Ana Sayfa - Genel Sağlık - Depresyonda Olmak Nasıl Anlaşılır?

Depresyonda Olmak Nasıl Anlaşılır?

Depresyon, özellikle son zamanlarda çok fazla görülen ya da görüldüğü duyulan hastalıklar arasında yer almaktadır. Depresyon süreci kişileri; nasıl düşündükleri, nasıl hissettikleri, nasıl davrandıkları konusunda ciddi derecede etkilemektedir. Bu sebeple depresyonda olduğunu hisseden ya da depresyonda olduğu hissedilen kişilerin en kısa sürede psikolojik yardım almaları gerekmektedir. Depresyon, ruh sağlığını etkilemesi ile bilinen bir hastalık çeşidi olsa da ilerleyen evrelerde kişilere fizyolojik zararlar da verebilmekte olup tedaviye erken başlanılması bu noktada önem arz etmektedir.

Depresyon Nedir?

Depresyon; kişilerin hissettiklerini, yaşayış biçimlerini, ilişkilerini, davranışlarını, fiziksel ve ruhsal halini etkileyebilen ve oldukça yaygın olarak gözlemlenebilen bir hastalıktır. Depresyonda olan kişilerin genellikle hayattan zevk almadıkları, onlara önceden iyi gelen şeyleri yapmaya bile yeltenmedikleri, sürekli bir üzüntü halinde oldukları görülmektedir.

Depresyonda olan kişilerin hem fiziksel hem de duygusal belirtiler gösterebildikleri bilinmektedir. Bu belirtilerin gösterilmesi ile birlikte, depresyonda olan kişilerde iş yapımı sırasında yeteneklerin ve iç gücünün azalması görülebilmektedir. Belirti gösteren kişilerin en kısa süre içerisinde depresyon tedavisine başlamaları önerilmektedir. Depresyon tedavisi uygulanmadığı taktirde, kişinin neredeyse tüm yaşamı olumsuz etkilenmektedir. Belli bir sürenin sonucunda temel ihtiyaçların dahi yerine getirilemediği evrelerin oluşabildiği görülmektedir. Bu sebeple, kişilerin depresyonda olduklarını düşündükleri an bir uzmandan destek almaları gerekmektedir.

Depresyonda Olunduğu Nasıl Anlaşılır?

Depresyon belirtileri, kişiden kişiye değişebilmekte olup bazen başka durumlar ile de karıştırılabilmektedir. Üzücü bir olayın yaşanmasının ardından kişilerin mutsuz hissetmeleri ve hiçbir şey yapmak istememeleri normal bir davranış olarak değerlendirilebilmektedir. Fakat kişiler depresyondayken üzücü bir durumun yaşanmaması halinde de mutsuz hissetmektedirler. Depresyonda olmak ve üzülmek bu anlamda birbirinden ayrılmaktadır. Kişilerin depresyonda olduklarına dair belirtiler genellikle şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Üzücü bir olay yaşanmadığı halde sürekli olarak üzgün hissetmek,
  • Günlük aktiviteleri ya da sevilen bir hobiyi yaparken zevk almamak,
  • Yeme isteğinin normalden az ya da fazla olması
  • Uyku bozukluğu
  • Normalden daha yavaş konuşma
  • Konsantre olmada güçlük çekme
  • İntihar eğilimi gösterme
  • Sürekli yorgun ve tükenmiş hissetme
  • Karar verme aşamalarında zorluk çekme
  • Kendini suçlu ve değersiz hissetme

Kişilere depresyon tanısı konulurken belirtilerin en az iki hafta sürüyor olması gerekmektedir. Aynı zamanda kadınların depresyon eğilimine daha yatkın oldukları bilinmekle erkeklerde ve çocuklarda da görülme sıklığı fazladır.

Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Depresyon tedavisi yapılırken mutlaka bir uzmana başvurulması gerekmektedir. Depresyon, ciddi bir ruh sağlığı hastalığı olarak bilinmektedir ve uzun süre tedavi edilmediği taktirde intihar eğilimlerinin yaşanabildiği görülmektedir. Bu sebeple, depresyon belirtilerinden birkaçını ya da çoğunu en az iki hafta süre ile gösteren kişilerin mutlaka bir psikiyatri uzmanına görünmeleri gerekmektedir. Uzmanlar, kişiler için özel olarak tedavi aşamaları oluşturmakta olup gerekli durumlarda ilaç tedavisi, psikoterapi gibi işlemlere başvurabilmektedirler.

 

 

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın