Ana Sayfa - Genel Sağlık - Regl Döneminde Pap Smear Testi Yapılır mı?

Regl Döneminde Pap Smear Testi Yapılır mı?

Pap testi olarak da adlandırılan pap smear, rahim ağzı kanserine dönüşebilecek hücreleri tespit eden bir tarama testidir.

Kadın Sağlığı Dairesi’ne göre, bu testi yaşınıza bağlı olarak her 3 veya 5 yılda bir yaptırmalısınız.

Gebelik Sırasında Pap Smear Testi

Pap smear testini yeniden planlamanız gereken durumlar olsa da, adet görmek bunlardan biri değildir. Regl dönemindeyken pap testi yaptırma ve menstrüasyonun sonuçları potansiyel olarak nasıl değiştirebileceği hakkında bilmeniz gerekenler burada.

Teknik olarak, adet dönemindeyken bir pap smear testi yaptırabilirsiniz, ancak adet görmüyorsanız, yine de bir tane almak daha iyidir. Özellikle yoğun bir akışınız varsa, kanın varlığı sonuçlarınızın doğruluğunu değiştirebilir.

Pap Smear Testi Ne Zaman Yaptırılabilir?

Tespit, test doğruluğu açısından çok fazla sorun teşkil etmeyebilir. Bununla birlikte, güvenli tarafta olmak için yine de OB-GYN’nize danışmalısınız.

New South Wales Kanser Enstitüsü, adetinizin ortasında veya adetinizin ilk gününden yaklaşık 9 ila 20 gün sonra pap smear yaptırmanızı önerir.

Bununla birlikte, genel bir kural olarak, bu önemli sınavı atlama riskine girmemek için, programınıza uygun herhangi bir zamanda pap testi yaptırmak daha iyidir.

Kanser Teşhisi İçin Pap Smear Testi

Pap smear, rahim ağzı kanseri için erken teşhis aracı olarak kullanılmaktadır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji (ACOG), 21 yaşından büyük kadınların her 3 yılda bir veya seks yapmaya başladıklarında düzenli olarak pap testine ihtiyaçları olduğunu söylüyor.

Bir OB-GYN, birincil doktor veya doktor asistanı, rahim ağzınızdan küçük bir hücre örneği toplar ve daha sonra bunları daha fazla değerlendirme için bir laboratuara gönderir. Sağlık uzmanınız sonuçlar için sizi arayacaktır.

Herhangi bir hücre kanser öncesi veya “anormal” olarak kabul edilirse, olası bir kolonoskopi de dahil olmak üzere sonraki adımları sizinle tartışacaklar. Rahim ağzı kanserini, herhangi bir anormal hücre rahim ağzınızda derinleşmeden veya vücudunuzdaki diğer bölgelere yayılmadan (metastaz yapmadan) önce tedavi etmek önemlidir.

Bazen doktorunuz aynı pap smear testinin insan papilloma virüsü (HPV) için de test edilmesini isteyecektir. ACOG, çoğu HPV enfeksiyonunun kendi kendine düzeldiğini, ancak ciddi vakaların bazı kadınlarda 1 ila 2 yıl içinde rahim ağzı kanserine yol açabileceğini söylüyor.

Pap smear testi sırasında doktorunuz vajinanıza bir spekulum yerleştirirken siz muayene masasına sırt üstü yatacaksınız. Ardından, serviksinizi hızla temizleyecek, hücreleri ve mukus toplayacaktır. Koleksiyon daha sonra test için bir laboratuara gönderilmek üzere kapalı bir kaba yerleştirilir.

Tipik olarak doktorunuz herhangi bir anormallik olup olmadığını görmek için pap smear sırasında pelvik muayene de yapacaktır. Akışınızın düzeyine bağlı olarak, bu fiziksel muayeneyi menstrüasyon sırasında tamamlamak daha zor olabilir.

Ancak, tek başına regl olmanız, pap smear testinin yapılma şeklini değiştirmez. Bazı OB-GYN’ler adet gören hastalarda pap testi yapmamayı tercih eder ve ayrıca yanlış negatif sonuç riski de vardır.

Regl dönemindeyken pap smear yaptırmak yine de doğru sonuçlar verebilir, ancak yoğun bir akışın bazı yanlış sonuçlara neden olma riski de vardır.

Pap smear örneğinde kan bulunması anormal servikal hücreleri gizleyebilir ve potansiyel olarak yanlış negatif sonuca yol açabilir. Bu nedenle, ACOG, adet görmediğiniz zamanlara yönelik olarak papınızı planlamanızı önerir.

Ancak, yakın bir gelecekte randevunuzu erteleyemezseniz, Kadın Sağlığı Ofisi tavsiye için doktorunuzu aramanızı önerir. Bazı durumlarda, tamamen atlamak yerine, pap smearinizi adetiniz sırasında yaptırmanız daha iyi olabilir.

ACOG’a göre, pap testi sonuçlarınızı potansiyel olarak değiştirebilecek diğer şeyler arasında seks yapmak, duş almak veya vajinal hijyen ürünlerini 2 gün önceden kullanmak yer alır.

Adet döneminiz boyunca bir papyon yaptırdıysanız ve sonuçlar normalse, doktorunuz yine de 3 yılda bir test tekrarı önerebilir.

Regl olmanıza rağmen yine de pap smear yaptırmanız mümkün. Bununla birlikte, özellikle sınav gününüzde akışınız yoğunsa, yanlış sonuç alma riski olabilir.

Genel bir kural olarak, planlanmış bir doğum gününüz varsa ve beklenmedik bir şekilde adetiniz başladıysa, OB-GYN’nizi aramak en iyisidir. Sonraki adımlarınız hakkında size tavsiyelerde bulunacaklar.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın