Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Brilinta ilaç ne işe yarar? Yan etkileri neler?

Brilinta ilaç ne işe yarar? Yan etkileri neler?

Çoğu ilaç gibi Brilinta da hafif veya ciddi yan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki listeler, Brilinta’nın neden olabileceği daha yaygın yan etkilerden bazılarını açıklamaktadır. Bu listeler olası tüm yan etkileri içermez.

Bir ilacın yan etkilerinin şunlara bağlı olabileceğini unutmayın:

  • yaşınız
  • sahip olduğunuz diğer sağlık koşulları
  • Alabileceğiniz diğer ilaçlar

Doktorunuz veya eczacınız size Brilinta’nın olası yan etkileri hakkında daha fazla bilgi verebilir. Ayrıca yan etkileri azaltmaya yardımcı olacak yollar önerebilirler.

Hafif yan etkiler

Brilinta’nın neden olabileceği bazı hafif yan etkilerin kısa bir listesi. Diğer hafif yan etkiler hakkında bilgi edinmek için doktorunuzla veya eczacınızla konuşun veya Brilinta’nın ilaç kılavuzunu okuyun.

Brilinta’nın bildirilen hafif yan etkileri şunlardır:

Birçok ilacın hafif yan etkileri birkaç gün veya birkaç hafta içinde kaybolabilir. Ancak rahatsız edici hale gelirlerse doktorunuz veya eczacınızla konuşun.

Ciddi yan etkiler

Brilinta’nın ciddi yan etkileri olabilir, ancak bunlar yaygın değildir. Brilinta’nın ciddi yan etkileri varsa hemen doktorunuzu arayın. Ancak tıbbi bir acil durumunuz olduğunu düşünüyorsanız, 911’i veya yerel acil durum numaranızı arayın.

Brilinta’nın bildirilen ciddi yan etkileri şunlardır:

* Bu yan etki hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki “Yan etki odağı” bölümüne bakın.

yan etki odağı

Brilinta’nın neden olabileceği bazı yan etkiler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kutulu uyarılar

Brilinta, kanama ve belirli dozlarda aspirin kullanımı konusunda kutulu uyarılara sahiptir. Kutulu uyarılar, tehlikeli olabilecek ilaç etkileri hakkında Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yapılan ciddi uyarılardır. Brilinta’nın kutulu uyarıları aşağıda açıklanmıştır.

 

Ciddi olabilen ve tıbbi müdahale gerektiren kanama. Brilinta gibi bazı ilaçlar, kanınızın normal şekilde pıhtılaşmasını önleyerek çalışır. Bu, Brilinta kullanırken normalden daha kolay morarma veya kanama olabileceği anlamına gelir.

Bir kanamanız varsa, durması daha uzun sürebilir. Normalden daha sık burun kanaması gibi hafif kanamalarınız olabilir. Nadir durumlarda, kanama ciddi olabilir ve tıbbi müdahale gerektirebilir.

 

ne yardımcı olabilir

Brilinta kullanırken aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuzu arayın veya tıbbi yardım alın:

Önce doktorunuzla konuşmadan Brilinta almayı bırakmamalısınız. Bir stentiniz varsa ve Brilinta’yı çok erken almayı bırakırsanız, kalp krizi veya felç riskiniz artabilir. (Stentler, kan akışını sağlamak için bir kan damarına yerleştirilen küçük tüplerdir.)

Kanama riski nedeniyle doktorunuz ameliyattan 5 gün önce Brilinta almayı bırakmanızı isteyebilir. Bu, prosedürünüz sırasında kanama riskinizi azaltmanıza yardımcı olur. Ameliyattan sonra mümkün olan en kısa sürede Brilinta’yı tekrar almaya başlamanızı sağlayacaklardır.

 

100 miligramdan (mg) daha fazla günlük aspirin dozu ile birlikte kullanıldığında Brilinta’nın etkinliğinin azalması. Brilinta aspirin ile birlikte alınmalıdır. Ancak günde 100 mg’dan fazla aspirin almak Brilinta’nın ne kadar iyi çalıştığını etkileyebilir.

 

ne yardımcı olabilir

Brilinta ile birlikte almanız gereken aspirin dozu hakkında doktorunuzla konuşun. Önerdiklerinden daha yüksek bir doz almayın.

Brilinta’yı almaya başlamadan önce, aldığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirin. Reçetesiz satılanlar da dahil olmak üzere aspirin içeren ilaçlardan bahsettiğinizden emin olun. Brilinta’yı kullanırken aspirin içeren yeni ilaçlar almaya başlamayın.

 

Nefes darlığı

Brilinta alırken nefes darlığınız olabilir. Çalışmalarda, bu ilacı alan kişilerde en yaygın yan etkiydi.

Bu yan etki çoğu insanda hafif düzeydeydi. Ancak nadir durumlarda, bazı kişiler nefes darlığı nedeniyle Brilinta almayı bırakmıştır.

Brilinta kullanımı ile merkezi uyku apnesi (CSA) de oluşabilir. CSA ile uyurken diğer solunum problemleriyle birlikte nefes darlığınız olabilir.

Brilinta çalışmalarında CSA bildirilmemiştir. Ancak bu ilacı piyasaya çıktığından beri alan bazı kişilerde bu yan etki görülmüştür.

 

ne yardımcı olabilir

Genellikle, Brilinta’yı almaya devam ettikçe nefes darlığı kendi kendine geçer. Ancak Brilinta alırken nefes almakta güçlük çekiyorsanız veya bu yan etki geçmiyorsa doktorunuza söyleyiniz. Ayrıca, uyurken nefes almakta güçlük çekiyorsanız bunu onlara bildirdiğinizden emin olun.

Doktorunuz akciğer sorunlarınıza neyin neden olduğunu kontrol edebilir. Ayrıca Brilinta almayı bırakıp durumunuz için farklı bir ilaç denemeniz gerekip gerekmediğini de belirleyebilirler.

Brilinta alırken, şiddetli nefes darlığınız varsa veya yaşamı tehdit ediyorsa hemen tıbbi yardım alın.

İshal

Çalışmalarda Brilinta alan kişilerde ishal nadir görülen bir yan etkiydi. Ancak bu ilacı alırken sizde olabilir.

 

ne yardımcı olabilir

İshal birkaç gün sonra kendi kendine geçebilir. Geçmezse veya sizi rahatsız ediyorsa doktorunuzu arayın. Belirtilerinize neyin neden olabileceğini kontrol edebilirler.

Doktorunuz ishaliniz için tedavi önerebilir. Veya Brilinta almayı bırakmanızı ve durumunuz için farklı bir tedavi denemenizi önerebilirler.

Çok fazla Brilinta alırsanız ishal de olası bir yan etkidir. Doz aşımı durumunda ne yapılmalıdır? Daha fazla bilgi için aşağıdaki bölüm.

 

Alerjik reaksiyon

Bazı insanlar Brilinta’ya alerjik reaksiyon gösterebilir. Brilinta’nın çalışmalarında alerjik reaksiyon bildirilmemiştir. Ancak ilaç onaylandığından beri rapor edildi.

Hafif alerjik reaksiyon belirtileri şunları içerebilir:

  • deri döküntüsü
  • kaşıntı
  • kızarma (geçici sıcaklık, kızarıklık veya cilt renginin derinleşmesi)

Daha şiddetli bir alerjik reaksiyon nadirdir ancak mümkündür. Şiddetli alerjik reaksiyon belirtileri, cildinizin altında, tipik olarak göz kapaklarınızda, dudaklarınızda, ellerinizde veya ayaklarınızda şişmeyi içerebilir. Ayrıca dilinizin, ağzınızın veya boğazınızın şişmesini de içerebilir ve bu da solunum güçlüğüne neden olabilir.

Brilinta’ya karşı alerjik reaksiyonunuz varsa hemen doktorunuzu arayın. Ancak tıbbi bir acil durumunuz olduğunu düşünüyorsanız, 911’i veya yerel acil durum numaranızı arayın.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın