Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Astigmat İçin Gözlük Seçimi

Astigmat İçin Gözlük Seçimi

Astigmatizma, düzensiz bir korneanın veya gözünüzün (lensinin) düzensiz şekilli bir kısmının neden olduğu yaygın bir görme problemidir.

Bu düzensizlik, ışığın geçme şeklini değiştirir veya retina tarafından kırılır. Sıklıkla astigmatizma, ileri görüşlü veya uzağı göremeyen biri ile birleştirilir.

Astigmatlar İçin Doğru Gözlük Seçimi

Astigmatı olan herkesin gözlüğe ihtiyacı olmayacaktır. Hafif bir astigmatizmaya sahip olmak ve yine de 20/20 görüşe sahip olmak mümkündür. Vücudun geri kalanı gibi gözlerinizin de zamanla değiştiğini unutmayın, bu nedenle düzenli göz muayeneleri önemlidir.

Ayrıca bazı durumlarda, gözlük yerine görmeyi düzeltmek için düzeltici cerrahi veya ortokeratoloji (korneanın düzensiz eğriliğini geçici olarak düzeltmek için sert, sert kontakt lensler kullanan bir tedavi) kullanılabilir.

Gözlüğe ihtiyacınız olup olmadığı, gerçekten ne kadar net görebildiğinize ve astigmatınızın ne kadar güçlü olduğuna bağlıdır.

Vizyonunuz bulanıksa veya göz yorgunluğunuz varsa astigmatınız için gözlüğe ihtiyacınız olacak. Ayrıca, astigmatizminizi gidermek için gözlüğe ihtiyacınız olacak:

 • Çift görme
 • Geceleri görmede sorun
 • Göz yorgunluğuna bağlı baş ağrıları
 • Sık sık gözlerini kısmak

Temel olarak, astigmatınız günlük yaşamınızı etkiliyorsa, muhtemelen gözlüğe ihtiyacınız olacaktır.

Bir göz doktoruna gitmek en iyisidir. Bir göz doktoru veya optometrist, göz sağlığınızı kontrol edebilir ve gözlüklerden yararlanıp yararlanmayacağınızı belirlemek için bir görme testi yapabilir ve gözleriniz için reçete yazacaktır.

Doktorunuz astigmatınız için gözlük önerirse, alabileceğiniz pek çok yer vardır.

İnternet üzerinden Astigmatlara Gözlük Seçimi:

Pek çok gözlük web sitesi, astigmatı olan insanlar için işe yarayan lensler sunmaktadır. Belirli bir çerçeve setine fazla yatırım yapmadan önce, şirketin reçetenizi yazıp yazamayacağını iki kez kontrol edin.

Örneğin, çevrimiçi bir gözlük mağazası olan Liingo, -14.00 ila +6.00 küre arasında reçeteli gözlükler üretebildiğini ve silindir aralığının -3.75 ila +3.75 olduğunu söylüyor. Ancak perakendeci, bardaktaki toplam gücün (küre + silindir) -14.00’ı geçemeyeceğini de söylüyor.

Yerel göz doktoru Astigmatlara Gözlük Seçimi:

Astigmatınızı kontrol ettirmek için optometristi ziyaret ettiyseniz, muhtemelen gözlüklerinizi onlardan da sipariş edebilirsiniz.

Bu her zaman en ucuz seçenek olmasa da uygun olabilir çünkü uygun olup olmadığını ve lenslerin gözlerinize nasıl yerleştirildiğini kontrol etmek için doktorunuza geri dönebilirsiniz.

Perakende optometri konumları Astigmatlara Gözlük Seçimi:

Birçok kasabada gözlük satan bağımsız mağazalar vardır. Walmart gibi bazı büyük perakende mağazalarında optometri merkezleri de bulunmaktadır. Bu perakende satış yerleri tipik olarak çok çeşitli reçeteler ve astigmatizmalarla çalışan gözlükler sunar.

Tüm gözlükler eşit yaratılmamıştır! Lensleri oluşturan malzemeler, kullanılan kaplamalar ve hatta çerçeve şekli, astigmatınızı ne kadar net gördüğünüzü etkileyebilir.

Astigmat gözlükler, ışığın korneadan nasıl geçtiğini telafi etmek için özel bir silindirik lens içerir. Genel olarak, tek odaklı bir lens reçete edilir, ancak 40 yaşın üzerindeki bazı hastalarda, bir göz doktoru bir bifokal önerebilir.

Lens malzemesi Astigmatlara Gözlük Seçimi:

Lensler çeşitli kalınlıklarda gelir. Genel olarak, reçeteniz ne kadar yüksekse, önerilen lens o kadar ince olur. Dolayısıyla, yüksek düzeyde astigmatınız varsa, standart bir lens yerine büyük olasılıkla yüksek indeksli veya triveks lens isteyeceksiniz.

Astigmatlara Gözlük Seçimi: Lens kaplamaları ve katmanları

Çizilmeye karşı direnç ve buğulanmayı önleme gibi ek faydalar sağlamak için kaplamalar bir lens üzerine yerleştirilebilir. Astigmatı olan kişiler (özellikle daha yüksek reçeteli olanlar), parlamayı azaltmak için lenslerinde yansıma önleyici kaplama ile daha iyi görebilirler.

Ve unutmayın, astigmat, ışığın retinaya nasıl yansıdığı ile ilgilidir. Gözlüğünüzün lenslerini temiz ve parlamayan tutmak için ne kadar çok şey yaparsanız, o kadar iyi görürsünüz.

Astigmatlara Gözlük Seçimi: Gözlük çerçeveleri, şekli ve boyutu

Lenslerin yüzünüze nasıl oturacağı çerçeveler tarafından belirlenir. Yüksek seviyeli astigmatizm için daha düz bir çerçeve faydalı olabilir. Bunun nedeni, saran camların ön tarafında daha fazla eğriye sahip olmasıdır ve astigmatınız varsa distorsiyona neden olabilir.

Astigmatlara Gözlük Seçimi: Uygun bir kontrol almak için gözlük alabilirsin

Gözlüklerinizi çevrimiçi sipariş ederseniz, yüzünüze tam olarak uymayabileceklerini unutmayın. Takılması için onları bir mağazaya götürmek, ne kadar iyi gördüğünüzde bir fark yaratabilir. Ayrıca, gözlükleri oradan satın almadıysanız ayarlama ücreti de olabilir.

Göz muayenenizden önce doktorunuzun bazı soruları olabilir. Aşağıdakiler hakkında soru sormalarını bekleyebilirsiniz:

 • Ailenizin gözü ve genel sağlık geçmişiniz
 • Yaşadığınız belirtiler
 • Bu semptomları ne zamandır yaşıyorsun
 • Son göz muayeneniz ne zaman

Göz doktorunuz sınavınızı tamamladıktan sonra, bulgularını ve mevcut olası tedavi seçeneklerini daha iyi anlamak için birkaç soru sormak isteyebilirsiniz.

Astigmat hakkında sorulacak sorular

 • Astigmatizmim ne kadar güçlü? Reçete numaralarımı bana açıklar mısınız? Çoğu optometrist, reçetenizi açıklamak için birkaç dakikanızı ayırmaktan çok mutlu olacaktır.
 • Semptomlarımın başka olası nedenleri var mı?
 • Astigmatlığımın geçici olma ihtimali var mı?
 • Uymam gereken herhangi bir kısıtlama var mı? (yani, araba kullanırken gözlük takmak, gece araba kullanmaktan kaçınmak vb.)
 • Gözlerimi ne zaman tekrar test ettirmeliyim?
 • Kontakt lens kullanabilir miyim? Astigmatınıza bağlı olarak, aslında dünyayı kontakt lenslerle gözlükten daha net görebilirsiniz. Önemli bir potansiyel takip sorusu, hangi markaların ve türlerin gözünüze uygun olduğudur.
 • Görme cerrahisi veya ortokeratoloji için iyi bir aday mıyım? Doktorunuzun cevabına ve kişisel tercihlerinize göre, gözlüklerin yanı sıra bir hareket tarzına da karar verebilirsiniz. Ayrıca, sigortanızın neyi kapsayacağını sorarak bu soruyu takip etmek isteyebilirsiniz.
 • Gelecekte göz tembelliği veya başka durumlar konusunda endişelenmeli miyim?

Göz doktorunuz gözlük sahibi olmanın size fayda sağlayacağını düşünürse, göz muayeneniz sırasında en iyi reçeteyi belirleyecektir. Bu reçeteyi aldıktan sonra, gözlüklerinizi yerel mağazalardan veya çevrimiçi olarak sipariş edebilirsiniz.

Dünyanızın biraz bulanıklaştığını fark ettiyseniz, göz doktorunuzdan randevu almanız önemlidir. Diğer sağlık sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir ve düzeltici gözlüğe ihtiyacınız varsa sizi yoluna sokabilirler.

Bu yazılara da bakın.

Gözlerim Kaşınıyor. Alerjim mi var? Ne Kullanmalıyım?

Göz Ölçümü Okuma – Göz Ölçüm Kağıdı Nasıl Okunur? – Cyl Nedir

Göz Banyosu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın