Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Ayakkabı Vurması Nasıl Engellenir, Nasıl İyileşir?

Ayakkabı Vurması Nasıl Engellenir, Nasıl İyileşir?

Ayakkabı vurması günlük yaşam kalitesini düşüren yaygın olarak görülen durumlardan bir tanesidir. Ayakkabı vurmasını engelleme yöntemleri ile birlikte bu rahatsızlıktan kurtulabilir ya da oluşan yaraları tedavi edebilirsiniz.

Aloe Vera Jeli Kullanın

Ayakkabı vurmasını engellemek için pek çok konuda şifalı olan aloe vera jeli büyük yararlar sunuyor. Bitkinin nemlendirici özelliği sayesinde ayaklarınız nemlenecek ve böylece bazı durumlarda ayakkabıdan kaynaklanan aşındırmaya karşı koruma sağlayacaktır. Bu yüzden başta topuk kısmınız olmak üzere jeli yeterli miktarlarda ayağınıza sürün. Jelin emilmesini sağlamak için nazik bir şekilde masaj yöntemi kullanın. Eğer ayakkabı vurmasından kaynaklı yara ya da su toplama görülüyorsa bu durumda jeli günde en az iki kez bahsedilen yöntem ile kullanın.

Nemlendiriciler Kullanın

Ayakkabı vurması önleme için nemlendirici kullanımı da yararlı olmaktadır. Hem topuklu hem de düz tabanlı olan ayakkabıların arka kısımlarına az miktarlarda nemlendirici sürmek, ayakların su toplamasını ve sürtünmeden kaynaklı yaraların oluşmasını engelleyecektir. Bu bakımdan cildiniz neme kavuşacak ve ayağınızdaki aşınma da geçecektir. Ayakkabıların giyilmesinden önce topuk ile temas etmekte olan bölgeye nemlendirici sürülmesi ayakkabının ayağınıza vereceği zararları önlemek için etkili bir yöntemdir. Bu kapsamda vazelin gibi ürünleri de kullanabilirsiniz. Ayaklarınızı vazelin ile nemlendirmek cildin yumuşamasına ve ölü hücrelerden de arınmasına neden olacaktır. Yağlı yapısından ötürü ayaklarınız ayakkabıda daha rahat hareket edecek ve sürtünmeye bağlı olarak görülen sorunların da ortadan kalkmasına neden olacaktır. Vazelin özellikle topuk kısmınızın ayakkabının sert kısmı ile temas etmesini önleyecektir.

Pudra Kullanın

Ayakkabı vurmasını önlemek için talk pudrası kullanmak da büyük yarar sağlamaktadır. Genelde talk pudrası ayak kokusunu etkisiz hale getirmek amacıyla tercih edilen bir üründür ancak ayakkabının rahatsız etmesini de engellemek için harika bir çözüm sunmaktadır. Ayaklar terledikleri zaman ayakkabının cilde zarar vermesi daha fazla olmaktadır. Talk pudrası ayağın nemlenmesini yani terlemesini önleyerek bu durumdan kaynaklı olan vurmaların da önüne geçmektedir. ayakkabının topuk kısmına ve doğrudan ayaklarınıza pudra uygulayarak ayakkabı vurmasından kurtulmak mümkün hale gelecek ve daha rahat şekilde ayakkabı giyebileceksiniz.

Sık Sorulan Sorular

Vuran ayakkabı zamanla düzelir mi?

Genellikle ayağınıza vuran ayakkabılar zamanla genişleme gösterirler ve ayak kalıbınızı alarak tekrar vurmazlar.

 

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın