Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Bebekler Anne Karnında Ağlar mı?

Bebekler Anne Karnında Ağlar mı?

Bebekler Anne Karnında Ağlar mı? Bebeklerin Anne Karnında Ağlaması duyulur mu?

Bebeklerin anne karnındaki hareketleri her zaman merak konusu olmuştur. Bebeğin hamilelik dönemindeki duygularının yanı sıra ultrason görüntülerinde bebeğin yaptığı hareketler ve mimikler hem çok sevimli hem de çok harika. Bebekler içinde bulundukları yakın çevrede yüz ifadeleri ile tepki vermeye çalışırlar ve sanki anne karnında doğmuş bir bebekmiş gibi bir şeyler söylerler.

Tekme atma, esneme, anne karnında dönme, esneme, gülümseme, el sallama, dudak büzme, muayene sırasında ultrasonda söylenenlere cevap verme gibi fiziksel hareketlere ek olarak.

Anne karnında emme ve yutma refleksi gelişen bebeklerin sıklıkla parmak emdikleri de gözlemlenir. Bebekler anne karnında bunca şey varken ağlar mı?

Anne Karnındaki Bebek Ağlar mı?

Araştırmalar sonucunda doktorlar, bebeklerin anne karnında yaptıkları yüz ve mimik hareketlerinden dolayı ağlamaya benzer tepkiler gösterdiğine inanıyor. Bebeklerin bu tepkilerine bakan doktorlar, bebeklerin daha doğmadan anne karnında ağlayabilecekleri sonucuna varıyor.

Doktorların bebeklerin anne karnında ağlayabileceğine inanmalarının bir diğer nedeni de bebeğin doğumdan hemen sonra ilk nefesiyle ağlayarak dünyayı selamlamasıdır.

Yani bebeklerin doğduklarında ağlayabilmeleri, anne karnında bir hazırlık ve öğrenme sürecinden geçtiklerinin göstergesidir.

Bebek ağlaması basit gibi görünse de aslında yüz kaslarının, nefes alıp vermenin senkronize hareketleri ile ortaya çıkan karmaşık bir durumdur. Bebekler ağladıklarında çok güçlü ve yüksek bir ses çıkarırlar.

Bir bebeğin anne karnında ağladığını nasıl anlarsınız?

Bir bebeğin anne karnında ağladığını nasıl anlarsınız

Anne karnındaki bebekler üzerinde yapılan çalışmalarda uzmanlar, bebeklerin yüz ve vücut hareketlerini değerlendirerek, bu bebeklerin ağladığı sonucuna vardı.

Ağlama gırtlaktan çıkan hava ile eş zamanlı olarak seslendirilir. Bebekler doğduklarında bir iletişim aracı olarak tüm ihtiyaçlarını ve sorunlarını ağlayarak ifade ederler.

Anne kanındaki bebekler ise hava almayan ve tamamen suyla kaplı bir ortamda bulundukları için yüksek sesle ağlayamazlar. Ağlama eylemi sessizce gerçekleşir.

Uzmanlar, dilin dışarı çıkması, çene titremesi, nefes alma hareketleri, durmuş hıçkırıklar, ağzı açıp kapama, ağrılı yüz ifadeleri gibi görüntüler nedeniyle anne karnında ağlayabileceklerini söylüyor. Anne karnında 20. haftada bebekler ağlama yeteneğine ulaşır.

Anne karnında ağlayabilmeleri ve gelişimleri sırasında yapabildikleri diğer şeyler de bebeklerin beyin ve sinir sistemi gelişiminin doğru yolda olduğunun bir göstergesidir.

Bir bebeğin anne karnında ağlaması ne anlama gelir?

Bir bebeğin anne karnında ağlaması ne anlama gelir

Anne karnındaki bebeğin ağlaması aslında bize çok şey anlatır. Aşağıdaki göstergeler doktor tarafından değerlendirilirse gebelikte ilerleyen ve doğumu bekleyen bebeklerin gelişim sağlıklarının oldukça iyi olduğunun göstergesidir.

İşte anne karnında ağlayan bebeklerin gelişimleri hakkında bize anlatmaya çalıştıkları ipuçları.

    • Bebekler dış etkenlerden gelen tepkilere ağlarlar. Bu, bebeğin dış dünya ile iletişim kurduğunu ve uyaranları alabildiğini gösterir.
    • Beyin gelişimi ve duygusal farkındalık ile ilgili olumsuz uyaranları algılayabildiğinin ve ayırt edebildiğinin ve bunun sonucunda olumsuz olarak algıladığı şeylere karşı ağlamaya başladığının bir işaretidir.
    • Bu, anne karnında bile yardıma ihtiyacı olduğunda ağladığını gösterir.
Dr. Hande Bulut

Dr. Hande Bulut

Hastalıkları tedavi etme konusunda oldukça başarılı olan Hande Bulut Hocamız, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Doktorasını ise yine Hacettepe üniversitesinde yapmıştır. 10 yılı aşkın tecrübesi ile binlerce hastayı tedavi etmiştir. Hastalıklar kategorimizin de baş yazarıdır.
Yorum yapın