Ana Sayfa - Diyet - Ramazanda Detoks Nasıl Yapılır?

Ramazanda Detoks Nasıl Yapılır?

Ramazanda detoks yapmak isteyen kişi sayısı çoğalır. Ramazan’ın gelmesiyle birlikte vücutta bulunan toksinlerden arınabilmek için yapılması gereken bazı işlemler vardır. Detoks yaparak hem vücudun toksinlerden arındırılması hem de vücutta bulunan ödemlerin atılması mümkündür.

Ramazanda Detoks Yaparken Yenilmesi Gerekenler

Ramazanda detoks yapmak isteyen kişilerin bilmesi gereken ilk nokta Ramazan detoksunun kilo vermek amacıyla yapılmaması gerektiğidir. Ramazan sürecinde detoks yapmak isteyen kişiler kilo verme amacıyla değil vücudunda bulunan toksinlerden kurtulma amacıyla detoksa girmelidir.

Ramazan ayında gerçekleştirilen detoks ile vücudun toksinlerden arındırılması mümkünken bu durum ancak doğru beslenme ile gerçekleştirilebilir. Sahur ile iftar arasında aç kalan kişiler iftardan sonra karınlarını doyurmaya başlayacaktır. İftar yemeklerinde ana öğünlerde meyve ve sebzelere yönelmek gerekir. Meyve ve sebzelere yönelen kişiler Ramazan ayında vücudunda bulunan toksinlerden kurtulabilirler

Ramazanda doğru beslenebilmek ve vücutta bulunan toksinlerden kurtulabilmek için ekmek tüketiminin kesilmesi gerekir. Ekmek tüketme ihtiyacı olan kişiler ise beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmeklere yönelebilir. Tam tahıllı ekmeklerin yanı sıra Ramazan sofralarında baklagillere, yoğurda ve probiyotik içeren ürünlere mutlaka yer verilmesi gerekir.

Detoks Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ramazanda detoks yapmak isteyen kişiler bazı kriterlere dikkat etmelidir. Detoks yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar şu şekilde açıklanabilir:

  • Oruç tutan kişilerin vücudunda bulunan su miktarı azalacaktır. Bu nedenle detoks yapmak isteyen kişilerin iftar ile sahur arasında bol bol su tüketmesi gerekir. Bol su tüketimi ile vücudun temizlenebilmesi aynı zamanda da ödem atabilmesi mümkündür
  • Detoks yapmak isteyen kişiler lif oranı yüksek olan ürünleri tüketmelidir. Lif oranı yüksek olan ürünlerin tüketilmesi ile hem sindirim sisteminin daha sağlıklı şekilde çalışması hem de toksinlerin vücuttan atılması sağlanır
  • Detoks sürecinde olan kişiler yeşil çay gibi içecekleri tüketebilirler. İftar ile sahur arasında tüketilen yeşil çay ile vücutta bulunan ödemler atılabilir
  • Detoks sürecine giren kişiler aşırı tuz kullanımını bırakmalı ve şekerli yiyeceklerden de uzak durmalıdır
  • Detoks sürecinin en önemli kriteri düzenli uykudur. Ramazan ayında sahura kalkmak durumunda olan kişiler uykusunun bölünmesi nedeniyle kaliteli bir uyku çekemeyebilirler. Bu nedenle Ramazan ayında detoks yapmak isteyen kişilere mutlaka kaliteli şekilde uyumaya dikkat etmesi gerekir.

Ramazan Detoksu İle Kilo Verilebilir Mi?

Ramazanda gerçekleştirilen detoks ile ilgili en önemli soru detoksun kilo verdirip verdirmediğidir. Detoksun kilo vermek amacıyla değil de vücudun sağlığı ve toksinlerden arındırması amacıyla yapılması gerekir. Detoks yapan kişiler vücudunda bulunan ödemlerin atılmasını sağlayacağından kilo verebilir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın