Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Akciğer Kanserinden Kurtulanların Yorumları

Akciğer Kanserinden Kurtulanların Yorumları

Yarım milyondan fazla Amerikalıya hayatlarının bir noktasında akciğer kanseri teşhisi kondu. Bu sayı muhtemelen artmaya devam edecek olsa da, her yıl yeni teşhis araçları ve tedavi seçenekleri kullanıma sunuluyor.

Akciğer Kanseri Yaşayanlar

Bu heyecan verici bir haber olsa da, bu size birçok soru bırakabilir. Akciğer kanserinden kurtulmanın ötesinde, yaşam kaliteniz ne olursa olsun gelişmeyi seçmenize yardımcı olacak hangi araçlar ve kaynaklar mevcut?

Healthline, akciğer kanserinden sonraki yaşamın nasıl görünebileceğine dair en güncel bilgileri almak için birkaç akciğer kanserinden kurtulanla ve tanınmış bir onkologla görüştü.

Akciğer Kanseri Hastalığı

Tennessee, Memphis’teki Baptist Kanser Merkezi’ndeki Multidisipliner Torasik Onkoloji programının yöneticisi Dr. Raymond U. Osarogiagbon, akciğer kanserinden ileri bir aşamada kurtulan kişilerin tekrarlayan semptomlarla yaşayabileceğini söylüyor.

Osarogiagbon, “Semptomlar, öksürük, kötüleşen nefes darlığı veya kanser kemik veya sinir gibi ağrılı bir yere yayılırsa ağrı da dahil olmak üzere kalan kanser belirtileri olabilir” diyor.

Tamamen remisyona ulaşsanız bile, Osarogiagbon’un tedavi belirtileri dediği şeye sahip olabilirsiniz. Bunlar, kanseriniz için ne tür bir tedavi aldığınıza bağlı olacaktır.

“Nefes darlığı ve öksürük veya özofajit gibi radyasyon belirtileri olabilir. [pain on swallowing],” diyor.

Kemoterapinin yan etkileri kısa süreli olma eğilimindedir ve şunları içerebilir:

Uyuşukluk ve karıncalanmaya neden olabilen kemoterapinin neden olduğu sinir hasarı da dahil olmak üzere kemoterapinin uzun vadeli yan etkileri ortaya çıkabilir. Ameliyat tedavinizin bir parçasıysa, akciğerinizin bir kısmının alınmasından dolayı uzun süreli nefes darlığı veya ameliyat bölgesinden göğsünüzde ağrı yaşayabilirsiniz.

Akciğer kanserinin vücudunuzu etkileyebileceği farklı yollar nedeniyle, kendinizi izole hissedebilirsiniz veya remisyona ulaşmış olsanız bile sınırlı bir yaşam kaliteniz olabilir. Akciğer kanserinden kurtulanlar için kaynakların önemli bir rol oynayabileceği yer burasıdır.

Akciğer kanseri vakalarının üçte birinin evre 3 veya sonrasına kadar teşhis edilmeyeceği tahmin edilmektedir.

Teşhis aldıktan sonra, parçası olmak istediğiniz destek gruplarını belirlemeyi düşünebilirsiniz. Tedavinizi tamamladıktan sonra, ek destek için veya teşhis konmuş diğer kişilere yardım için bu gruplara katılmaya devam etmek isteyebilirsiniz.

Akciğer Kanserinden Kurtulanların Yorumları

Ron Simmons

Midlothian, Virginia’da akciğer kanserinden kurtulan 59 yaşındaki Ron Simmons, “Amerikan Kanser Derneği ve GO2 Vakfı gibi kuruluşlar, evre 3 küçük hücreli dışı akciğer kanseri tedavisine giderken bana çok yararlı bilgiler sağladı” diyor.

“Bu deneyim beni o kadar cesaretlendirdi ki, akciğer kanseri ‘telefon arkadaşı’ oldum. Ve şimdi, akciğer kanseri ile yaşayan insanlara yönelik bir destek programı olan Cesaret Notları’nın da bir parçasıyım ve şu anda tedavi gören insanlarla ve sevdikleriyle umut sözlerini paylaşıyorum. Akciğer kanseriyle karşı karşıya olan herkesi bu kaynaklara çevrimiçi olarak bakmaya teşvik ediyorum.”

Akciğer kanseri 4. aşamaya ilerlediğinde, genellikle “tedavi edilebilir” olarak kabul edilmez. Bununla birlikte, hayatınızı uzatan hedefe yönelik, gelişmiş tedaviler, 4. evre akciğer kanseri için daha yaygın olarak kullanılabilir hale geliyor. Bu tedaviler, hayatta kalanlar için görünümü önemli ölçüde değiştiriyor.

Sandra Cohen

“Az önce teşhis konan herkese söylerdim [with lung cancer] savaşmak için elinden gelen her şeyi yapmak ve asla pes etmemek,” diyor 4. evre akciğer kanserinden kurtulan Sandra Cohen.

Baştaki “neden ben?” Tanı koyma aşaması çok yaygın ama enerjinizi bundan sonra olacaklara harcamanız gerektiğini söylüyor.

“Laboratuvarlar, röntgenler, konsültasyonlar, prosedürler ve randevularla dolu bir hız trenine hazır olun. Hastalığımızı ve seçeneklerimizi evlerimizden telefonlarımızdan araştırabildiğimiz bir çağda yaşadığımız için şanslıyız.

“Ancak bu, tedavinizin gidişatını planlamanın ve sizin için mevcut olan en iyi yolu çizmenin ortasında olan tıp uzmanları ekibini dinlemenin yerini asla alamaz. Şu anda kanser hastaları için mevcut olan birçok yeni seçeneği, özellikle de immünoterapi alanını çabucak öğrendim.

“Kendimi hayatta kalan biri olarak gördüğüm kadarıyla öyle olduğumu biliyorum ama benim için bu her zaman devam eden bir süreç. İyi olduğum için şanslıyım. Beş yıl önce bile, muhtemelen benim ve diğer birçok kişinin hayatında fark yaratan tedaviyi – benim durumumda Keytruda adlı bir immünoterapi ilacı – almazdım.

tabitha paccione

California, Cypress’ten Tabitha Paccione de deneyimlerini Healthline ile paylaştı.

Paccione, “Evre 4 akciğer kanseri teşhisi konduğunda ailem, arkadaşlarım ve akranlarım destek vermek için oradayken bile kendimi çok izole hissettim” diyor.

Paccione, 35 yaşında bir öğretmen, eş ve iki çocuk annesiydi ve kendisine evre 4 akciğer kanseri teşhisi konulduğunda ve sadece 3 ila 6 ay yaşadığı tahmin edildi. Paccione şimdi 40 yaşında ve hayatta kalma savunucusu.

“Kendi araştırmam sayesinde yolculuğumu tamamen değiştiren ve güçlenmiş hissetmeme yardımcı olan LUNGevity’yi buldum. Hastalar ve bakıcılar için yüz yüze ve sanal destek grupları sunuyorlar ve benim ve kocamın tedavim konusunda enerjik ve motive hissetmelerine yardımcı oldular.

“ALK Positive aracılığıyla spesifik akciğer kanserime odaklanan destek grupları da buldum. Ayrıca hastalar veya eşler için bir ALK Positive Mom Talk destek grubu da sunuyorlar.”

Osarogiagbon, “Evre 4 akciğer kanseri görünümü hızla gelişiyor” diyor. Kişiselleştirilmiş tedavi planları oluşturmak için oyunun kurallarını değiştiren belirli gen mutasyonlarına ilişkin araştırmaları not ediyor.

“Tek başına verilen veya kemoterapiye eklenen immünoterapi, evre 4 hastalığı olan akciğer kanseri hastalarının görünümünü de önemli ölçüde değiştirdi” diyor.

“Daha fazla hasta çok daha uzun yaşıyor, tedaviyi çok daha iyi tolere ediyor ve evre 4 akciğer kanseri teşhisi konduktan sonra sadece daha uzun yaşam beklentisi değil, aynı zamanda çok daha iyi yaşam kalitesi görüyor. Özellikle mutasyona bağlı evre 4 akciğer kanseri olanlar olmak üzere 5 yıllık hayatta kalanları daha fazla görüyoruz.”

Akciğer kanserinden ilerlemek hiç olmadığı kadar mümkün. Hedefe yönelik immünoterapiler ve devam eden araştırmalarla, gelişmiş bir akciğer kanseri teşhisinden sonra bile yaşam beklentisi her zamankinden daha umut verici.

Akciğer kanseri tedaviniz sırasında ve sonrasında onkoloğunuza sizin için ne tür destek grupları önerdiklerini sorun.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın