Ana Sayfa - Genel Sağlık - Bebekler Turşu Yer mi?

Bebekler Turşu Yer mi?

Bebekler ve çocuklar turşu yiyebilir mi?

Ekşi tadı ve çıtır çıtır ısırığı ile turşunun bebeğinize sunduğunuz ilk yiyecek olması pek olası değildir. Ancak bu salatalıkların lezzetli bir sandviç tarafı veya tuzlu atıştırmalık yaptığını inkar etmek mümkün değil.

Bebekler ne zaman turşu yer?

Yani 6 aylık bebeğiniz ilk katı yiyecek ısırması için mama sandalyesine otururken kameranızı hazır hale getirdiniz. Turşu olmalı mı? Pediatrik diyetisyen Grace Shea , MS, RDN, CSP, LDN, “Çocuklar katı yiyeceklere başlar başlamaz, genellikle yaklaşık 6 aylıkken turşu yiyebilirler” diyor .

Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre bebekler katı yiyeceklere yaklaşık 6 aydan sonra başlayabilir.

Hazırlık belirtileri şunları içerir:

  • kafayı kaldırmak
  • düz oturmak
  • doğum ağırlıklarını ikiye katlamak
  • sofralık yiyeceklere ilgi göstermek

Bir çocuk katı yiyeceklere başladığında yiyecek gruplarının getirilmesi gereken belirli bir düzen olmadığını öğrenmek sizi şaşırtabilir.

 

“Turşu saplı bebeklerin tutması kolaydır ve bebeklerin önderliğindeki sütten kesim için mükemmel bir şekle sahiptir – ancak turşuyu tüketmek yerine çoğunlukla kemirecek veya emeceklerdir.”

Daha sonra, çocuğunuz kıskaç kavramasını geliştirdikçe (yaklaşık 9 ay), doğranmış veya küp küp doğranmış turşular sunmayı deneyebilirsiniz, diyor Shea. Turşu cildinin boğulma tehlikesi olabileceğinden mi endişeleniyorsunuz ? Dış kabuğunu çıkarın ve daha yumuşak eti servis edin (ayrıca doğranmış veya küçük parçalar halinde doğranmış).

Çiğ sebzelerde olduğu gibi, turşu parçalarını yerken çocuğunuzu boğulma belirtileri açısından yakından izleyin.

Bazı bebeklerin mideleri de turşu gibi asitli yiyeceklere karşı özellikle hassas olabilir. Gıdalardan çok fazla asit alınması reflüyü veya mide rahatsızlığını tetikleyebilir. Çocuğunuzun reflü veya başka sindirim sorunları varsa, diyetine turşu ekleyip ekleyemeyeceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun.

Turşunun bebekler için potansiyel faydaları

Her bebek için doğru olmasalar da – ve çok fazla sodyum içeriyorlar – turşu bir diyet canavarı değildir! Esasen salamura edilmiş salatalık olduklarından, aslında bazı sağlık yararları sunarlar .

“Market raflarındaki turşuların çoğu fermente edilmemiş; ancak, fermente edilmiş turşular bulabilirseniz, harika probiyotik özelliklere sahiptirler ve bebeklerin bağırsakları için harikadırlar ”diyor Shea.

(Ancak güvenlik için bebeğinize yalnızca pastörize edilmiş fermente turşular servis edin.)

Bebekler için turşunun bir başka beklenmedik faydası mı? Soğuk hisleri diş çıkaran diş etlerinde yatıştırıcı olabilir. Birkaç turşu ısırığının yeni tadı ve canlandırıcı duyusal deneyimi, çocuğunuzun dikkatini diş eti ağrısından uzaklaştırmak için yeterli olabilir.

Faydalar risklerden daha mı ağır basıyor?

Bebeğin turşunun güçlü tadından hoşlanmayacağına dair endişenin, biraz zevk almasına izin vermenize engel olmasına izin vermeyin. Sadece, yüksek sodyum içeriği nedeniyle, biraz turşunun uzun bir yol kat ettiğini ve günlük bir yiyecek olmamaları gerektiğini unutmayın.

Turşu pişiklere neden olur mu?

Bebeğin hassas poposundaki bir çatlak, sadece onlar için rahatsızlık verici değildir; bir ebeveyn olarak teşhis etmeniz de zor olabilir. Yeni kullanmaya başladığınız yeni mendiller miydi? Ya da oğlunuzun öğle yemeğinde yediği dev bir avuç çilek? Bazen sebep bir sır olarak kalır.

Ancak, kulağa tuhaf gelse de, turşunun bebek bezi döküntülerine neden olması mümkündür. Asidik yiyecekler bazı bebeklerin cildini tahriş edebilir. Veya, çocuğunuzun hassas GI yolu asitli yiyecekler tarafından rahatsız edilirse, turşu ishale neden olabilir ve bu da pişik riskini artırır.

Turşuların bebeğinizin serserisindeki kırmızı çıkıntıların sorumlusu olduğundan şüpheleniyorsanız, bunları çocuğunuzun diyetinden çıkarın ve daha sonraki bir tarihte yeniden başlatın.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın