Ana Sayfa - Genel Sağlık - Fibroglandüler Ne Demek? – Fibroglandüler Doku Nedir? – İlginç!

Fibroglandüler Ne Demek? – Fibroglandüler Doku Nedir? – İlginç!

Fibroglandüler ne demek? ve Fibroglandüler Göğüs Dokusu nedir? Yazımız ile karşınızdayız. Fibroglandüler doku memenin doğal yapısında bulunan bir doku yapısıdır. Bazı sebeplerden dolayı memede fibroglandüler doku artışı gerçekleşebilir. Hastalar bunu genellikle kötü hastalık ve endişe ile ilişkilendirir.

Bu metinde; fibroglandüler doku nedir? Ayrıca meme dokusu büyütme nedir, nedenleri ve risk faktörleri nelerdir, artmış meme dokusunun nasıl teşhis edileceği ve tedavi edileceği gibi sorulara kapsamlı bir cevap bulabilirsiniz. Ayrıca genel sağlık kategorisinde merak ettiğiniz diğer detaylar da mevcuttur.

Fibroglandüler Doku Nedir?

Fibroglandüler Doku Nedir
Fibroglandüler Doku Nedir

İlk olarak Fibroglandüler doku, meme dokuları arasında bulunan bir tür destek dokusudur. Yoğun ve yoğun olmayan alanlarla doku karışımıdır. Memedeki doku artışı birçok kadının göğsünde meydana gelir ve meme yoğunluğunun değiştiğini gösterir. Fibroglandüler Doku Nedir? Sorunuz cevabı da bu şekilde verilmiştir. Bu çok yaygın bir durumdur. Kadınların % 40’ta Tahmin edilmektedir. Memede bulunan ana yapılar şunlardır:

 • Süt kanalları
 • Lobüller
 • Sıvı yağ
 • Lifli doku

Yağlı doku alanlarıyla çevrili lifli doku alanları Fibrogulandüler doku olarak adlandırılır. Genellikle meme dokusunda artışa bağlı olarak bu iki ana semptom ortaya çıkar:

 • Göğüs dokusunun sertleşmesi
 • Memede ağrı

Ayrıca bu doku büyüdükçe yumru ve kist haline gelebilir. Bu durum kendi kendine meme muayenesi sırasında hissedilebilir. Genellikle bir tarama programının parçası mamografi sırasında tespit edildi. Gerekli noktalarda görüntüleme veya biyopsi gerekebilir.

Fibroglandüler Nedir?

Fibroglandüler Nedir
Fibroglandüler Nedir

Makalenin önceki bölümünde kısaca fibroglandüler doku Hakkında bilgi sahibi olmanızı hedefledik. Yazının bu bölümünde meme dokusu artışı hakkında detaylı bilgi bulacaksınız. Bu doku bozukluğu yaygın fibroglandüler meme dokusu hastalığı Denir. Bu durum aslında bir hastalık veya durum değil.

Doktorlar ve araştırmacılar tarafından yapılan birçok çalışma var. Bu çalışmalar meme dokusundaki artışın bir hastalık olarak değerlendirilemeyeceğini ortaya koymuştur. Fibroglandüler Nedir? Diyenler için ayrıca da şunlardan bahsedelim:

 • Çoğu kadın, herhangi bir belirti veya ağrı göstermeyen meme dokusuna sahiptir.
 • Yaşın ilerlemesi ile meme dokusunda değişiklikler meydana gelir.
 • Pek çok kadının meme dokusunda iyi huylu yumrular vardır.
 • Glandüler doku artışı bir hastalık değil değişikliktir.

Bu meme dokusu çoğunlukla taramalar sırasında belirlendi. Dağınık glandüler meme dokusu teşhisi konan kadınlarda bir veya iki memede topaklar veya kistler olabilir. Bu yumruların veya kistlerin ana yapısı yoğun ve yoğun olmayan fibroglandüler dokudur. Ağrı, topakların büyümesinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Memede çeşitli doku olması kötü bir hastalığın belirtisi değildir. Meme şişmesi kanseri olasılığını dışlamak için USG veya biyopsi gibi taramalar yapılabilir. Bu taramalar sonucunda elde edilen sonuç fibroglandüler doku artışı olarak rapor edilebilir. Bu durum kanser veya hastalık değildir. Meme dokusunda iyi huylu bir değişikliği ifade eder.

Fibroglandüler Ne Demek?

Bazı kadınların neden diğerlerinden daha yoğun meme dokusuna sahip olduğu veya bir kadının meme dokusu tipinin nasıl geliştiği tam olarak anlaşılamamıştır. Artmış fibroglandüler dokunun nedeni şu anda bilinmiyor. Bu konuda yapılan çalışmalar, hormonların etkisiyle glandüler dokunun artabileceğini göstermektedir. Hormonal farklılıklara yol açan nedenler şunlar olabilir:

 • Hormonlara maruz kalma
 • Hormon seviyelerinde dalgalanma
 • Hormon içeren ilaçların kullanılması
 • Doğum kontrol hapları

Kadınların hormonlarının azaldığı menopoz döneminde meme dokusunun yoğunluğu azalır. Fibroglandüler Ne Demek? Sorusu için başka bir deyişle, hormonlara aşırı maruz kalma glandüler dokuyu artırabilir. Adet döngüsünün göğüslerde hassasiyet, şişme veya ağrılı yumrulara yol açabileceği düşünülmektedir. Ancak bu durumlar önlenemez, genellikle fizyolojinin bir gereğidir.

Artmış Fibroglandüler Doku İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Her kadının göğsünde glandüler doku vardır, ancak bu yoğunluk zamanla artabilmektedir. Bazı durumlar meme dokusunda artışa neden olabilmektedir:

 • Aile öyküsü, Ailesinde yoğun meme dokusu veya meme dokusu artışı olan kadınlarda risk daha yüksektir.
 • Menopoz, bu doku artışı östrojen hormonu İle ilişkili olduğu düşünülmektedir. Menopoz öncesi yüksek meme dokusunda artış olabilmektedir.
 • Yaş, 60 yaşın üzerindeki kadınlar, daha erken yaştaki kadınlardan daha az yoğunluğa sahiptir. Yaşlandıkça lokal doku büyümesi olasılığı azalır.
 • İlaçlar, Bazı hormonal ilaçlar fibroglandüler meme dokusu riskini artırabilmektedir.

Glandüler nedir? Fibroglandüler Meme Dokusu Nasıl Teşhis Edilir?

Fibroglandüler meme dokusundaki artış bazı semptomlarla kendini gösterir. Hastalardaki ana şikayet memede ağrı ve büyümedir. Bu iki belirtiye yol açabilecek düzinelerce neden vardır. Bunun yanında bir kadının meme dokusunda artış olması Teşhis etmenin en iyi yolu mamografidir. Mamografi sonuçlarına göre kadının meme yoğunluğu sınıflandırılabilmektedir. Mamografi sonuçlarına göre meme yoğunlukları:

 • Kategori A meme yoğunluğu, Neredeyse tamamen yağdan oluşan meme dokusunu tanımlar. En az görülen meme yoğunluklarından biridir.
 • Kategori B meme yoğunluğu, Yoğun olmayan bir meme dokusuna sahiptir ve dağınık doku alanları içerir. En sık görülen meme yoğunluklarından biridir.
 • Kategori C meme yoğunluğu, Memenin çoğu yoğun olmayan doku alanlarından oluşur. Kategori B’den daha fazla doku alanı içerir.
 • D kategorisi meme yoğunluğu, Yağ dokusu miktarı çok düşüktür ve meme dokusunun yoğunluğu en yüksektir. Tümörlerle en çok ilişkilendirilen kategoridir.

Mamografinin yanı sıra memenin fizik muayenesi ve lenf nodu tespiti de önemlidir. Ayrıca biyopsi ile dokunun patolojik incelemesi yapılarak meme dokusu hakkında daha fazla bilgi elde edilmektedir.

Artmış Fibroglandüler Göğüs Dokusu Nasıl Tedavi Edilir?

Türk sağlık kaynaklarında çok fazla yanlış bilgi var. Bu dokunun varlığı, meme kanseri olduğunuz anlamına gelmez. Bu ifade, meme dokusunun farklı bir durumunu anlatmaktadır. Fibroglandüler Ne Demek diyenler için de meme dokusu artışı tedavi edilmesi gerekiyor veya değişen meme yoğunluğu gerektirir rahatsızlık değil. Doktorlar kadınları ne tür göğüs dokusuna sahip olduklarını bulmaya teşvik ediyor. Bu sayede ileride oluşabilecek sorunlar hakkında sizi bilgilendireceklerdir.

Çalışmalar meme dokusundaki artışın meme kanseri görülme sıklığını artırdığını göstermiştir. Ayrıca meme dokusu artışı kanser değildir. Yalnızca bir risk faktörü olarak görülmelidir. Testler ve taramalar sonucunda memenizde glandüler dokuda artış tespit edilirse doktorunuz tarafından aralıklı olarak kontrol muayenesine davet edilirsiniz. Bunların dışında yapmanız gereken bir şey yok. Fibroglandüler Nedir kontrol muayenesi sırasında aşağıdaki testler yapılabilmektedir:

 • Mamografi
 • 3D mamografi
 • Ultrason
 • MR görüntüleme
 • Biyopsi

Ayrıca meme dokusunda artış olan kadınlar meme kanserinin gelişmesinden endişe duymaktadır. Bu durumun kanser olmadığını bilmelisiniz. Korkunuzu yönetmenin en iyi yolu, doktorunuz tarafından belirlenen aralıklarla rutin taramalar yaptırmaktır.

Glandüler Doku Ne Demek?

Artmış bu meme dokusu olarak bilinen bir durum tek başına tehlikeli değil. Adet döngüleri ve çeşitli ilaçlarla göğüsleriniz büyüyebilir ve ağrılı göğüsler oluşabilmektedir. Ayrıca asıl endişe, meme kanserine yakalanma riskidir. Meme yoğunluğu arttıkça meme kanserine yakalanma riskinin de arttığı bilinen bir gerçektir.

Bu nedenle meme dokunuz arttığında Glandüler Doku Ne Demek? ise aralıklı muayeneler yaptırmalı ve doktorunuzun tavsiyelerine kulak vermelisiniz. Ayrıca aralıklı olarak kendi kendine meme muayenesi Olası yumruları veya kist oluşumlarını tespit edebilirsiniz.

Fibroglandüler Ne Demek? Yazımız ile alakalı merak edilen soru ve cevapları sizler için listeledik, aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Fibroglandüler Nedir? İle alakalı bulduğumuz bilgilendirici video ile karşınızdayız:

YouTube video

Fibroglandüler Doku Nedir? Yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca dilerseniz Sağlıklı Bireyler ana sayfasından diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın