Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Evde Kene Nasıl Çıkarılır? Kendi Kendimize Kene Çıkarma

Evde Kene Nasıl Çıkarılır? Kendi Kendimize Kene Çıkarma

Keneler, siz veya evcil hayvanlarınız gibi sıcakkanlı konakçıları arayan asalak böceklerdir. Bir kene, ağız kısımlarını kullanarak cildinize yapışacak ve çıkıncaya kadar orada kalacaktır; bu, cildinizi ne kadar güçlü tuttuklarından dolayı oldukça zor olabilir.

Kenelerin ısırıkları genellikle zararsızdır, ancak bu canlılar ayrıca hastalık (Lyme hastalığı gibi) ve enfeksiyon riski taşıyabilir. Bu nedenle keneleri mümkün olan en kısa sürede çıkarmak önemlidir.

Evde  Kendi Kendimize Kene Çıkarma

Bir keneyi çıkarma sürecinde, kene başının cildinizin altında veya üstünde sıkıştığını fark edebilirsiniz. Böyle bir durumda, kenenin geri kalanını güvenli bir şekilde çıkarmak için bir oyun planınız olması gerekir. Bunu yapmanın yollarını ele alalım.

Başlamadan önce, kene ısırığını alkolle temizleyin, böylece bölgeye bakteri bulaştırmazsınız.

Evde Kene Nasıl Çıkarılır? Cımbız

Kenenin başını çıkarmak için cımbız kullanarak başlayabilirsiniz.

 • Kullanmadan önce sabun ve sıcak su ile temizleyerek cımbızın ucunun steril olduğundan emin olun.
 • Cımbızın açılı kenarını sokun ve kenenin başını sıkıca kavrayın. Sıkıca kavrayamıyorsanız veya ulaşamayacağınız bir yerdeyse, size yardım edecek birini bulun.
 • Kenenin başını cildinizden yukarı doğru çekin. Sağlam, düz bir çekme, kullanılacak en iyi harekettir.

Evde Kene Nasıl Çıkarılır? İğne

Bir cımbız işe yaramazsa veya elinizde yoksa, sterilize edilmiş bir iğne kullanabilirsiniz.

 • Kenenin başı için daha geniş bir açıklık oluşturmak için iğnenin sivri ucunu nazikçe kullanın. Cilt katmanınızı kırmayın, sadece kenenin kafasının gömülü olduğu deliği biraz daha büyütmeye çalışın.
 • Kenenin başını çıkarmak için cımbızla tekrar deneyin veya yapabiliyorsanız kenenin başını çıkarmak için iğneyi kullanın.

Evde Kene Nasıl Çıkarılır? Dikkat Edin!

Kredi kartı ile kazıma gibi kenenin kafasını çıkarmanın diğer yöntemleri, kene ısırığınızın olduğu bölgeye bakteri girmesine neden olabilir. Bu nedenle, vücudunuzu enfeksiyondan korumak için sterilize edilmiş ilk yardım malzemeleri (cımbız veya iğne gibi) kullanın. Cildinizin altındaki bir kenenin başını bükmeye veya sallamaya çalışmayın.

Evcil hayvanınızın derisinden bir kenenin başını çıkarmak biraz daha yanıltıcı olabilir, özellikle de tüylü arkadaşınızın kalın tüyleri veya tüyleri varsa.

 • Evcil hayvanınızın yattığından ve sakin olduğundan emin olun. Elinizde bazı ikramlar isteyebilirsiniz ve evcil hayvanınızı sakinleştirmenize yardımcı olacak bir başkasına sahip olmak yardımcı olur.
 • Kene ısırığının bölgesini alkol ile temizleyin.
 • Sterilize bir cımbız kullanarak, kenenin başını dışarı doğru çekerken sabit, güçlü bir basınçla nazikçe çıkarmaya çalışın.
 • Sterilize edilmiş bir cımbız işe yaramazsa, kafayı çıkarmaya çalışmak için kene ısırığının alanını genişletmek için bir iğne kullanmayı da deneyebilirsiniz.
 • Kenenin kafasını çıkaramıyorsanız, veterinerinizi arayın.

İlk kaldırmaya çalıştığınızda tüm keneyi almış olabilirsiniz. Midesini alabiliyorsanız, bacaklarını hareket ettirip oynatmadığını görmek için keneye bakın. Öyleyse, kenenin başı hala takılıdır ve her şeyi çıkarırsınız.

Keneyi çıkarma sürecinde başının kesildiğini fark edebilirsiniz. Kenenin başı hala cildinizin dışında görünebilir. Durum buysa ve kenenin başı görünüyorsa, işi tamamladıktan sonra söylemek daha kolay olacaktır.

Kenenin kafasını iğnenin ucunda veya cımbızınızın kenarında görebiliyorsanız, kene kafasını çıkardığınızı anlarsınız.

Bu hoş bir düşünce değil, ancak kene başının cildinizin altında parçalanması mümkündür. Böyle bir durumda, hepsini çıkarmaya çalışmak için cildinin yüzeyinin altına nazikçe çekmen gerekecek. Bakterileri yayabileceğinden, derinizin altını “kazmayın”.

Kene kafasını sizin (veya tüylü arkadaşınızın) cildine gömülü bırakmak, kene kaynaklı hastalık riskinizi artırmaz.

Bununla birlikte, cildinize gömülü bırakılan bir kenenin başı enfeksiyon riskinizi artırabilir. Kenenin baş ve ağız kısımları cildinizin içinde bırakmak istemeyeceğiniz mikroplarla kaplıdır.

Cildiniz kene ısırığından sonra iyileştiğinde, kene başının bulunduğu bölgede sert bir yumru da oluşturabilir.

Kenenin başı kendi kendine düşebilir veya düşmeyebilir. En iyisi bunu şansa bırakmamaktır.

Genel olarak, daha sonra test edilmesi gerekebileceğinden, çıkardığınız kenenin gövdesini her zaman 30 gün boyunca saklamalısınız.

Keneler kurnazdır ve küçük alanlardan gizlice çıkabilir. Alkolle ıslatılmış bir havludaki keneyi boğabilir ve herhangi bir enfeksiyon veya komplikasyon riski geçene kadar küçük, sızdırmaz bir kapta (hava geçirmez bir cam kavanoz gibi) saklayabilirsiniz.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) asla parmaklarınızla bir keneyi ezmemenizi önerir.

Bir keneyi çıkardıktan sonra bile bir tıp uzmanından yardım istemeniz gereken bazı durumlar vardır.

Aşağıdaki durumlarda bir doktor çağırmaya hazır olun:

 • 24 saatten fazla bir süredir bir kişinin üzerindeyken
 • kene ısırığı enfekte görünüyor, yeşil veya beyaz akıntı yapıyor veya dokunuşa sıcak geliyor
 • kene ısırığından sonra vücudunuzda bir kızarıklık gelişir
 • Kene ısırığından sonraki günlerde eklem ağrısı, ateş veya kas sertliği gibi semptomlar gelişir

CDC, Lyme hastalığının semptomlarının kene ısırığından 3 ila 30 gün sonra herhangi bir yerde ortaya çıktığını, ancak ortalama olarak yaklaşık 7 gün sürdüğünü söylüyor.

Cildinizin, çocuğunuzun cildinin veya evcil hayvanınızın cildinin altında bir kenenin kafasının sıkıştığını görürseniz, bu size tüyler ürpertici bir his verebilir. Ancak bu panik yapma zamanının geldiği anlamına gelmez. Büyük olasılıkla kenenin kafasını biraz sabırla çıkarabileceksiniz.

Bir kenenin başını tamamen çıkaramıyorsanız, bir tıp uzmanına görünmelisiniz. Derinin altına bırakılan bir kenenin başı, Lyme hastalığı veya diğer kene kaynaklı hastalıklar riskinizi artırmaz, ancak bazı bakteriyel enfeksiyon riskinizi artırır.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın