Ana Sayfa - Yaptıranlar - Rektum Kanseri Ameliyatı Olanların Yorumları

Rektum Kanseri Ameliyatı Olanların Yorumları

Rektum kanseri ameliyatı olanların yorumları nasıl? Ameliyat riskli mi? Zor mu? İyileşme süreci ağrılı mı geçiyor? Özellikle buna benzer tüm sorularınızın yanıtına rektum kanseri ile ilgili detaylı rehberimizden ulaşabilirsiniz.

Bu tarz diğer hastalıkların ameliyatlarını yaptıranlar neler yaşamış öğrenmek için bağlantıya tıklayıp bilgi alabilirsiniz. Ayrıca yaşayan biriyseniz sizin yorumlarınızı da aşağı bölümden duymak isteriz.

Rektum Kanseri Nedir?

Rektum kanseri, kalın bağırsağın son kısmında meydana gelen kanser türüdür. Bunun yanında bölge dışkının tutulmasında ve dışkılama eyleminin gerçekleştirilmesinde etkin rol üstlenmektedir.

Makat kaslarının üzerinde bulunur ve yaklaşık 15 cm çapındadır. Ayrıca istatistikler, rektum kanserlerinin her yıl 1 milyondan fazla kişide görüldüğünü ortaya koymuştur. Bunun yanında araştırmalara göre ülkemizde ise her yıl ortalama 30.000 kişi rektum kanserine yakalanmaktadır.

Kadın ve erkeklerde en yaygın rastlanan üçüncü kanser türü kanser kolorektal kanserlerdir. (Rektum ve kalın bağırsak kanserleri.) Bununla beraber erkeklerde görülme sıklığı daha fazladır. 40 yaş üzeri olmak rektum kanseri için risk oluşturur. Rektum Kanseri Ameliyatı Olanların Yorumları bunu destekler niteliktedir. Özellikle 70 yaş üzeri bireylerde ise daha sık gözlemlenir.

Rektum Kanseri Neden Olur?

Özellikle rektum Kanseri Neden Olur sorusuna uzmanlar, aşağıdaki faktörlerin rektum kanserini tetikleyebileceği görüşündedir:

 • Aileden birinde kalın bağırsak kanseri olması,
 • İltihabî ve enfeksiyonel bağırsak rahatsızlıkları,
 • Ailesel adenomatöz polipozis,
 • Kalıtsal nonpolipozis kolorektal kanser,
 • Kalın bağırsak polipleri,
 • Obezite,
 • Fiziksel aktivite azlığı,
 • Radyasyon tedavisi görmüş olmak,
 • Kalın bağırsak kanseri,
 • Sigara ve alkol bağımlılığı.

Rektum Kanseri Belirtileri

Hastaların bazılarında herhangi bir belirtiye rastlanmaz. Kanser, gerçekleştirilen tetkikler ile tesadüfen öğreniliyor. Çoğu rektum kanseri hastasının karşılaştığı belirtiler şöyle sıralanabilir:

 1. Dışkılama güçlüğü,
 2. Kabızlık,
 3. Makattan kan gelmesi,
 4. İshal,
 5. Dışkının tam boşalamaması,
 6. Dışkıda kan,
 7. Gaz sancısı,
 8. Karın ağrısı,
 9. Dışkı çapında incelme,
 10. Bulantı ve kusma,
 11. Karında yumru,
 12. İştahsızlık,
 13. Demir eksikliği anemisi,
 14. Kilo kaybı,
 15. Kalça kemiğinde ağrı,
 16. Yorgunluk.

Ayrıca bu yazımıza benzer olan Kavitasyon Yaptıranların Yorumları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Rektum Kanseri Ameliyatı Olanların Yorumları

Rektum Kanseri Ameliyatı Olanların Yorumları
Rektum Kanseri Ameliyatı Olanların Yorumları

Aşağıda bazı sitelerden aldığımız kullanıcı görüşlerini paylaşacağız. Fakat bunların kişiye özel olduğunu unutmayın ve yorumların sizi olumsuz etkilemesine izin vermeyin. Doktorunuza güvenerek onun önerdiği tedaviyi kabul edin ve ameliyat sonrasında bildirilen yönergelere sadık kalın.

İşte, rektum kanseri ameliyatı olan kişilerin yorumları:

 • Babama rektum kanseri teşhisi kondu. Erken teşhis edildiği için yayılmamıştı. Ancak ameliyattan sonra tam olarak iyileşemedi. Yemek yiyemediğinden dolayı kilo kaybı yaşıyor. Sürekli karın guruldaması, karın ağrısı ve gaz problemi var. Uyuyamıyor da. Çok üzülüyoruz, ne yazık ki elimizden gelen hiçbir şey yok.
 • Dedem 66 yaşında kolon kanserine yakalandı. Bizim sülalede kimsenin böyle bir hastalık geçirdiğini duymadık. Yani genetik değil. Tuvalete gittiğinde gördüğü kan üzerine doktora başvurmuş, kanser tanısı koydular. Yaşlı olduğu için bağırsağını dışarı çıkarmadılar.
 • İlk haftada bağırsak sızıntısı oldu, tekrar operasyon oldu. Bu sefer bağırsağını dışarı çıkardılar. 1 yıl sonra yeniden vücuda yerleşti. Teşhis ilk evrede olduğu için kemoterapiye gerek duymadılar. Şimdi iyi çok şükür, ameliyatın üstünden 4 yıl geçti.
 • Dedem 66 yaşında kolon kanserine yakalandı. Bizim sülalede kimsenin böyle bir hastalık geçirdiğini duymadık. Yani genetik değil. Tuvalete gittiğinde gördüğü kan üzerine doktora başvurmuş, kanser tanısı koydular. Yaşlı olduğu için bağırsağını dışarı çıkarmadılar.

“Kemoterapi, radyoterapi de aldı. Bu tedaviler sırasında iştahı tamamen kapandı. Şimdi tuvaletini tutamıyor. Pek çok doktora danıştık, maalesef çare bulamadık.”

Rektum Kanseri Ameliyatı Olan Ahmet Bey’in Eşi

“Babama ikinci evre rektum kanseri teşhisi kondu. Bağırsağı ameliyattan sonra 5 ay boyu torbaya bağlı kalındı. Sonradan tekrar vücut içine aldılar. Uzun süre ishal problemi yaşadı ve serumlarla iyileştirmek durumunda kaldılar.”

Babası Rektum Kanseri Ameliyatı Olan Gülizar Hanım

Rektum Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalığın esas tedavisi rektum kanseri ameliyatı olup, tümörlü bölgedeki lenf bezlerinin ve bağırsaktaki tümörlü dokuların çıkarılması için cerrahiye ihtiyaç vardır.

Operasyondan önce hastaya ilaç tedavisi (kemoterapi) ve ışın tedavisi (radyoterapi) de uygulanılır. Ameliyattan sonra ise ilâve onkolojik tedaviye gerek duyulur. Bazı hastaların bağırsağı ise kalıcı olarak torbaya alınır.

Tümör çevre organlara yayılmış ise; yumurtalıklar, rahim, ince bağırsak, omentum, mesane, kalın bağırsak gibi organlar kısmen veya tamamen alınmaktadır.

Erken evrede tespit edilirse eğer etkin bir cerrahi uygulanırsa kişinin kanserden kurtulma ihtimâli yüzde 80-90 civarındadır. Rektum Kanseri Ameliyatı Olanların Yorumları bunu kanıtlar niteliktedir.

Rektum Kanseri Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Operasyon yaklaşık 2-4 saatlik bir zaman alır. Fakat bu süre; tümörün yayılımı,çevre organlarda yayılım olup olmaması gibi faktörlere göre değişir.

Ameliyatın hangi yöntemle -laparoskopik, açık, transanal, robotik- yapılacağı da operasyon süresini etkiler.

Bazen, karın içinde gözle görülemeyecek kadar küçük tümör hücreleri kalabilir. Bunları temizlemek için hastaya sıcak kemoterapi verilmektedir. Böyle bir durumda ameliyatın süresi 7-8 saate çıkar.

Rektum Kanseri Evreleri

Yayılma durumuna göre rektum kanserinin evreleri şu şekildedir:

 • Birinci Evre: Kanser bağırsak duvarını tutmuştur fakat henüz bağırsak katlarının hepsine ulaşmış değildir.
 • İkinci Evre: Kanser bütün bağırsak katlarını tutmuş olsa da bölgesel lenf bezlerine sıçramamıştır.
 • Üçüncü Evre: Bölgesel lenf bezlerine -bağırsak duvarından bağımsız olarak- yayılım söz konusudur.
 • Dördüncü Evre: Kalın bağırsakla sınırlı kalmayan kanser; akciğer, karın zarı, karaciğer ve benzeri uzak dokulara yayılmış durumdadır.

Rektum Kanseri Tanısı

Kanser varlığının tespit edilmesi ve hangi evrede olduğunun bilinmesi için aşağıdaki test ve görüntüleme yöntemlerine bakılmaktadır:

 • Dijital rektal muayene,
 • Dışkıda gizli kan araştırılması,
 • Hemogram  (tam kan sayımı),
 • Rektoskopi, anoskopi, kolonoskopi,
 • Endorektal Ultrason,
 • Tümör belirteçleri (CA19-9, CEA),
 • PET-CT,
 • Karaciğer fonksiyon testleri,
 • Pelvik MR (diffüzyon),
 • Tomografi (Abdomen ve toraks),
 • Gen mutasyon testleri, Epigenetik testler.

Rektum Kanseri Ameliyatlarında Kullanılan Yöntemler

Bunlar; sfinkteri (makatı) koruyucu ameliyatlar ve makatın korunamadığı operasyonlar olarak ikiye ayrılmaktadır.

Hangi ameliyat yönteminin kullanılacağına ayrıntılı değerlendirme sonucunda karar verir. Bu noktada şunların hesaba katılması gerekir:

 • Hastanın tedaviden neler beklediği,
 • Önceden hangi ameliyatları geçirmiş olduğu,
 • Kansere eşlik eden başka hastalıklar bulunup bulunmadığı,
 • Bağırsağın hangi bölümünde kanser meydana geldiği,
 • Kanserin anüs bölgesine uzaklığı,
 • Hastalığın evresi,
 • Hastanın cinsiyeti ve yaşı.

Rektum kanseri ameliyat yöntemleri tümörlü dokuları tamamen temizlemeyi ve yayılma olasılığı bulunan lenf bezlerini de çıkarmayı kapsar.

Kanserin henüz erken evrede olması hâlinde, etraftaki lenf yollarına yayılmadığı tespit edilmişse yalnızca kanserli doku sağlam çevre dokuyla birlikte alınır.

Bu açıklamalardan sonra, rektum kanseri ameliyatında uygulanan yöntemler şöyle listelenir:

Makatı Koruyucu Rektum Kanseri Ameliyatı Çeşitleri

 • Transanal veya Lokal Eksizyon:

Bu cerrahi, TEM (Transanal Endoskopik Mikrocerrahi) olarak da bilinmektedir. Hastalık erken evredeyken uygulanır. Kanserli bölge, makattan içeri girilip çıkarılıyor.

Kanser sadece submukozada veya mukozada (yani bağırsağın iç tarafını örten tabakada) ise bu teknikten faydalanılmaktadır.

 • Kolo-anal Anastomoz:

Kanser makat bölgesine çok yakın ise, rektum kanseri ameliyat teknikleri içerisinde bu yöntemden yararlanılmaktadır. Kanserli bölüm çıkarılırken pelvik taban kaslarının (leğen kemiğinin içerisini kaplayan kasların) altına inilmektedir.

Kanser, dışkı tutmaya yarayan sfinkter kaslarını da içine almamışsa kalın bağırsak ve makat birbirine eklenir. Böylece hasta, ameliyatın ardından eskisi gibi normal şekilde dışkılamayı sürdürür.

 • Anterior Rezeksiyon – (LAR) Aşağı (Low):

Rektumun orta ve üst bölümünde görülen kanserlerde bu ameliyat yöntemi tercih ediliyor. Kanserli bölgenin yanı sıra bağırsak etrafında yer alan lenfatik doku da çıkarılıyor.

Hastanın normal dışkılama işlevini etkilemez. Fakat bazı hastalarda bağırsak devamlılığı sağlandıktan sonra ince bağırsak geçici olarak karın duvarına ağızlaştırılabilir. Bu yöntem, ‘geçici ileostomi’ adını alır.

Anastomoz (dikiş hattı) iyileşinceye dek dışkının buraya temas etmesini önlemek için yapılıyor. Bu amaçla açılmış olan ileostomiler yaklaşık 2-6 ay içinde kapatılıyor. Ardından bağırsak devamlılığı sağlanmış olur.

Makat Kaybı Gerektiren Rektum Kanseri Ameliyatları

 • APR (Abdominoperineal Eksizyon) ve Ekstra-Levator Abdominoperineal Eksizyon:

Dışkı tutmayı sağlayan kaslar da kanserli dokulara dâhil olmuşsa bu yöntem tercih ediliyor. Kanserin; pelvik taban kasları, vajen, hazne, prostat ve kuyruk sokumu kemiği gibi doku ve organlara atlaması durumunda rektum ile beraber makat bölgesinin tümü alınmaktadır.

Makat bölgesi çıkarıldıktan sonra bağırsak torbaya bağlanır. Ağızlaştırma işlemi ön duvara yapılacaksa bu operasyona ‘kalıcı kolostomi’ adı veriliyor.

Rektum Kanseri Ameliyatı Sonrası Beslenme

Rektum Kanseri Ameliyatı Sonrası Beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken maddeler vardır. İyileşme döneminde kolay sindirilebilen, yumuşak gıdalar tüketmeye ağırlık verilmelidir.

Hastanın dikkat etmesi gereken başlıca kurallar şunlardır:

 • Üç öğün yemek yerine ana ve ara öğün sayıları çoğaltılıp, azar azar ve sık sık yenmelidir. Her gün 4-5 defa öğün yapılması tavsiye ediliyor.
 • Günde 8 bardak su içilmelidir. Vücut susuz kalırsa bağırsakların çalışma düzeni bozulmaktadır. Dışkılama problemi yaşamamak için bol su tüketmeye önem verilmelidir.
 • Porsiyonlar sade ve az tutulmalıdır.
 • Karışık, fazla soslu, acılı, baharatlı gıdalardan kaçınılmalıdır.
 • Bağırsak torbaya bağlanmış ise kişiye özel bir diyet programı oluşturulmalıdır.

Rektum Kanseri Ameliyatı Olanlar Ne Yememeli?

Doktorunuz farklı bir talimat bildirmediyse, ilk 3-6 haftalık süreçte şunları tüketmekten kaçınmalısınız:

 • Asitli veya alkollü içcekler,
 • Soslu, ekşi, acılı yiyecekler,
 • Turşu,
 • Hazır gıdalar, fast food, abur cubur,
 • Muz hariç taze meyvelerle veya kuruyemişlerle hazırlanan süt ürünleri,
 • Lahana,
 • Soğan,
 • Süt ürünleri,
 • Bezelye,
 • Pişmiş mısır,
 • Fasulye,
 • Mantar,
 • Patates,
 • Salamura edilen etler,
 • Sucuk, sosis ve salam gibi katkı maddesi barındıran etler.

Rektum Kanseri Ameliyatı Olanların Yorumları ile alakalı sıkça sorulan sorular sizin için aşağıda derlenmiştir. Ve cevaplanmıştır:

Yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi almak isterseniz alttaki videoyu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Son olarak Sağlıklı Bireyler bağlantısından da ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın