Ana Sayfa - Cilt Bakımı - Cilt Bakımı Soğuk Havalarda Nasıl Yapılır?

Cilt Bakımı Soğuk Havalarda Nasıl Yapılır?

Soğuk havalarda cilt bakımı havaların soğumasından ötürü çok daha dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Rüzgarlı ve soğuk havalar cildin nem dengesini bozdukları gibi aynı zamanda nem tutma kapasitesini de düşürürler ve çatlak, kuruma ya da kırışıklıklara neden olurlar.

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Soğuk havalarda cilt bakımı yapmak için belirli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Soğuk havalarda cilt, değişen hava koşulları yüzünden bakıma çok daha muhtaç hale gelmektedir. Bu yüzden cildin sağlıklı, parlak ve canlı bir görünüme kavuşması için bu yöntemlerin önemi bulunmaktadır. Özellikle soğuk havalarda soğuk su ile el yıkamak büyük zarar verebilmektedir. Sadece el yıkamak için değil yıkanma esnasında da soğuk su kullanımından kaçınmak gerekmektedir. Böylesi su kullanımı derideki yağların azalmasına neden olur ve derinin daha fazla kurumasına etki eder. Özellikle yeteri kadar nem oluşmadığında deri üzerinde çatlaklar meydana gelmektedir. Bu yüzden sıcak su kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Krem ve Losyon Daha Fazla Kullanın

Soğuk havada cilt bakımı için krem ve losyon kullanımı çok yararlı olmaktadır. Temelde soğuk havalarda cildin nem kaybına uğraması yüzünden çatlama, kuruma ve kırışma meydana gelmesi yüzünden krem ve losyon gibi nemlendiricilerin kullanılması kaybolan nem dengesini yakalamak için yararlı olacaktır. Banyo sonrasında vücut daha fazla nem kaybı yaşadığı ve kurumaya uygun hale geldiği için özellikle banyo sonrasında krem ve losyon kullanımı büyük yararlar sunacaktır. Ayrıca gün içinde de yanınızda krem ya da losyon taşımanız yine gün içinde sıklıkla bu ürünleri kullanabilmeniz için özel bir fırsat sunacaktır.

Beslenmeye Dikkat Edilmeli

Soğuk havalarda cilt sağlığı için dudakların da korunması gerekmektedir. Dudak nemlendiriciler ya da vazelin ile birlikte dudaklarınızı çatlamaya karşı korumanız mümkündür. Bunun yanında beslenmenin doğru şekilde yapılması da soğuk havaların cildiniz üzerinde sebep olacağı olumsuz durumların etkilenmesine katkı sunar. Bol su içmek cilt sağlığının korunması amacıyla yararlıdır. Bunun yanında kuru meyvelerin tüketilmesi ve fındık ya da ceviz gibi kuruyemişlerin de tercih edilmesi etkili cilt bakımı için yararlı olacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Soğuk havalarda etkili şekilde cilt bakımı için tüyolar neler?

Vazelin gibi güçlü etki gösterecek ürünleri kullanmak yarar sağlayacaktır.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın