Ana Sayfa - Genel Sağlık - Anne karnında bebek ölümü

Anne Karnında Bebek Ölümü Neden Olur? Nasıl Anlaşılır?

Hamilelikle birlikte anne baba adaylarının hayali 40 haftalık gebelik dönemini sağlıklı bir şekilde sonlandırmak ve bebek sahibi oldukları günü geçirmektir. Bu haber geldiğinde torunların heyecanı tüm aileyi sarar. Ancak her hamilelik mutlu sonla bitmez.
Anne karnındaki bebek ölümü; gebeliğin erken döneminde, 20. haftadan sonra veya doğumdan hemen önce gerçekleşebilir.

Ayrıca gebelik ilerledikçe bebeğin kilosunun beklenen haftanın altında kalması ve 500 gramı geçmemesi bebeğin anne karnında öldüğünün göstergesi olabilir.

Sarsıcı ve oldukça travmatik olan anne karnındaki bebeklerin ölümü başta anne adayı olmak üzere tüm aileyi derinden etkileyen bir durumdur.

Anne Karnında Ölen Bebeği Nasıl Anlarız?

Anne Karnında Ölen Bebeği Nasıl Anlarız

Anne karnındaki bebek ölümleri ya da bebekte meydana gelen sorunlar, gebelik haftasına göre farklı belirtilerle anlaşılabilmektedir.

Bebekte bir sorun olsun ya da olmasın bebeğin günlük hareketlerini hissettikten sonra uzun süreli hareketlerinin kesilmesi ile kendini gösterebilir. Bu, anne karnındaki bebek ölümünün bir göstergesi olabilir. Bebek anne ile kurduğu bağı verdiği tepkilerle gösterir. Anne adayı da hamilelik döneminde bebekle kurduğu güçlü bağ nedeniyle bir gariplik hisseder. Bebeğinin başına bir şey geleceğini hayal bile edemese de olumsuz bir durumdan şüphelenebilir.

Hamileliğin başında bebeğin hareketleri henüz başlamadıysa anne adayı hemen anlayamayabilir. Ancak bazı gebelerde mide bulantısı, ani bayılma, sarhoşluk, soluk cilt, halsizlik ve iştahsızlık gibi belirtiler görülebilir. Bu semptomların tümü annede bebek ölümüne işaret edebilir.
Kadın doğum uzmanı, ultrason kullanarak anne adayının detaylı muayenesini yapar. Muayene sırasında bebeğin kalp atışları tespit edilemiyorsa bebek anne karnında ölü kabul edilir ve bebeğin tahliyesi planlanır.
Anne karnında bebek ölümü, yani ölü doğum, gebelikte pek çok nedenden dolayı gelişebilir.

Ölü Doğum Neden Olur? Anne Adayları Hangi Nedenlerle Risk Altındadır?

Ölü Doğum Neden Olur Anne Adayları Hangi Nedenlerle Risk Altındadır

  • 35 yaşından büyük
  • Anne adayının ilk hamileliği
  • Anne adayında metabolik sendrom olarak bilinen diyabet, tansiyon, tiroid, böbrek veya kalp sorunları varsa
  • Hamilelik sırasında anne enfeksiyonları
  • Anne adayının gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) deneyimi
  • Anne adayının obezite teşhisi konulacak kadar kilolu olması
  • hamilelikte kanama
  • Anne adayının çoğul gebelikleri
  • kan intoleransı
  • Anne adayının daha önceki doğumlarında ölü doğum veya engelli bebeği olmuştur.
  • Anne adaylarında gebeliğin ikinci yarısında artan safra asitlerine bağlı şiddetli kaşıntı ve buna bağlı riskler
  • Anne adayı yeterince beslenemez ve bebek iyi gelişemez.
  • Hamilelikte sigara, alkol ve yasaklı maddeler gibi bebeğe zarar verebilecek alışkanlıkların devam etmesi
  • Hamilelik sırasında anne adayı tarafından bir kaza veya travma
  • doğum sırasında sorunlar
  • Erken doğum ve gebeliğin erken sonlandırılması riski
  • Anne adayı nedense yoğun stres yaşar.
  • Anne adayında erken bağırsak hareketleri, bebekte enfeksiyon gibi sorunlar da anne karnında ölü doğum riskleri arasındadır.

Çocuk gelişimi ile ilgili hastalıklar ölü doğumlara neden oluyor 

 • Bebekte görülen doğuştan kalp anomalileri
 • Plasentanın ayrılması, gevşekliği, bebeğin göbek kordonunun dolanması veya sıkışması
 • Spida bfida olarak teşhis edilen omuriliğin omurgadan çıkıntı yapan herniasyonu, yani omurganın gelişimsel bozuklukları
 • Bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında kromozomal anormallikler nedeniyle gelişen Down Sendromu veya geri zekalı bebek
 • Anne karnındaki bebeğin enfeksiyonları. Kızamıkçık, CMV, suçiçeği, listeria, parvovirüs veya sifiliz gibi enfeksiyonların bebeğe hamilelikten önce veya hamilelik sırasında bulaşması ölü doğumla sonuçlanabilir. Aynı şekilde ilaç kullanımı da anne karnındaki bebeklerin ölümüne yol açabilmektedir.

Anne Karnında Ölü Doğum Önlenebilir mi?

Anne Karnında Ölü Doğum Önlenebilir mi

Anne karnındaki bebeklerin ölümü komplikasyonlar nedeniyle aniden gelişebilir. Anne adayının gebelik süresince taşıdığı riskler, hastalıklar veya enfeksiyonlar kadın doğum uzmanı tarafından doğru bir şekilde değerlendirilmelidir. Anne adayının doğum sonrası bakımının herhangi bir riski varsa “yüksek riskli gebelik” olarak değerlendirilmeli ve kontroller doktor ve hastane kontrolünde özenle yapılmalıdır. Ölü doğumu önlemek için doktorların yaptığı tedaviler ve bebeği doğru zamanda doğurtma kararı bebeğin hayatta kalmasını sağlayabilir.

Riskli gebelik durumunda görülen bebeklerin bir kısmının doğduklarında yaşama şansları düşüktür. Annenin gebelik haftasına ve bebeğin gelişimine bağlı olarak doktor gebeliği sonlandırmaya karar verebilir. Yenidoğan, postpartum yoğun bakım ünitesinde erken doğmuş bebek gibi değerlendirilir ve tedavi edilir. Bebeklerin hayatta kalması için tüm destekleyici bakım bebek yoğun bakım hekimi tarafından sağlanmaktadır. Bebek yoğun bakım süreci çok uzun olabiliyor. Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi gören bebeklerde çeşitli komplikasyonlar oluşabilmektedir.

Emzirme sonrası bebekleri nasıl inceliyorsunuz?

Bebeğin doğum kordonundan alınan DNA sayısına bakılır. Plasenta incelenir. Bebeğe biyopsi yapılıyor. Kültür çalışmaları ve kromozom testleri gözden geçirilir. Bu tetkiklerin sonuçlarına göre bebeğin anne karnında neden öldüğü belirlenir.

Dr. Serpil Akkaya

Dr. Serpil Akkaya

Serpil Akkaya Ege Üniversitesi Tıp fakültesi mezunu uzman doktordur. Kendisi çeşitli sendromu olan kalıtsal ve sonradan edinilmiş rahatsızlıklar konusunda araştırmacıdır. Sendromlar üzerine birçok tez ve makale yayınlamıştır. Bu kategorimizde yazar olarak görev yapmaktadır.
Yorum yapın