Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Astigmat Lens Nedir? Nasıl Alınır? Nasıl Kullanılır?

Astigmat Lens Nedir? Nasıl Alınır? Nasıl Kullanılır?

Astigmatizma, korneanızın ışığı retinanıza nasıl yönlendirdiğini etkileyen yaygın bir durumdur. Korneanızın anormal veya düzensiz eğriliği nedeniyle oluşan bir kırılma hatasıdır.

Düzensiz eğri, gözünüzün ışığı retinaya doğru şekilde odaklayabilme yeteneğini sınırlar. Bu, bulanık veya bozuk görmeye neden olarak, şekilleri ve ayrıntıları herhangi bir mesafeden tanımlamayı zorlaştırır. Ayrıca göz yorgunluğuna, yorgunluğa ve baş ağrısına da neden olabilir.

Astigmat İçin Alınan Lens Nedir?

Genellikle astigmatizma doğumda mevcuttur, ancak her yaşta gelişebilir. Genetik veya göz yaralanması, hastalık veya ameliyattan kaynaklanıyor olabilir. Küçük vakalar tedavi gerektirmeyebilir, ancak orta ila şiddetli vakalar kontakt lens, gözlük veya ameliyatla düzeltme gerektirir.

Astigmat için kontakt lens türleri, en iyi ürünler ve göz muayenenizden neler bekleyebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Orta derecede astigmatınız varsa, kişiler uygun fiyatlı ve kullanışlı bir seçenektir. Kişiler görme netliğini artırabilir, bozulmaları azaltabilir ve geniş bir görme alanı sunabilir. Gözlük çerçevelerinin yapabileceği şekilde görüşünüzü engellemez veya fiziksel aktivitelere müdahale etmezler.

Astigmatı düzeltmek için özel olarak tasarlanmış torik kontakt lenslere ihtiyacınız olacak. Ayrıca yakın görüşlülüğünüzü veya ileri görüşlülüğünüzü de düzelteceklerdir. Torik kontaklar, torik olmayan kontaklardan daha kalın, daha büyük ve daha stabildir.

Bazı torik lenslerin, dönmeyi önlemek ve doğru konumda kalmalarını sağlamak için altta ağırlığı vardır. Görmeyi iyileştirmek için gözünüzle hareket edecek şekilde tasarlanmıştır.

2015 yılında yapılan araştırmalar, düşük ila orta dereceli astigmatizmayı düzeltmek için torik lenslerin kullanılmasının sürüş performansı üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini göstermektedir.

Astigmat Türleri: İki tür astigmat vardır

 • Düzenli veya kornea astigmatizması. Bu, korneanın birden fazla yönde kıvrılmasını içeren en yaygın tiptir. Küre yerine oval şeklindedir. Düzenli astigmatınız varsa, kontakt lens, gözlük veya ameliyatla düzeltebilirsiniz.
 • Düzensiz astigmat. Bu tip, kornea çeşitli derecelerde çeşitli yönlerde eşit olmayan bir şekilde kıvrıldığında ortaya çıkar. Düzensiz astigmatizmayı düzeltmek için sert gaz geçirgen (RGP) kontaklar en iyi seçenektir.

Üç ana tip torik kontakt lens vardır.

Astigmat için Yumuşak kontakt lensler

Yumuşak kontakt lensler, hafif ila orta dereceli astigmatizm için idealdir. Yumuşaklıkları ve esneklikleri rahatlık sağlar, ayrıca kullanımı kolaydır ve genellikle düşmezler. Bununla birlikte, doğru uyumu elde etmek daha zor olabilir ve diğer tipler kadar net görüş sağlamazlar. Ayarlama gerektirebilecek yanlış hizalanmış olabilirler.

Astigmat için RGP kontakt lensler

RGP lensler oksijen akışı ve nefes alabilirliğe izin verir. İlk başta, şeklini gözünüzde koruduğu için yumuşak temaslara göre daha az rahat olabilirler. Ayrıca daha kuru olma eğilimindedirler. Zamanla, RGP lenslere uyum sağlayacaksınız ve daha rahat hissedecekler.

RGP lensleri astigmatizmayı daha iyi düzeltebilir ve görüşünüzü daha net hale getirebilir. Keskin bir görüş sağlayan göz kırptığınızda da şekillerini korurlar. RGP kontakları diğer seçeneklerden daha iyi durumda kalır, ancak yine de fiziksel aktivite sırasında yerinden çıkabilirler. Diğer bir dezavantaj, kalıntıların RGP lenslerinin altında toplanabilmesi ve tahrişe neden olmasıdır.

Astigmat için Hibrit kontakt lensler

Hibrit kontaklar, yumuşak hidrojel veya silikon hidrojel malzemeden yapılmış daha yumuşak kenarlara sahip sert bir gaz geçirgen merkeze sahiptir. Bu lensler, RGP lenslerin sunduğu net görüşü sağlamaya devam ederken konfor sunar. Büyük boyutları ve ince kenarları nedeniyle, fiziksel aktivite sırasında düşme olasılıkları daha düşüktür.

Astigmat için kişileri seçmenize yardımcı olmak için, farklı türdeki kişiler hakkında bir fikir edinmek ve aramanızı daraltmak için başlangıç ​​noktası olarak kullanabileceğiniz bir liste oluşturduk.

Aşağıdaki kişileri temel alarak seçtik:

 • FDA onayı. Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ürünlerini pazara sunup sunamayacaklarına karar vermek için kontakt lens markalarının pazarlama uygulamalarını inceler. Amerika Birleşik Devletleri’nde satılmasına izin verilen kontakt lens listelerini kullandık.
 • Marka itibarı. Güvenilir üreticilerden kaliteli kontakt lensler sunan markaları seçtik. Listemizdeki markalar olağanüstü müşteri hizmeti, ücretsiz veya uygun fiyatlı nakliye ve memnuniyet garantileri sunar.
 • Ürün kalitesi. Konfor ve görsel netlik için kaliteli malzemeler ve tasarımlar kullanan ürünleri listeledik.

Tüm kontakt lenslerin, gözünüzün şekli için en iyi lensi dikkate alan bir doktor reçetesi gerektirdiğini unutmayın.

En güncel reçetenizi almak için çevrimiçi bir kontakt lens satıcısından sipariş vermeyi planlasanız bile bir göz muayenesi ve bir doktora danışmak isteyeceksiniz.

Düzenli göz muayeneleri ile doktorunuz kontakt lenslerinizin uygunluğunu da kontrol edebilir.

Fiyatlandırma kılavuzu

Paket başına ortalama lens sayısını ve fiyatını listeledik.

Birkaç şey, kişiler için ne kadar ödediğinizi etkiler. Perakendecilerin satış fiyatları sunması ve paketlerin 1 aylık veya 3 aylık tedarik olarak gelmesi yaygındır. Üreticilerin de uygulayabileceğiniz indirim veya kupon programları vardır.

Kontakt lens fiyatlandırması hakkında daha fazla ipucu

Doktorunuzun kontakt lensler için ne kadar ücret aldığını da kontrol etmek isteyebilirsiniz. Çevrimiçi perakendecilerle aynı şekilde ücret alabilirler.

Bilinmesi gereken terimler

Astigmatizma ile ilgili seçimlerimize göz atmadan önce bilmeniz gereken bazı terimler şunlardır:

 • Dk / t: Bu ölçüm, kontakt lensin gözlerinize ne kadar oksijen verdiğini belirtir. Sayı ne kadar yüksekse, kontakt lens o kadar fazla nefes alabilirliğe sahiptir, bu da kontakt lenslerin tahriş ve hasar olasılığını azaltır.
 • Silikon hidrojel: Bu malzeme, yüksek su içeriğine sahip olabilen veya diğer malzemelerden daha emici olabilen, daha nefes alabilen, yumuşak bir kontakt lens oluşturur. Aşağıda listelenen kontakt lens malzemelerinin her birinin – senofilcon A, lotrafilcon B, comfilcon A, nesofilcon A ve samfilcon A – silikon hidrojel türleri olduğunu unutmayın.

Astigmatizm için Acuvue Oasys

 • Fiyat: 6 lens için 56 ABD doları
 • Lens tipi: 1-2 haftalık tek kullanımlık malzemeler
 • Nefes alabilirlik: 129 Dk / t
 • Malzeme: Yüzde 62 senofilcon A

Acuvue Oasys for Astigmatism, 1 ila 2 haftalık tek kullanımlık yumuşak kontakt lensler yapar. Rahatlık ve nefes alabilirlik sunan silikon hidrojelden yapılmıştır.

Gözlerinizi hızla hareket ettirdiğinizde veya göz kırptığınızda, lensler sabit kalır ve bu da keskin ve net bir görüş sağlar. Nemi tutmak ve kontakt lensler için mümkün olan en yüksek ultraviyole (UV) koruma seviyesini sunmak için tasarlanmıştır.

Astigmatizm için Air Optix plus Hydraglyde

 • Fiyat: 6 lens için 70 ABD doları
 • Lens tipi: aylık tek kullanımlık malzemeler
 • Nefes alabilirlik: 108 Dk / t
 • Malzeme: % 67 lotrafilcon B

Bu aylık tek kullanımlık yumuşak kontakt lensler, yüzey nemini korumaya ve lensi gözleri tahriş edebilecek tortulardan korumaya yardımcı olan lens malzemelerinden yapılmıştır.

CooperVision Biofinity Torik

 • Fiyat: 6 lens için 70 ABD doları
 • Lens türleri: aylık tek kullanımlık malzemeler
 • Nefes alabilirlik: 116 Dk / t
 • Malzeme: % 48 comfilcon A

CooperVision’ın bu yumuşak temas noktaları, su emici olacak şekilde tasarlanmış aylıklardır. Çoğu kullanıcı, bu lensin kalitesini tüm gün veya saatler süren kullanım için rahat ve her lensin netliğinin sağlam bir 4 hafta boyunca güvenilir olduğunu düşünmektedir.

Astigmatizm için Biotrue ONEday

 • Fiyat: 30 lens için 30 ABD doları veya 90 lens için 80 ABD doları
 • Lens tipi: günlük tek kullanımlık malzemeler
 • Nefes alabilirlik: 42 Dk / t
 • Malzeme: % 22 nesofilcon A

Biotrue ONEday for Astigmatism günlük tek kullanımlık yumuşak kontakt lensler, lens nemini 16 saat korumak için nem teknolojisini kullanır. Parlamayı ve hale etkisini azaltırken görsel netlik sağlarlar. Ayrıca UVA ve UVB koruması sunarlar.

Bausch + Lomb ULTRA Astigmatizm için Çok Odaklı

 • Fiyat: 6 lens için 135 ABD doları
 • Lens tipi: aylık tek kullanımlık malzemeler
 • Nefes alabilirlik: 163 Dk / t
 • Malzeme: samfilcon A

Bu çok odaklı günlük tek kullanımlık yumuşak kontakt lensler, astigmatizmayı düzeltir ve presbiyopi veya ileri görüşlülüğü olan kişiler için tüm mesafelerde görme keskinliği sunar. Lens nemini 16 saat tutmak için nem teknolojisini kullanırlar.

Göz doktorunuz, astigmatınızın ciddiyetinin yanı sıra ne kadar ileri görüşlü veya miyop olduğunuzu belirlemek için rutin bir göz muayenesi yapabilir. İhtiyaçlarınıza göre en iyi kontakt lensleri tavsiye edeceklerdir. Bazı astigmat vakaları, özel yapım torik kontakt lensler gerektirecektir.

Randevunuzun sonunda size bir kontakt lens reçetesi verecekler. Güvenilir ürünler ve perakendeciler tavsiye edebilir ve size ücretsiz deneme teklifleri hakkında bilgi verebilirler.

Ne tür bir temas bakımı rutini takip etme olasılığınız gibi faktörleri göz önünde bulundurun. Göz kuruluğunuz veya ışığa duyarlılığınız varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.

Birkaç haftalık kullanımdan sonra, en iyi uyuma sahip olduğunuzdan emin olmak için göz doktorunuzla görüşün.

Astigmatınız varsa, ihtiyaçlarınıza en uygun kişileri dikkatlice seçmek için zaman ayırın. Astigmatizm biraz karmaşık bir reçete gerektirebilir, bu nedenle ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek saygın bir markaya bağlı kalın.

Bir göz doktoru sizin için en iyi kontakt lensleri belirlemenize ve sahip olduğunuz endişeleri gidermenize yardımcı olabilir. Her zaman iletişim değiştirme planınızı takip edin ve ilk uygulamanızdan birkaç hafta sonra bir takip randevusu ayarlayın.

Bu yazılara da bakın:

Göz Ölçümü Okuma – Göz Ölçüm Kağıdı Nasıl Okunur? – Cyl Nedir

Gözlerim Kaşınıyor. Alerjim mi var? Ne Kullanmalıyım?

Astigmat için gözlük seçimi

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın