Ana Sayfa - Hastalıklar - Proptozis Nedir? – Sebepleri ve Tedavisi!

Proptozis Nedir? – Sebepleri ve Tedavisi!

Proptozis Nedir? Oluşma sebebleri nelerdir? Proptozis Tedavisi Nedir? gibi soruların cevaplarını veriyoruz. Tıp dünyasında proptoz veya ekzoftalmi, çıkıntılı bir göz küresi için tıbbi terimdir. Her iki gözü de etkiliyorsa bilateral proptozis, tek gözü etkiliyorsa tek taraflı proptozis olarak adlandırılmaktadır.

Çok çeşitli tıbbi durumlar proptoza neden olabilir, ancak en yaygın olarak tiroid göz hastalığından (TED) kaynaklanmaktadır. Enfeksiyonlar, tümörler ve yaralanmalar diğer potansiyel nedenlerden bazılarıdır.

Tipik semptomları, nedenleri ve tedavisi dahil olmak üzere proptoz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Hastalıklar ile alakalı yazılar ilginizi çekiyorsa bağlantıya tıklayıp daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Proptozis Nedir Tıp?

Proptozis Nedir?
Proptozis Nedir?

Proptoz, Yunanca “şişkin gözler” anlamına gelen kelimelerden gelen ekzoftalmi olarak da adlandırılır. Tıp dünyasında ise Proptozis, göz kürelerinizden birinin veya her ikisinin şişmesi veya dışarı çıkmasıdır. Genel olarak, proptozis teşhisi, 2 milimetreden fazla bir göz çıkıntısını içerir.

Bir gözünde proptozisi olan yaklaşık her 3 kişiden 1’inde aşırı yüksek tiroid hormon seviyeleri vardır. 10 bilateral proptoz vakasından yaklaşık 9’u hormonal anormalliklerle bağlantılıdır. Proptozis ne demek onu açıkladık şimdi ise sebeplerine bir göz atalım.

Proptozis Sebepleri

Öncelikle Proptozis nedenleri hakkında tüm detayları derledik. Tiroidle ilgili göz hastalığı olan kişilerin yüzde 90’ından fazlası, üst veya alt göz kapağının geri çekildiği göz kapağı retraksiyonu yaşar.

Şiddetli vakalarda, göz kapağının geri çekilmesi gözünüzü tamamen kapatmanıza izin vermeyebilir ve bu da göz kuruluğuna neden olur. Kuru gözler sizi görme kaybına neden olabilen ülser veya enfeksiyon geliştirme riskine sokar. Proptozis Sebepleri arasında TED en yaygın nedendir. Tedavi edilmezse, TED kalıcı görme kaybına yol açan optik sinir sıkışmasına neden olabilir.

Proptoz çeşitli koşullardan kaynaklanır, ancak TED en yaygın nedendir.

Tiroid göz hastalığı (TED)

Otoimmün bozukluk TED, bir veya iki gözde en sık görülen proptozis sebebidir. TED’li kişilerin yaklaşık yüzde 90’ı, otoimmün durum Graves hastalığının neden olduğu aşırı aktif tiroide sahiptir. Graves hastalığı olan yaklaşık 4 kişiden 1’i TED geliştirir.

Kanser

Bir gözdeki proptoz, kanserin erken bir belirtisi olabilir. Melanom veya karsinom gibi gözünüzün etrafında büyümeye başlayan birincil kanserlerin bir belirtisi olabilir veya başka bir yerden yayılan metastaz yapmış kanserlerin bir belirtisi olabilir.

Meme kanseri, proptozise neden olan en yaygın metastaz yapan kanserdir. 2018 vaka raporu, multipl miyelom adı verilen bir kan kanseri türünün ilk belirtileri olarak proptozis ve baş ağrısı geliştiren 40 yaşındaki bir kadını tanımladı.

Travma

Çok çeşitli travmatik yaralanmalar proptozise neden olabilir. Örneğin, daha eski bir 2013 vaka raporu, kaskı yerinden çıktıktan ve sağ gözüne çarptıktan sonra proptozis gelişen 23 yaşındaki bir futbolcuyu tanımladı.

Gözünüzdeki travma, gözünüz ve kafatasınız arasındaki dokuda derin kan tıkanıklığı olan retrobulbar hematoma yol açar. Bu kan birikmesi, gözünüzün öne çıkmasına neden olabilmektedir.

Kafatasının göz çevresinde kırılması, sinüsünüzden kaçan ve göz çevrenize giren hava nedeniyle potansiyel olarak proptoza yol açar.

Enfeksiyonlar

Şiddetli sinüs enfeksiyonları, orbital selülit veya orbital apse gibi inflamatuar durumlara yol açabilmektedir. Bu enflamatuar durumlar, gözünüze baskı uygulayan ve büyük olasılıkla bir gözde proptozise neden olan gözünüzün arkasında şişmeye neden olur.

Kan damarı hastalığı

Polianjitli nadir görülen otoimmün hastalık granülomatozu gibi bazı kan damarı hastalığı türleri, kan damarlarınızda proptozis ve diğer göz komplikasyonlarına yol açan anormalliklere neden olmaktadır.

Kalıcı görme kaybı riskinizi en aza indirmek için proptozun hızlı teşhisi ve tedavisi gereklidir.

Bir göz doktoru, gözünüzü inceleyerek proptozu teşhis eder. Göz küresi çıkıntı seviyenizi ölçmek için ekzoftalmometre adı verilen özel bir araç kullanabilirler.

Doktorunuz ayrıca tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek ve belirtileriniz hakkında size sorular soracaktır. Proptozisinizin altında oluşmakta olan nedeni bulmak için muhtemelen çeşitli testler isteyeceklerdir. Testler şunları içerir:

 • Kan testleri
 • Tiroid fonksiyonu ve oto-antikor testleri
 • Böbrek fonksiyonu ve C-reaktif protein testleri
 • Bir enfeksiyondan şüpheleniliyorsa burun sürüntüleri ve kan kültürleri

Bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi görüntüleme testleri doktorunuza yardımcı olabilmektedir:

 • Tümör büyümesi için arama
 • Gözünüzdeki iltihabın derecesini görün
 • Optik sinirinizde hasar olup olmadığına bakın

Proptozis Tedavisi Nedir?

Proptozis Tedavisi Nedir
Proptozis Tedavisi Nedir?

Belirtileri yönetmeye yardımcı olacak genel Proptozis Tedavileri şunları içerir:

 • İnflamasyonu azaltmak için steroid enjeksiyonları
 • İltihabı ve kuruluğu azaltmak için göz damlası
 • Sigarayı bırakmak
 • Işık hassasiyetine yardımcı olmak için güneş gözlüğü takmak
 • Toz ve diğer tahriş edici maddelerden kaçınmak

TED Tedavisi

Proptozise TED neden oluyorsa, altta yatan tiroid hastalığını tedavi etmeniz gerekir. Tedavi seçenekleri şunları içerir:

Ameliyat

Şiddetli proptozis vakalarında, görüşünüzü korumak için orbital dekompresyon cerrahisi ve ekstraoküler kas onarımı önerilmektedir. Bu ameliyatlar, insanların yüzde 82’sine kadar vizyonu artırır.

Göz çevresinde büyüyen bir tümör varsa da ameliyat gerekmektedir.

Kanser Tedavileri

Proptozis nedir kısmında bazen kanserli tümörlerden kaynaklandığını belirtmiştik. Ameliyatla birlikte, özellikle göz kanserleri aşağıdakilerle tedavi edilmektedir:

 • Radyasyon tedavisi
 • Kemoterapi
 • İmmünoterapi
 • Hedefe yönelik tedaviler

Proptozun en yaygın nedeni TED’dir ve şu kişilerde daha yaygındır:

 • Sigara içmek
 • Daha yaşlı yetişkinler
 • Kadın
 • Aşırı fiziksel veya psikolojik stres yaşamak
 • Tedavi için radyoaktif iyot al
 • Daha yüksek konsantrasyonlarda anti-tiroid uyarıcı hormon reseptör antikorları var

Proptozun erken teşhisi, komplikasyon geliştirme şansınızı en aza indirmek için önemlidir.

Çoğu durumda, gerekli olan tek şey destekleyici tedavi olabilmektedir. Hafif vakaların yaklaşık yüzde 66’sı 6 ay içinde düzelir. Tiroidle ilişkili proptozisli kişilerin yaklaşık yüzde 95’i kalıcı görme kaybı olmadan iyileşir, ancak insanların yaklaşık yüzde 5’inde kalıcı çift görme veya görme bozukluğu gelişir.

Sonuç

Proptozis Nedir? Oluşma sebebleri nelerdir? Proptozis Tedavisi Nedir? gibi soruların cevaplarını verdik. Kısaca özet geçmek gerekirse Proptoz, şişkin gözler için tıbbi terimdir. TED, proptozun en yaygın nedenidir. Diğer potansiyel nedenler arasında kanser, göz yaralanması veya enfeksiyonlar bulunmaktadır.

Proptozisiniz veya bilateral proptozisiniz varsa bir doktora başvurmanız önemlidir. Şiddetli vakalarda proptozis kalıcı görme kaybına neden olabilmektedir. Son olarak mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almak, altta yatan nedeni tedavi etmek ve gözünüze verilen hasarı en aza indirmek için size mümkün olan en iyi şansı verir.

Bunun yanında Proptozis Nedir ile alakalı bilgilendirici bir video da sizlerle:

YouTube video

Yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca Sağlıklı Bireyler bağlantısından da ana sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Dr. Hande Bulut

Dr. Hande Bulut

Hastalıkları tedavi etme konusunda oldukça başarılı olan Hande Bulut Hocamız, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Doktorasını ise yine Hacettepe üniversitesinde yapmıştır. 10 yılı aşkın tecrübesi ile binlerce hastayı tedavi etmiştir. Hastalıklar kategorimizin de baş yazarıdır.
Yorum yapın