Ana Sayfa - Genel Sağlık - Anne karnındaki sağlıklı bir bebeği nasıl anlarsınız?

Anne Karnındaki Bebeğin Sağlıklı Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Hamileliğiniz sağlıklı görünse bile düzenli kontrol yaptırmanız önemlidir. Sağlıklı kabul ettiğimiz durumlarda tehlikeli sorunlar görülebiliyor ama anne karnında sağlıklı bebek nasıl anlaşılır?

Hamileliğiniz iyi gidiyor ama bebeğiniz sağlıklı mı? Herhangi bir belirtiniz olmasa bile hamileliğinizin belirli dönemlerinde kadın doğum uzmanı-jinekoloğunuza muayene olmanız hem sağlığınız hem de bebeğiniz için çok önemlidir.

Anne Karnındaki Sağlıklı Bir Bebeği Nasıl Anlaşılır?

Anne Karnındaki Sağlıklı Bir Bebeği Nasıl Anlaşılır

Anne adayları genellikle sağlıklı bir gebelik dönemi sonunda bebeklerini sorunsuz bir şekilde dünyaya getirirler. Gebelikte doktorun görevi olası sorunları öngörmek ve uygun tedavi yöntemlerini kullanmaktır. Ama bir sorun olmasa bile mutlaka düzenli kontrollerinizi yaptırmalısınız.

Hamilelikte Muayenenin Önemi

Bazı problemler gebelikte muayene dışında herhangi bir belirti göstermeyebilir. Dış gebelik ve molar gebelik gibi. Her iki hastalıkta da erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhis edilirse başarılı bir şekilde tedavi edilebilen ve teşhis gecikirse tedaviyi zorlaştıran anormal gebelikler.

Hamilelik sırasında basit bir muayene ve ultrason taraması, anormal bir hamileliği teşhis etmek ve erken önlem almak için yeterlidir.

Hamilelik sırasında bazı bakteriler hiçbir belirti vermeden idrar yollarında çoğalabilir. Bu tür durumlar basit bir idrar kültürü testi ile tespit edilebilir. Asemptomatik fazda bakteriler vücuttan kolayca temizlenir ve ciddi enfeksiyon sorunları ortaya çıkmadan önce tedavi edilir. Aksi halde idrar yolu enfeksiyonları ve ateşli idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıklar siz ve bebeğiniz için ciddi tehlikeler haline gelebilir.

Hamilelikte Ortaya Çıkabilecek Problemler

Hamilelikte Ortaya Çıkabilecek Problemler

Gebelik zehirlenmesi “Pre-eklampsi” olarak da bilinen bu hayati tehlike oluşturan durum tam olarak ortaya çıkmadan ve gebeliğinizi bitirmeden önce önlem almak kolaydır. Tansiyon ölçümü ve bazı basit testler ile erken teşhis ile tedavi edilebilir. Semptomlar ortaya çıkarsa, tedavinin zor bir aşamaya geldiği anlamına gelir.

Gebelikte Muayeneler ne Sıklıkla Yapılır?

Muayenelerin sıklığını ve kalitesini belirleyen en önemli faktör anne adayının ilk muayenesinde incelenen risk faktörleridir. İdeal olarak 28. haftaya kadar, hiçbir risk faktörünüz veya tıbbi durumunuz olmasa bile dört hafta boyunca; 28-36. 36. haftadan doğuma kadar her hafta ve haftalar arasında ikişer hafta aralıklarla kontrole gelmelidir. Semptomlarınız varsa, başka bir tıbbi muayeneyi beklemeyin ve durumu doktora bildirin. Gerekirse, ileri tetkikler için doktorunuza gidiniz.

Unutmayın: Kontrollerinize düzenli olarak giderseniz herhangi bir anormallik durumunda erken teşhis ve tedavi yöntemlerinden yararlanma şansınız vardır.

Hamilelikte Rutin Kontroller Nelerdir?

Hamilelikte Rutin Kontroller Nelerdir

-pelvik (pelvik) muayene
Genellikle ilk muayene sırasında pelvik muayene yapılır ve olası genital kitle, enfeksiyon, doğumsal genital anormallikler, kanser ve hamileliği etkileyebilecek prekanseröz lezyonlar için yapılır.

-Hamilelik testleri
Bu testler, idrarda veya kanda gebeliğe özgü bir hormon olan hCG’nin saptanmasına dayanır. Kanda adet gecikmesinden önce, idrarda ise testin hassasiyetine göre 3 ile 10 gün arasında gebelik tespit edebiliyor.

-Kan intoleransı
Kan gruplarınızın tespiti Anne ve baba adaylarının kan grupları parmak kanı ile belirlenir. Anne adayının kan grubu Rh(-), baba adayının kan grubu Rh(+) ise Rh uyumsuzluğu var demektir.

– Tam kan sayımı
– Tam idrar tahlili (TIT)
– İdrar kültürü
– Ultrason
– IDC (Dolaylı Coombs testi)

Dr. Serpil Akkaya

Dr. Serpil Akkaya

Serpil Akkaya Ege Üniversitesi Tıp fakültesi mezunu uzman doktordur. Kendisi çeşitli sendromu olan kalıtsal ve sonradan edinilmiş rahatsızlıklar konusunda araştırmacıdır. Sendromlar üzerine birçok tez ve makale yayınlamıştır. Bu kategorimizde yazar olarak görev yapmaktadır.
Yorum yapın