Ana Sayfa - Genel Sağlık - Kazayağı Kırışıklıkları Nasıl Giderilir, Tedavisi Nedir?

Kazayağı Kırışıklıkları Nasıl Giderilir, Tedavisi Nedir?

Belirli bir yaş sonrasında görülmeye başlanan kazayağı kırışıkları pek çok kişi için sorun oluşturabilmektedir. Kazayağı tedavisi yöntemleri ile görülen bu kırışıklıklardan kurtulmak ise mümkündür.

Kazayağı Kırışıklıkları Nedir?

Kazayağı kırışıkları tanımı itibariyle göz çevresinde oluşan ve herkeste görülebilen kırışıklıklardır. Genelde 20’li yaşların sonlarından itibaren görülmeye başlanır ve ilerleyen yaşlarda ise çok daha fark edilebilir bir görünümegözaltı kavuşurlar. Sağlık açısından herhangi bir zararları olmamalarına karşılık özellikle estetik kaygılar nedeniyle pek çok kişi kazayağı kırışıklıklarının tedavisini merak etmektedir.

Kazayağı Kırışıkları Niçin Oluşur?

Kazayağı kırışıkları oluşumu için pek çok neden bulunabilmektedir. Vücutta çok sayıda protein bulunur ve bu proteinlerden olan kolajen dokuların daha canlı ve esnek bir yapıda olmasına neden olur. Ancak yaşın ilerlemesi ile birlikte kolajen hormonu azaldığı için kazayağı denilen kırışıklıklar meydana gelebilmektedir. Özellikle menopoz ile birlikte oluşan ani hormonal değişiklikler kazayağının oluşumunda en yaygın görülen etmenlerdir. Bunun yanında cilt altı yağ ve bağ dokusunun da azalmış olması, yüz kaslarının zayıflamasına ve küçülmesine sebep olabilmektedir. Cilt altındaki doku hacminin azalması sonucunda deri daha bol gelmeye başlar ve böylece kırışıklık oluşumu meydana gelir.

Kazayağı Kırışıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Kazayağı kırışıkları tedavi ettirmek için öncelikle estetik kaygılar baskın olmaktadır çünkü göz ve yüz çevresinde oluşan kırışıklık ya da sarkmalar kişilerin yüzüne yorgun ya da mutsuz bir görünüm verebilmektedir. Yüz ve göz çevresinin canlı görünmesi ise etrafa pozitif enerji aktarmak ve kişinin de kendisini daha iyi hissetmesi için önemli olmaktadır. Bu bakımdan kazayağı kırışıklığını gidermek için göz altı ışık dolgusu uygulaması yapılabilmektedir. Ayakta tedavi yöntemi ile yapılan bu uygulama, göz altı dokularının kaybettiği hacmi geri kazandıracak kırışıklıkların ve göz altı torbalarının ortadan kaldırılması işlemine dayanmaktadır.

Yapılacak bu işlem herhangi bir kesi ya da dikiş gerektirmeden yapılmaktadır. Ortalama olarak da işlem 20 ile 30 dakika arasında sürmektedir. Göz altı ışık dolgusu kısa sürede etkisini gösterir ve uygulamaya bağlı olarak morluk ya da şişlik de görülmemekte, günlük yaşama kolayca devam edilebilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Kazayağı kırışıkları kesin giderir mi?

Söz konusu yöntem kırışıklık gidermek için etkili bir yöntemdir ancak her zaman doğru sonuçlar vermeyebilir, bu durumda tedavinin tekrar uygulanması gerekir.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın