Ana Sayfa - Hayatın İçinden - A/G Oranı kaç olmalı? Düşük veya Yüksek A/G Oranı

A/G Oranı kaç olmalı? Düşük veya Yüksek A/G Oranı

Serum albümin ve globulin (A/G) oranı testi, bir tür kan testidir. Kanınızdaki iki ana protein olan albüminin globuline oranını ölçer.

A/G Oranı Nedir?, İdeal  A/G Oranı  Kaç Olmalıdır?

Tipik olarak, rutin bir protein kan testinin parçası olarak bir A/G oranı testi yapılır. Beslenme durumu ve bağışıklık fonksiyonu dahil olmak üzere genel sağlığınızı kontrol etmek için kullanılır.

Bu kan testi ayrıca böbrek hastalığı, kronik enfeksiyonlar, çeşitli kanserler ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli sağlık durumlarını taramak ve izlemek için kullanılır.

Bu yazıda A/G oranlı kan testinin amaçlarını, test yaptırma sürecinin nasıl olduğunu ve sonuçların nasıl yorumlandığını açıklayacağız.

Serum, kan hücreleri ve pıhtılaşma bileşenleri içermeyen kanın berrak sıvı kısmıdır. Bu serum, serum proteini olarak bilinen proteinleri içerir.

Serum Proteini Nedir?

Serum proteini iki ana proteinden oluşur:

  • Albümin proteinleri. Serum proteininin yüzde 50’sini oluşturan albümin, beslenme durumunuzu yansıtır. Albümin proteinleri hormonlar, yağ asitleri ve ilaçlar gibi maddeleri vücudunuza taşır.
  • Globulin proteinleri. Bağışıklık sisteminiz tarafından yapılan globulin proteinleri, serum proteininin yaklaşık yüzde 48’ini oluşturur. Bu proteinler, bağışıklık fonksiyonunuzun durumunu ve herhangi bir iltihabın ciddiyetini gösterir.

A/G oranı testinin amacı, albüminlerin globülinlere oranını ölçmektir.

Sonuçları, beslenme durumunuz ve bağışıklık fonksiyonunuz hakkında fikir verdiğinden, bu kan testi aynı zamanda birçok sağlık durumunun teşhis edilmesi ve izlenmesi için de yararlıdır.

Albümin/globulin oranı için normal aralık 1’in üzerindedir, genellikle 1 ila 2 civarındadır. Bunun nedeni, serum proteininde globulinden biraz daha fazla albümin bulunmasıdır.

Vücudunuz her iki proteinden de çok fazla veya çok az üretiyorsa, A/G oranınız yüksek veya düşük olarak sınıflandırılacaktır.

Düşük bir A/G oranı, albümin seviyenizin çok düşük olduğunu (hipoalbüminemi) veya globulin seviyenizin çok yüksek olduğunu gösterebilir. Yüksek globulin, inflamasyonu ve bağışıklık sistemi aktivitesini gösterir.

Genel olarak, düşük bir A/G oranı sonucu şunlarla ilişkilidir:

2010 yılında yapılan bir araştırmaya genel bakış, düşük albümin seviyelerinin, diğerleri arasında gastrointestinal, akciğer ve meme kanserleri olanlar için artan ölüm oranlarının kısmen öngörücü olduğunu buldu.

Yüksek albümin konsantrasyonu, ya karaciğer tarafından aşırı albümin üretilmesinden ya da sıvı (serum) seviyeleri çok düşük olduğunda kaynaklanabilir.

A/G oranı yüksek albümin seviyelerinden kaynaklandığında, bu şiddetli dehidratasyon veya ishale bağlı olabilir, ancak hamilelik sırasında da ortaya çıkabilir. Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin (NIH) açıkladığı gibi, sağlıklı böbrekler albüminin kandan idrara geçmesine izin vermez. İdrarda yüksek albümin (albüminüri) böbrek hastalığının bir göstergesi olabilir.

Yüksek bir A/G sonucu, antikor eksiklikleri olan, yani zayıflamış bir bağışıklık sistemi olan kişilerde bulunan düşük globulin düzeylerini de gösterebilir.

Yetersiz beslenme nedeniyle düşük globulin seviyeleri de oluşabilir. Yetersiz beslenme, iltihaplı bağırsak veya diğer mide-bağırsak hastalıkları, yeme bozuklukları ve dengeli beslenmemesinden kaynaklanabilir.

A/G oranı kan testi, her zaman olmasa da bazen kapsamlı bir metabolik panelin (CMP) parçası olarak yapılır. Bir CMP genellikle rutin sağlık kontrollerinde yapılır.

Bir CMP’nin parçası olarak yapıldığında, muhtemelen testten önce oruç tutmanız gerekecektir; bu, kan alımınıza kadar belirli bir süre yemek yiyip içemeyeceğiniz anlamına gelir. Bunun A/G oranı bileşeniyle özel olarak bir ilgisi yoktur, ancak CMP’nin diğer bölümleri için geçerlidir. Sadece A/G testi yaptırıyorsanız, oruç tutmanız gerekmez.

Prosedür, bir doktorun ofisinde yapılabilecek basit bir kan testidir. Genellikle aşağıdaki adımları içerir:

  • Bir flebotomi teknisyeni (kan alma uzmanı) kolunuzdaki bir damarı bulacaktır.
  • Cilt bölgesini antiseptik bir bezle temizlerler.
  • Teknisyen damara ince bir iğne sokar ve iğneden kanı bir test tüpünü dolduran plastik bir hortuma çeker. Tüp, hasta bilgileriniz ile işaretlenmiştir.
  • Birden fazla numuneye ihtiyaç duyulursa, teknisyen test tüplerini doldururken birkaç kez değiştirecektir.
  • Numuneler toplandıktan sonra teknisyen iğneyi çıkaracak ve bölgeye basınç uygulayacaktır. Küçük bir bandaj alacaksınız.

Kan akışını artırmak için kolunuzun etrafına damarın üzerinde elastik bir bant bağlayabilir veya bir stres topu sıkıştırmanız istenebilir. Kan alma işlemi başladığında, tamamlanması genellikle yalnızca birkaç saniye sürer.

Protein idrar testi de vardır. A/G oranınızı kontrol etme nedeninize ve sonuçlarınıza bağlı olarak doktorunuz bu testi de isteyebilir.

Endişeye neden olan belirli semptomlarınız varsa, doktorunuz bir A/G oranı testi isteyebilir. Bu, özellikle semptomlarınız böbrek veya karaciğer sorunlarına işaret ediyorsa olasıdır.

Bunlar şunları içerir:

A/G oranı testi genellikle hastalık ilerlemesinin şiddetini değerlendirmek ve hatta ölüm oranlarını tahmin etmek için kullanılır. Hastanede bir hastalık tedavisi görüyorsanız veya karaciğer veya böbrek hastalığı gibi kronik bir durumla yaşıyorsanız bu kan testini alabilirsiniz.

Bazı durumlarda, A/G oranınızı kontrol ettirmek için belirli bir nedene ihtiyacınız olmayabilir. Doktorunuza ve laboratuvarınıza bağlı olarak, rutin CMP’niz sırasında A/G oranınız ölçülebilir.

A/G oranı testi, kanınızdaki iki ana protein olan albümin ve globulini ölçer. Bu basit kan testi, beslenme durumunuzu, bağışıklık fonksiyonunuzu ve genel sağlığınızı izlemek için kullanılır.

Yüksek veya düşük A/G oranları özellikle böbrek ve karaciğer hastalığı ile ilişkilidir. Düşük bir A/G oranı ayrıca kronik enfeksiyonları, kanserleri ve daha fazlasını gösterebilir. Yüksek bir A/G oranı dehidrasyon, yetersiz beslenme ve diğer gastrointestinal durumlarla ilişkilidir.

Açıklanamayan kilo kaybı, aşırı yorgunluk veya şişlik yaşıyorsanız, doktorunuz A/G oranınızı kontrol edebilir. Ek olarak, size kronik bir durum teşhisi konduysa, ilerlemenizi izlemek için testi kullanabilirler.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın