Ana Sayfa - Hastalıklar - Arpacık Nedir, Arpacık Nasıl Geçer?

Arpacık Nedir, Arpacık Nasıl Geçer?

Sık görülen göz hastalıkları başında gelen arpacık temel olarak göz kapağı bezlerinde oluşur ve yaygın olarak görülmektedir. Dışa doğru şişkinlik olarak görülen rahatsızlık günlük yaşam kalitesinin düşmesine neden olur.

Arpacık Nedir?

Arpacık tanımı itibariyle göz kapağı çevresinde meydana gelen ve acı verici olan şişkinliğe denilmektedir. Göz gibi hassas bir bölgede olduğu için kişiye acı verebilmektedir ancak tedavisi kolaydır. Arpacığın oluşma sebebi yağ bezelerinin tıkanmasından kaynaklanmaktadır. Göz kapağının dış kısmında bulunan yağ bezelerinin tıkanması sonucunda bezelerin içinde kalan bakteriler arpacığın oluşmasına neden olurlar. Başlangıçta küçük bir kızarıklık olan arpacık, büyüdükçe göz kapağının kapanmasına kadar varabilmektedir. Görüntü itibariyle çıban ya da sivilceye benzer ve sıklıkla bu rahatsızlıklar ile karıştırılmasına neden olur.

Arpacık Türleri Nedir?

Arpacık oluşumu için arpacık türleri bilinmesi yararlı olacaktır. Genelde arpacık rahatsızlığı iç arpacık ve dış arpacık olarak görülmektedir. Yaygın olarak görülen bir rahatsızlık olduğundan türlerinin de bilinmesi yarar sağlayacaktır. İç arpacık göz kapağının iç kısmında oluşmaktadır. Genelde gözün korunması için önemli olan meibomian bezinin tıkanmasından kaynaklanmaktadır. Göz kapağında şişlik şeklinde belirir ve göz çevresinde aşırı hassasiyet ve ağrı yaratır. Dış arpacığa göre çok daha fazla ağrı verebilmektedir. Dış arpacık ise hemen kirpik dibinde oluşmaktadır. Çoğunlukla kıl kökünde meydana gelen iltihap sebebiyle ortaya çıkmaktadır. İltihaplı bir şişkinliğe sahiptir ve ağrı hissedilmesine neden olmaktadır.

Arpacık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Arpacık tedavisi yapmak için kişi evde bakım yöntemlerini deneyebilir ve daha sonrasında doktora gidebilir. Öncelikle yağ bezlerinin tıkanması gözlere yeterli temizlik koşullarının sağlanmaması yüzünden olabilmektedir. Hijyene dikkat edilmesi ve göz kapaklarının güzel şekilde temizlenmesi yağ bezlerinin tıkanmasının önüne geçecektir. Bunun yanında göz şampuanlarının da kullanılması arpacık tedavisi için kullanılan yöntemlerdir. Arpacık oluştuktan sonra ise pomat ve damla türü ilaçlar kullanılacaktır. Eğer damla yöntemi ile arpacık geçmezse bu durumda arpacık cerrahi müdahale ile alınacaktır. Göz doktoru tarafından ilgili bölgeye kesi yapılır ve arpacık bulunduğu bölgeden uzaklaştırılmış olur. Bu yöntem arpacığın ilerlediği ve damla tedavisi ile geçmediği durumlarda kullanılmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Arpacık ile göz şişliği aynı mıdır?

Arpacık gözün içinde ve dışında olabileceği gibi göz şişliği sadece dış kısmında olmaktadır.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın