Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Yürüyüş Siyatiğe İyi Gelir mi? Siyatikliler Yürümeli mi?

Yürüyüş Siyatiğe İyi Gelir mi? Siyatikliler Yürümeli mi?

Siyatik ağrısı genellikle alt sırtta başlayabilir ve kalça ve bacağınıza doğru yayılabilir. Kalçaları, kalçaları, ayakları ve ayak parmaklarını da etkileyebilir. Ağrı hafif ila dayanılmaz derecede şiddetli olabilir.

Çoğu zaman, omurganızdaki omurlar arasındaki bir disk dış kaplamasını kırdığında ve sırtınızdaki sinirleri sıkıştırdığında ortaya çıkar.

Yürüyüş Siyatiğe İyi Gelir mi?

Yürümenin ağrıyı hafifletmeye mi yoksa kötüleştirmeye mi yardımcı olacağı siyatikinizin nedenine ve ağrınızın şiddetine bağlıdır. Size uygun bir tedavi, egzersiz ve germe programı bulmak için bir doktora veya fizyoterapiste danışmak en iyisidir.

Siyatik genellikle birkaç hafta içinde kendi kendine düzelir. Ağrıya yardımcı olacak tedaviler mevcuttur ve çoğu durumda prognoz iyidir.

Yürümek siyatik için iyi mi? Kısa cevap, “Durum değişir.”

Yürümeniz gerekip gerekmediği ve ne kadar yürümeniz gerektiği doktorunuzla veya fizyoterapistinizle tartışılması gereken sorulardır. Şimdiki genel görüş, doğru yürüdüğünüz ve ağrıyı artırmadığınız sürece, hareket ve aktivitenin siyatik hastaları için iyi bir şey olduğudur.

Mayo Clinic’te fahri nöroloji profesörü ve Amerikan Nöroloji Akademisi üyesi JD Bartleson, “Yürümek siyatik ağrısını rahatsız etmiyorsa, kondisyonda kalmak ve riskinizi azaltmak için iyi bir yoldur. derin ven tromboflebiti ve kan pıhtıları çünkü aktif olarak bacaklarınızı hareket ettiriyorsunuz.”

“Ama bazı insanlar için,” diye uyardı, “acı yürümekle şiddetlenir.”

Stuart Fischer, MD, benzer bir tavsiyede bulundu. “Bir yandan, hareket etmek ve aktif olmak her zaman iyidir. Öte yandan, siyatik siniriniz tahriş olduğunda çok fazla yürümek sorunu daha da kötüleştirebilir. Yürüyen insanlara her zaman söylediğim şey, nereye giderseniz gidin, mesafenin sadece yarısı olduğudur. Geri dönmelisin.”

Dr. Fischer 40 yılı aşkın bir süredir pratisyenlik yapmaktadır ve Amerikan Ortopedi Cerrahları Derneği’nin hasta web sitesi olan OrthoInfo’nun eski genel yayın yönetmenidir.

Ortopedik fizik tedavide kurul onaylı bir klinik uzman olan DPT’den Robert Gillanders, Healthline’a yürümenin yardımcı olabileceğini çünkü “çoğunlukla kişinin yapabileceği ilk terapötik egzersizlerden biri” olduğunu söyledi.

“Düzenli olarak, her gün birkaç kısa yürüyüş yaparak hastaları buna başlatıyorum. Postural kaslar, siyatikte görüldüğü gibi reaktif bir durumdayken dayanıklılıklarını kaybederler, bu nedenle düzenli duruş değişiklikleri yardımcı olur.

Sırtüstü yatarken kısa yürüyüşler, hafif esnemeler ve ardından buz uygulaması önerdi. [face up] veya eğilimli [face down]” İşlemi sık sık tekrarlayın, dedi. “Hız konuşkan olmalı. Arazi düz olmalıdır. Mesafeleri kısa tutun ve gerektiğinde molalar verin.”

Ayrıca, “Hem ayakta hem de oturmada iyi bir duruş önemlidir. Destekleyici yürüyüş ayakkabısı şart.”

Fischer, “tedavinin amacı, ağrının iyileşmesi için iltihabı azaltmaya çalışmaktır. Çok sık olarak, siyatikli insanlara, iltihabın azalması için aktivitelerini sınırlamalarını söyleriz. Ve çoğu zaman dinlenerek daha iyi olacak.”

Yürümek siyatik ağrısını ne zaman kötüleştirir? Dr. Bartleson, bazı kişilerde omurga ağrısının ayağa kalktıklarında artabileceğini söyledi.

Bartleson, “Elinizi sırtınızın küçük kısmına koyarsanız, ayağa kalktığınızda orada küçük bir eğrilik elde edersiniz,” dedi Bartleson, “ve bu eğri, sinirlerin omurgadan ayrıldığı delikleri daraltır. Bu aslında omurga ağrınızı artırabilir. Yürümek bu insanları daha da kötüleştirir.”

Bartleson, “Bu insanlara bir baston veya yürüteç yardım ediyor” dedi. “Bunu özellikle lomber spinal stenoz denilen, omurga kanalının daraldığı, böylece ayağa kalktıklarında daha fazla ağrı çektikleri yerde, genellikle bir tarafta diğerinden daha fazla gördüm. Lomber stenoz tipik olarak iki taraflı ağrıya (ve diğer semptomlara) neden olurken, siyatik genellikle tek taraflıdır.

Fiziksel terapist Gillanders ne zaman ve ne zaman yürümemesi gerektiğini belirtti. “Ağrı 10’da 7’den fazla olduğunda, hastalarımda hiçbir şey yapmıyor, sadece dinlenin. (Kırmızı ışık.) Ağrı, 10 üzerinden 4’ten 6’ya kadar sarı bir ışıktır, burada insanlara daha kısa yürüyüşler yaptırırım. 10 üzerinden 0 ila 3 arasında olan ağrı yeşil bir ışıktır; aktivite sadece minimum düzeyde kısıtlanmalıdır.”

Siyatik ağrısı için çareler

 • dinlenme
 • ilaç tedavisi
 • fizik Tedavi
 • masaj
 • Ağır vakalarda cerrahi

Ağrı ve rahatsızlığınızın derecesine bağlı olarak, şu önlemlerden bazılarını deneyebilirsiniz:

 • Alt sırtınıza dönüşümlü olarak ısı veya soğuk paketleri uygulayın.
 • Aspirin veya ibuprofen gibi reçetesiz satılan iltihap önleyici ilaçları alın. Bazı insanlar, alternatif OTC anti-inflamatuar türlerinde rahatlama bulur.
 • Siyatik için tasarlanmış hafif esneme hareketleri yapın.
 • Ağrınızı azaltmak için masaj veya yoga kullanın. Yoga daha fazla acı veriyorsa, durun ve bir tıp uzmanıyla konuşun.
 • Fiziksel terapist Gillanders’a göre, bazı durumlarda belinizi desteklemek veya bantlamak yardımcı olabilir.
 • Suda yürümeyi veya su egzersizlerini deneyin.
 • Ağrıyı daha da kötüleştirebilecek yumuşak sandalyelerde ve kanepelerde oturmaktan kaçının.
 • Her birey farklıdır ve konu siyatik tedavisi olduğunda herkese uyan tek beden yoktur.
 • Ağrınız şiddetli ve kalıcıysa, diğer ilaçları bir tıp uzmanıyla görüşün.

Siyatik ağrısı için başka çareler de mevcuttur. Doktorunuz bir kas gevşetici, daha güçlü bir ağrı kesici ilaç veya başka türde ilaçlar reçete edebilir.

Doktor ayrıca iltihabı ve etkilenen sinir üzerindeki baskıyı hafifletmek için bir steroid enjeksiyonu önerebilir.

Ağrınız şiddetliyse ve 3 aylık konservatif tedaviden sonra engelleniyorsa, doktor ameliyat önerebilir. Fıtıklaşmış diski çıkarmak için yapılan cerrahi iyi bir başarı oranına sahiptir.

Doktorunuz size bireysel olarak tasarlanmış bir egzersiz ve germe programı için fizik tedavi önerebilir. Ancak birçok sağlık uzmanı, hastaları bekleyip siyatiğin kendi kendine iyileşip iyileşmediğini görmeyi tercih ediyor.

Son kanıtlar, daha fazla doktorun fizik tedavi reçete etmesini isteyebilir.

2020’de yapılan bir randomize klinik çalışma, siyatik için fizik tedavi ile erken müdahalenin ağrı ve hareketlilikte daha fazla iyileşme sağladığını buldu.

Fiziksel bir terapist, ağrıya yardımcı olmak, esnekliği ve gücü artırmak ve eklemlerinizdeki sertliği gidermek için çeşitli teknikler kullanabilir. Bunlar pasif teknikleri ve daha aktif egzersizleri içerebilir.

Utah Üniversitesi Sağlık Koleji’nde araştırma için dekan yardımcısı olan fizyoterapist Julie Fritz, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak için belirli yönlerde tekrarlanan hareketleri içeren siyatik için bir fizik tedavi egzersiz programı anlatıyor.

Fritz, siyatik hastalarının proaktif ve iyimser olmaları ve kendilerini mevcut tedaviler hakkında bilgilendirmeleri gerektiğini vurguluyor.

Kalçanıza ve bacağınıza yayılan kalıcı sırt ağrınız varsa, erkenden bir tıp uzmanına görünmek iyi bir fikirdir.

Bu size doğru bir siyatik teşhisi ve buna neyin sebep olduğunu verecektir. Vakaların yüzde 90’ında siyatik fıtıklaşmış bir diskten kaynaklansa da, spinal stenoz gibi diğer problemler olası nedenlerdir.

Ayrıca size mümkün olan en kısa sürede fizik tedavi veya diğer olası tedavileri arama fırsatı verecektir.

Siyatik ağrısı engelleyici olabilir, ancak çoğu durumda iyileşme beklentileri çok iyidir.

Ağrısız yürüyebiliyorsanız, ölçülü yürümek, esnek ve daha iyi durumda kalmanıza yardımcı olabilir.

Birçok ağrı azaltma tekniği mevcuttur. Yeni kanıtlar, hedefe yönelik fizik tedavinin erken yaşta başlamasının iyileşmenize yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın