Ana Sayfa - Cilt Bakımı - Varisi Geçirme, Varisi Giderme, Varisli Damarlar İçin Doğal Tedaviler

Varisi Geçirme, Varisi Giderme, Varisli Damarlar İçin Doğal Tedaviler

“Varis” kelimesi, “bükülmüş” anlamına gelen Latince “varix” kelimesinden gelir.

Varisi Geçirme, Varisi Giderme nasıl olur? Varisli damarlar, genellikle mavimsi mor olan genişlemiş, bükülmüş damarlardır. Damarlardaki küçük, tek yönlü kapakçıklar kanın sadece kalbe doğru akmasını sağlar. Bazı kişilerde bu kapakçıklar zayıflar ve kan damarlarda toplanarak anormal şekilde genişlemesine neden olur.

Varisi Geçirme, Varisi Giderme, Varisli Damarlar

Varis en çok bacaklarda görülür çünkü bacak damarları yer çekimine karşı çalışmak zorundadır. Ayakta durmak bacak damarları üzerindeki baskıyı arttırır.

Varisli damarlar Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın bir durumdur. Kadınların yüzde 25’e kadarı etkilenir ve erkeklerin 15’e kadarı etkilenir.

Varisi Gidermek İçin Doğal Tedaviler

Şimdiye kadar, herhangi bir çarenin varisli damarları iyileştirebileceği iddiasına bilimsel destek oldukça eksiktir.

1) Varisi Geçiren, Gideren At Kestanesi Ekstresi:

At kestanesi (Aesculus hippocastanum) bitkisi, varisli damarlar ve kronik venöz yetmezlik (ilgili bir durum) için en yaygın kullanılan alternatif tıp ilaçlarından biridir. At kestanesindeki etken madde aescin adı verilen bir bileşiktir.

2006 yılında, Cochrane Collaboration’daki araştırmacılar, kronik venöz yetmezliği olan kişilerde oral at kestanesi ekstresi kullanımını içeren çalışmaları gözden geçirdiler ve plaseboya kıyasla at kestanesi ekstresi ile kronik venöz yetmezliğin belirti ve semptomlarında bir iyileşme buldular. At kestanesi ekstresi, plaseboya kıyasla bacak ağrısı ve şişmesinde önemli bir azalma ile sonuçlandı.

Araştırmacılar, kanıtlara dayanarak, at kestanesi özütünün kronik venöz yetmezlik için kısa süreli bir tedavi olma potansiyeline sahip olduğu sonucuna vardı.

Bununla birlikte, çalışmaların hiçbiri ekstraktın varisli damarların görünümünü azaltıp azaltamayacağını değerlendirmedi. Tüm at kestanesi FDA tarafından güvensiz kabul edilir ve mide bulantısı, kusma, ishal, baş ağrısı, kasılmalar, dolaşım ve solunum yetmezliği ve hatta ölüme neden olabilir.

At kestanesi bitkisinin çayı, yaprakları, kuruyemişleri ve diğer ham formlarından da kaçınılmalıdır.

2) Varisi Geçiren, Gideren Üzüm Çekirdeği ve Çam Kabuğu Ekstreleri:

Üzüm çekirdeği ekstresi (Vitis vinifera) ve çam kabuğu ekstresi (Pinus maritima), kan damarlarının bağ dokusu yapısını güçlendiren ve iltihaplanmayı azaltan antioksidanlar içerir.

Hazırlık çalışmaları, varisli damarları olan OPC hastalarına yardım etmeyi önerir. Üzüm çekirdeği ekstresi greyfurt çekirdeği ekstresi ile karıştırılmamalıdır. En sık bildirilen yan etkiler mide bulantısı ve mide bulantısı gibi sindirim şikayetleridir.

Romatoid artrit, multipl skleroz ve Crohn hastalığı gibi otoimmün rahatsızlıkları olan kişiler, bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerinden dolayı çam veya üzüm çekirdeği ekstresini doktor gözetiminde olmadıkça almamalıdır.

Çam kabuğu ve üzüm çekirdeği özlerinin güvenliği hamile veya emziren kadınlarda veya çocuklarda oluşturulmamıştır.

Çam kabuğu veya üzüm çekirdeği özleri, tıbbi gözetim altında olmadıkça, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar veya kortikosteroidlerle birleştirilmemelidir.

3) Varisi Geçiren, Gideren Kasap Süpürgesi:

Zambak familyasından bir bitki olan kasap süpürgesi (Ruscus aculeatus), kutu çobanpüskülü veya diz çobanpüskülü olarak da bilinir. Destekçilerin kan damarı duvarlarındaki kollajeni güçlendirdiğini ve dolaşımı iyileştirdiğini söylediği bileşenler olan ruskogeninler içerir.

Kasap süpürgesinin yan etkileri hazımsızlık veya mide bulantısı gibi sindirim şikayetlerini içerebilir. Önce bir doktora danışmadan yüksek tansiyon veya iyi huylu prostat hiperplazisi olan kişiler. Kasap süpürgesi sürmez kasap süpürgesi olmadan hamile veya emziren kadın ve çocukların güvenliği kurulmamıştır.

Kasap süpürgesi, tıbbi gözetim altında olmadıkça yüksek tansiyon, iyi huylu prostat hiperplazisi veya MAO inhibitörleri için ilaçlarla birlikte alınmamalıdır.

4) Varisi Geçiren, Gideren Refleksoloji:

Refleksoloji, öncelikle ayaklara odaklanan bir vücut çalışması şeklidir. Küçük bir çalışma, 55 hamile kadında refleksolojiyi dinlenme ile karşılaştırdı. Refleksoloji bacak şişmesini önemli ölçüde azalttı.

Hamile kadınlar refleksoloji almadan önce doktorlarına danışmalıdır. Bazı kaynaklar ilk trimesterde refleksoloji yapılmaması gerektiğini söylüyor.

Varisin Sebepleri

  • Hamilelik ve menopoz sırasında hormonal değişiklikler.
  • Fazla kilolu olmak damarlardaki baskıyı arttırır.
  • Uzun süre oturmak veya ayakta durmak dolaşımı kısıtlar ve damarlara daha fazla baskı uygular.
  • kronik kabızlık
  • Genetik
  • yaşlanma

Bazı insanlarda varisler kozmetik bir sorun olabilirken, diğer insanlarda şişlik ve rahatsız edici ağrı, ağırlık veya ağrıya neden olabilir veya kalp hastalığı veya dolaşım bozukluklarının bir belirtisi olabilir.

Varis tedavi edilmediği takdirde damar iltihabı (damar iltihabı), deri ülserleri ve kan pıhtılaşması gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Varisli damarlar şişer, kızarır veya dokunulduğunda hassaslaşır ve ısınırsa veya varisli damarın yakınında yaralar, ülserler veya döküntüler varsa, her zaman doktorunuza danışın.

Varisi Geçiren, Gideren Doğal Çözümler Kullanmak

Takviyeler güvenlik açısından test edilmemiştir ve hamile kadınlar, emziren anneler, çocuklar ve tıbbi durumları olan veya ilaç kullananlar için takviyelerin güvenliğinin belirlenmediğini unutmayın.

Takviye kullanımıyla ilgili ipuçları alabilirsiniz, ancak varisli damarlar için herhangi bir ilaç veya alternatif ilaç düşünüyorsanız, önce birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcınızla konuşun.

Herhangi bir durumu kendi kendine tedavi etmek ve standart bakımdan kaçınmak veya geciktirmek ciddi sonuçlar doğurabilir.

Bu yazılara da bakın:

Varis Üzerine Dövme Yapılır mı?
Lipödem Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu
Sülük vücuttan nasıl çıkarılır?
Dr. Kumru Demir

Dr. Kumru Demir

Çeşitli ilaçlar ve tedavi yöntemlerini kullananlar ve yorumları konusunda oldukça başarılı analizler yapan hocamız Kumru Demir, GATA Tıp mezunudur. 3.8 ortalama ile mezun olmuş çok başarılı bir doktordur. Sektörde uzun yıllar boyunca çalışmış, hemen hemen her ilacı bilen ve kullanan yorumlarını önemseyen biridir.
Yorum yapın