda vardır. Bunun dışında kuruyemişlerden, etten, sütten, yoğurttan veya tavuktan alınan yağlarda dikkate alınırsa 20-30 gram arasındaki yağ tüketimi bireyin günlük ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacaktır.

Fazla yağ tüketen bireylerde öncelikle artan enerji depolanacağı için kilo sorununu ortaya çıkartabilir. Özellikle karın bölgesindeki yağlanmayla kilo söz konusu ise diyabet, metabolik sendrom gibi bazı hastalıkların ortaya çıkmasını sağlayabilir. Karaciğerde yağlanma söz konusu olabilir ama bunun dışında kalp damar hastalıklarında artış bireylerin bulundukları şartlar, fiziksel koşullar veya egzersiz kapasitelerine göre daha da artış sağlayabilir. Dolayısıyla günlük ihtiyacı karşılayacak kadar yağ tüketmek bireylerin sağlığı açısından çok daha yarar sağlayacaktır. Bugün günümüzde kanser hastalıklarının bazıları da özellikle yüksek yağ tüketimiyle bağlantılı olduğu bilinmektedir. Günlük ihtiyacı aşmayan yağ tüketimi genel sağlık açısından oldukça katkı verici bir tüketim şekli olacaktır.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde ve özellikle kullananlar, yaptıranlar, hastalıklar ve sendromlar alakalı tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağmaktır.
Yorum yapın