Ana Sayfa - Hayatın İçinden - En İyi, En Kullanışı ve Ucuz Ortopedik Dizlik Markaları ve Modelleri

En İyi, En Kullanışı ve Ucuz Ortopedik Dizlik Markaları ve Modelleri

Vücudun hangi kısmı hem hareketlilik için çok önemlidir hem de acıya karşı inanılmaz derecede hassastır?

Bu doğru, dizler.

Genellikle diz ağrısı tedavisi, fizik tedavi (PT) ve dizlik desteği kombinasyonu ile başlar. Her dizlik türü, belirli bir diz sorununu desteklemek için tasarlanmıştır.

En İyi, En Kullanışı ve Ucuz Ortopedik Dizlik Markaları

En yaygın diz sorunlarının bir listesi ve her biri için kullanılan genel dizlik türü için, New Jersey’deki Excel Fizik Tedavi’de fizyoterapist olan Dr. Greg Minnis ile konuştuk.

Listemizi daraltmak için en yaygın diz sorunları ve yaralanmaları, destekleyici tedaviler, piyasadaki diş telleri ve kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurduk.

Başlamak için Minnis, referans için aşağıdaki dizlik tiplerini tanımlar:

 • Kol tarzı diş telleri bir kol gibi dizinizin üzerinden kayın.
 • Kayış tarzı diş telleri giysinin altına uyan düşük profilli kayışlarla dizinizi sabitleyin.
 • Sarma parantez diz çevresini saran iki kayış kullanın.
 • Boşaltma parantezleri Diz eklemindeki baskıyı almak için özel olarak tasarlanmıştır.
 • Açık patellar parantez patellanın (dizkapağı) oturması için bir delik var.

Dizler, kemiklerinizin ucundaki koruyucu kıkırdağın aşınması olan osteoartritten (OA) etkilenen en yaygın eklemlerden biridir.

Minnis, “Artritin şiddetine bağlı olarak çeşitli diş telleri kullanılabilir” diyor. “Hafif OA sadece yumuşak bir korse veya kol tipi korse gerektirebilirken, orta ila şiddetli OA’si olan kişiler diz ekleminin artritik tarafındaki baskıyı alan bir boşaltıcı korseden yararlanabilirler.”

Osteoartrit için en iyi dizlik

DonJoy Advantage Deluxe Elastik Diz

 • Fiyat: $
 • Brace tipi: kol
 • Profesyonel: Destek eklendi.
 • Con: Özellikle hassas cildiniz varsa, korse malzemelerinden kaynaklanan kısmi cilt tahrişi.

Bu elastik örgü sıkıştırma diz kılıfı, medial ve lateral stabilizatörlere sahiptir. Oyuk açıklık diz ve diz kapağına destek sağlar. Daha hafif olacak şekilde tasarlanmıştır, bu da onu düşük profilli, nefes alabilir ve rahat hale getirebilir. Bu nedenle, muhtemelen sadece biraz ekstra desteğe ihtiyaç duyan hafif artritli insanlar için en iyisidir.

Boyutlar küçük, orta, büyük ve ekstra büyük olarak gelir.

Amazon’da (5 üzerinden 4,3 yıldız) iyi puanlar aldı ve müşterilerin ekstra desteği bildirerek faaliyetlerine devam etmelerini sağladı.

Özellikle sporcularda sık görülen patellofemoral ağrı sendromu, yaralanma veya aşırı kullanım sonucu diz kapağının altındaki kıkırdak hasar gördüğünde ortaya çıkar.

Minnis, “Genel olarak, bu sorun sert veya aşırı destekleyici bir destek gerektirmez” diyor. “Açık bir patellar korse, saran bir korse veya bir diz kılıfı bu sorunu olan bir kişiye yardımcı olabilir.”

Patellofemoral ağrı sendromu için en iyi dizlik

McDavid Diz Desteği/Çift Sargı

 • Fiyat: $$
 • Brace tarzı: Paketlemek
 • Profesyonel: Ağrıya önemli ölçüde yardımcı olabilir.
 • Con: Bazı insanlar Velcro’yu cildi tahriş etmek için bulabilir.

Bu çift sargı hafif ve esnek olacak şekilde yapılmıştır. Diz kapağının altında ağrı yaşayan insanlar için iyi miktarda destek sunabilir.

Rahatlık için tasarlanan daha ince neopren malzeme, daha fazla nefes alabilirlik ve ayarlanabilirlik sağlamak için deliklidir. İlk Velcro sarma kanat seti, kasların sıkıştırılmasını düzenlerken, ikincisi diz kapağını izole etmek ve stabilize etmek içindir.

Brace küçük, orta veya büyük gelir. McDavid web sitesinde 5 yıldızlı incelemeler ve Amazon’da 5 üzerinden 4 yıldız aldı. Müşteriler, kayışların çok yönlülüğünü ve “sarılma” desteğini beğendiklerini bildiriyor.

Ön çapraz bağ (ÖÇB), stabilize edici görevi nedeniyle diz ekleminin en önemli parçalarından biridir. Genellikle atletik aktiviteden dolayı burkulduğunda veya yırtıldığında, ciddi ağrı ve diz dengesizliği ile sonuçlanabilir.

Minnis, “ÖÇB yaralanması olan veya bir ÖÇB rekonstrüksiyonunu izleyen bir kişiye genellikle doktorları tarafından sert, menteşeli bir destek verilecektir” diyor. “Bu parantezler diz hareketliliğini sınırlamak için kilitlenebilir veya kilitlenmeyebilir.”

ACL burkulması veya yırtılması için en iyi dizlik

DonJoy Deluxe Menteşeli Dizlik

 • Fiyat: $$$
 • Brace tarzı: Sargılı, menteşeli
 • Profesyonel: Fonksiyonu iyileştirebilir ve aktiviteye veya spora daha hızlı dönüşe izin verebilir.
 • Con: Bir korse hareketi önemli ölçüde kısıtlarsa, kas atrofisi ve sertliği oluşabilir.

Bu dizlik, cilt tahrişini ve rahatsızlığı en aza indirmek için tasarlanmış nefes alabilen bir sıkıştırma kumaşı ile iki taraflı menteşeleri birleştirir.

Diz kapağının üzerinde onu desteklemek için ve dizin arkasında sürtünme yanmasını önlemek için bir delik vardır. Küçükten 2X-büyüke kadar altı boyutta gelir.

Amazon’da 4 yıldızla derecelendirilen müşteriler, hafif ama destekleyici hissi seviyor. Bazıları doğru bedeni veya rahat uyumu bulmakla ilgili bir sorun bildiriyor.

Koşucular ve diğer sporcular için yaygın olan diz tendiniti, kaval kemiğini diz kapağına bağlayan tendon iltihaplandığında ortaya çıkar. Runner’ın diz ve patellofemoral ağrı sendromu, diz kapağınız patellar oluğun dışına çıktığında ortaya çıkabilir.

Minnis, “Bu soruna genellikle kayış tarzı bir destek yardımcı oluyor” diyor. Kayışın patellar tendonu sıkıştırmaya yardımcı olduğunu ve tendon üzerindeki stresi hafifletmeyi amaçladığını açıklıyor.

Patellar tendinit için en iyi dizlik

Bauerfeind GenuPoint Diz Kayışı

 • Fiyat: $$
 • Brace tarzı: kayış
 • Profesyonel: Şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Con: Hareketi kısıtlayabilir ve cilt tahrişine neden olabilir.

Bu kayış, patellar tendondaki aşırı yüklenmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Özellikle koşu ve atlama sporlarına katılan kişiler için tasarlanmıştır.

Hafif kumaş, hareket kolaylığı sağlamak içindir. Kayışa dahil edilen pedler, patellar tendonu uyarabilir ve hedeflenen sıkıştırma sağlayabilir.

Amazon’da 4 yıldız aldı. Çoğu müşteri mükemmel destek bildiriyor, ancak bazıları kayışı takmanın zor olmasından dolayı hayal kırıklığı yaşıyor.

Menisküs, kaval kemiğiniz (tibia) ve uyluk kemiğiniz (femur) arasında amortisör görevi gören bir kıkırdak parçasıdır. Yırtık bir menisküs yaygın bir yaralanmadır.

Minnis, “Menisküs yaralanması olan biri, diz eklemindeki aşırı hareketi azaltmak ve aynı zamanda maksimum işleve izin vermek istiyor” diyor. “Yaralanmanın ciddiyetine bağlı olarak, daha önce bahsedilen diş tellerinden herhangi biri yardımcı olabilir.”

Menisküs yaralanması için en iyi dizlik

Pro-Tec Atletizm Menteşeli Dizlik

 • Fiyat: $$
 • Brace tarzı: Sargılı, menteşeli
 • Profesyonel: Bir boşaltıcı desteği, bir yaralanmanın kötüleşmesini önleyebilir.
 • Con: Kısıtlı hareket sertliğe neden olabilir.

Bunu bir boşaltıcı desteğine bir alternatif olarak düşünün. Saygın bir şirketten bir boşaltıcı desteği 350 $ veya daha fazla çalıştırabilir ve bazen rahat olanın ötesinde hareketi kısıtlayabilir, bu nedenle önce biraz daha az teknik bir destek denemek en iyisi olabilir.

Pro-Tec’inki gibi tipik bir menteşeli destek, tam hareket aralığına izin verirken, gelişmiş stabilite için çift eksenli menteşeler sağlar.

Orta ve büyük olmak üzere iki boyutta gelir. Amazon’daki müşteriler daha az acı ve kullanım kolaylığı bildiriyor. Bazı müşteriler bunun çok ağır olduğunu ve rahatsız edici bir aşınmaya neden olduğunu düşündüler.

Bir dizlik seçerken, çok hantal olmadan yeterli desteği sağlayan birini bulmak önemlidir.

“Hafif diz ağrısı olan birinin, hareketi büyük ölçüde sınırlayacak büyük, menteşeli bir dizliğe ihtiyacı yoktur. Bir miktar destek sağlayacak ancak hareketliliği çok fazla kısıtlamayan bir sıkıştırma manşonu veya yumuşak bir destekten daha fazla faydalanabilirler, ”diyor Minnis.

Çoğu zaman, bu hassas denge biraz deneme yanılma gerektirir, ancak yukarıdaki kılavuz başlamak için iyi bir yerdir.

Ekstremitelerin manuel terapi tedavisi, yürüyüş analizi ve ortopedik rehabilitasyon konularında ileri düzeyde eğitim almış olan Minnis, dizliklerin ve desteklerin diz sorunları için sadece bir araç olduğunu söylüyor.

Diğer tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

Aşağıda dizliğin nasıl kullanılacağıyla ilgili sık sorulan soruların bazı yanıtları bulunmaktadır.

Ne zaman dizlik takmalıyım?

Minnis, “Uzun süre oturuyorsanız veya evde yalnızca kısa mesafeler yürüyorsanız, dizliği çıkarmanız gerekir, çünkü muhtemelen takmanıza gerek yoktur” diyor.

“Diz osteoartriti gibi dejeneratif bir durumu olanlar, daha aktif olduğunuzda, spor yaparken veya uzun süre ayaklarınızın üzerindeyken dizlik takmayı yararlı bulabilir” diyor.

Uzun süre ayakta kalacağınız veya bükülme veya bükülme gibi dizinizi tahriş edebilecek veya dengesini bozabilecek basit işler yaparken dizliğinizi takın. Stabilitenizle desteğe ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir aktivite için dizliğinizi kullanın.

Geceleri dizlik takabilir miyim?

Minnis, “Tipik olarak geceleri dizlik takmamalısınız” diyor. “Ancak, ameliyat sonrası hastalara cerrahları tarafından istenmeyen hareketleri sınırlamak için bir gece korse takmaları talimatı verilebilir.”

Ne kadar süre dizlik takmalıyım?

Minnis, “Korse yardımcı oluyorsa ve sevdiğiniz şeyi yapmaya devam etmenize izin veriyorsa, o zaman korseyi süresiz olarak takmaya devam etmelisiniz” diyor ve diş tellerinin fizik tedavi ile aynı anda kullanılabileceğini de sözlerine ekliyor.

Dizlik takmaktan başka ne yapabilirim?

Minnis, fizik tedavinin yumuşak doku gerginliğini azaltırken gücü, hareket aralığını ve yürüyüş kalitesini iyileştirmeye çalıştığını söylüyor.

“PT tedavisi, destek ile birlikte ağrıyı azaltmak ve genel işlevi iyileştirmek için çok yardımcı olabilir” diyor.

Dizlik dizimi zayıflatır mı?

Minnis, “Hareketinizi büyük ölçüde sınırlayan veya sert destek sağlayan bir destek kullanmadığınız sürece dizinizin etrafındaki kaslar zayıflamayacaktır. Aslında, dizlik takmak daha aktif olmanıza/egzersize veya yürümeye geri dönmenize izin veriyorsa, muhtemelen gücünüz artacaktır.

Herkesin farklı olduğunu unutmayın. Bazı durumlarda dizlik takmak dizinizi destekleyen kasları gerektiği kadar kullanmamanıza neden olabilir. Bu da, kuadriseps gibi kaslar yerine stabilite için diz desteğinize güvenmenizi sağlayabilir.

En iyi seçeneğiniz, fizyoterapistinizle bacaklarınızı güçlendirme ve dizlik kullanımı hakkında konuşmaktır.

Dizlik, diz ağrısını azaltmak ve işlevi iyileştirmek için düşük riskli bir seçenek sağlayabilir.

Neyse ki, yaygın dizlik birçok diz problemi için erişilebilir, uygun fiyatlı ve etkili bir müdahale sunar.

Johanna Sorrentino bir yazar, editör ve gezgindir. Güçlendirici bilgi ve harika hikaye anlatımı konusundaki iştahı, yalnızca peynir ve çikolataya olan iştahıyla eşleşiyor. johannasorrentino.com adresinde onun hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu yazılara da bakın:

Dizler İçin Bamya Tohumu Kullananların Yorumları – Ağrıya Son!

Kötü Dizler ve OA Diz Ağrısı için En İyi 10 Yürüyüş ve Koşu Ayakkabısı

Dizde sıvı birikmesi neden olur? Nasıl geçer?

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın