Ana Sayfa - Hastalıklar - Lösemi Kutis Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Lösemi Kutis Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Lösemi kutis, lösemi hücreleri cildinize girdiğinde ortaya çıkabilir. Bu nadir durum, vücutta renksiz cilt lekelerinin görünmesine neden olur.

Bazı durumlarda, ciltte lösemi cutis lezyonlarının ortaya çıkması, kan ve kemik iliği kanseri olan löseminin ilk belirtisidir.

Ciltte Lösemi Kutis Lekesi Nedir?

Standart lösemi tedavilerinin yanı sıra, bu komplikasyon genellikle hasarlı cildin iyileşmesine yardımcı olmak için topikal tedavilerle ele alınabilir. Lösemi kutisiniz varsa, görünümünüz genellikle yaşınıza ve sahip olduğunuz löseminin türüne bağlı olacaktır.

Lösemi kutis, lösemili kişilerin sadece yaklaşık yüzde 3’ünü etkileyen nadir bir komplikasyondur. Bununla birlikte, genellikle kanserin ileri bir aşamada olduğunun bir işaretidir.

Lösemide, kötü huylu lökositler (beyaz kan hücreleri) genellikle sadece kan dolaşımında bulunur. Lösemi cutis durumunda, lökositler cilt dokusuna girerek cildinizin dış tabakasında lezyonların ortaya çıkmasına neden olur. “Cutis” kelimesi deri veya dermisi ifade eder.

Lösemi Kutis Lekesi Belirtileri

Genel olarak, lösemi cutis, cildin dış tabakasında oluşan bir veya daha fazla lezyon veya yama ile sonuçlanır. Bu durum, löseminin daha ilerlemiş olduğu ve kemik iliğinize ve diğer organlarınıza yayılmış olabileceği anlamına gelebilir.

Lösemi kutis ve lösemili diğer cilt değişiklikleri

Diğer hastalıkların neden olduğu enfeksiyonlarla savaşmak için daha az sağlıklı beyaz küre olduğundan, lösemili kişilerde kızarıklıklar ve yaralar daha yaygın olabilir. Lösemiden kaynaklanan düşük kan trombositleri, ciltte kırmızı lekeler veya lezyonlar olarak görünen kan damarlarında hasara neden olabilir.

Bunlar şunları içerebilir:

  • peteşi
  • akut miyelojenöz lösemi döküntüsü
  • morarma
  • kloroma veya granülositik sarkom

Bununla birlikte, bu cilt değişiklikleri lösemi kutis’in getirdiklerinden farklıdır.

Bacaklar, lösemi cutis lezyonlarının ortaya çıkması için en yaygın alan olsa da, kollar, yüz, gövde ve kafa derisinde de oluşabilir. Bu cilt değişiklikleri şunları içerebilir:

  • cilt yüzeyinde papüller veya kabarık, hassas yumrular
  • cilt altında oluşan nodüller veya topaklar
  • ten rengi olabilen veya kötü bir çürük gibi daha kırmızı veya mor görünebilen düz yamalar

Lezyonlar genellikle acıtmaz. Bununla birlikte, belirli lösemi türlerinde – özellikle akut miyeloid lösemi (AML) – lezyonlar kanayabilir.

Bir dermatolog, cildin fiziksel muayenesine ve tıbbi geçmişinizin gözden geçirilmesine dayanarak başlangıçta lösemi cutis’i teşhis edebilir. Teşhisi doğrulamak için deri biyopsisine ihtiyaç vardır.

Lösemi kutis, bir lösemi belirtisidir. Vücut halihazırda bu tür kan kanseriyle uğraşmıyorsa gelişmeyecektir.

Ancak lösemi yalnızca bir hastalık değildir. Her biri hastalıktan etkilenen hücre türüne göre sınıflandırılan çok sayıda lösemi türü vardır.

Ayrıca akut veya kronik bir lösemiye sahip olabilirsiniz. Akut, aniden ve genellikle daha şiddetli semptomlarla ortaya çıkması anlamına gelir. Kronik lösemi daha yavaş ve sıklıkla daha hafif semptomlarla gelişir.

Lösemi kutisini en sık tetikleyen lösemi türleri, AML ve kronik lenfositik lösemidir (CLL).

Bilim adamları, lösemili bazı kişilerde kanserli lökositlerin neden cilt dokusuna göç ettiğinden emin değiller. Deri, sağlıklı lökositlerin kanserli hücrelere dönüşmesi için en uygun ortam olabilir.

Ortaya çıkan olası bir risk faktörü, kromozom 8’deki bir anormalliktir ve bu, lösemi kutisli kişilerde, olmayanlara göre daha sık bulunmuştur.

Lösemi cutis’in tedavisi genellikle altta yatan durum olarak lösemi tedavisini içerir.

Lösemi Kutis Lekesi tTedavileri

Standart lösemi tedavisi kemoterapidir, ancak genel sağlığınıza, yaşınıza ve sahip olduğunuz lösemi türüne bağlı olarak başka seçenekler de düşünülebilir.

Diğer lösemi tedavi seçenekleri şunları içerir:

Radyasyon tedavisi

Kan kanserleri için harici ışın radyasyonu tipik bir tedavi şeklidir. Bu terapi ile vücudun dışına çeşitli açılardan odaklanmış bir radyasyon ışını verilir. Amaç, kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemek için DNA’ya zarar vermektir.

İmmünoterapi

Bir tür biyolojik terapi olan immünoterapi, kanserle savaşmak için vücudun kendi bağışıklık sistemini kullanır. Tipik olarak, bağışıklık sistemi hücrelerinin aktivitesini uyaran veya kanser hücrelerinin bağışıklık tepkisini bastırmak için gönderdiği sinyalleri bloke eden bir enjeksiyonla verilir.

İmmünoterapi ayrıca ağızdan, topikal olarak veya intravez yolla (mesaneye) verilebilir.

Kök hücre nakli

Kök hücre nakli daha yaygın olarak kemik iliği nakli olarak bilinir. Kemik iliği, kan kök hücrelerinin geliştiği yerdir. Kök hücreler herhangi bir hücre türü haline gelebilir.

Kök hücre nakli yoluyla sağlıklı kan kök hücreleri, kanser veya kemoterapi veya radyasyon tedavisi ile hasar gören kök hücrelerin yerini alır. Ancak herkes bu tedavi için iyi bir aday değildir.

Sadece lösemi cutis lezyonlarının tedavi edilmesi, löseminin altta yatan hastalığına hitap etmeyecektir. Bu, lezyonları ortadan kaldırmak veya azaltmak için tasarlanan tedavilerin, löseminin kendisi için sistemik tedavi ile birlikte yapılması gerektiği anlamına gelir.

Lösemi cutis semptomları için tedaviler şunları içerebilir:

  • Radyasyon kullanarak lokalize tedavi: cilt lezyonlarını gidermek veya azaltmak için elektron ışını, ameliyat veya ışık tedavisi
  • Topikal tedaviler: ağrıyı ve diğer semptomları hafifletmek için steroid kremler, lidokain veya diğer ilaçlar
  • Antimikrobiyal ilaçlar: Deri lezyonları yoluyla vücuda girebilecek enfeksiyonları önlemeye yardımcı olan ilaçlar

Yine, bu tedaviler sadece lösemi cutis lezyonlarını tedavi edecek, ancak löseminin sistemik tedavisine de ihtiyaç duyulacaktır.

Lösemi cutis lezyonlarının sürebileceği süre, löseminin tedaviye ne kadar iyi yanıt verdiği dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Lösemi remisyona girerse, muhtemelen daha fazla lezyon ortaya çıkacaktır.

Etkili tedavi ile mevcut lezyonlar kaybolabilir. Bununla birlikte, yaşınız ve genel sağlığınız dahil olmak üzere diğer faktörler, lezyonların ne kadar yaygın olduğunu ve ne kadar süreceğini etkileyebilir.

Löseminin tedavisinde cesaret verici eğilimler vardır, ancak tedavisi ve birlikte yaşanması zor bir hastalık olmaya devam etmektedir.

Lösemi Kutis Tedavisi AML

Lösemi cutis’i olmayan AML’li insanlar için araştırmalar, 2 yılda hayatta kalma oranının yaklaşık yüzde 30 olduğunu gösteriyor. Ancak cilt lezyonu olan kişilerde hayatta kalma oranı yüzde 6’ya düşüyor.

AML’li 1.683 kişiden oluşan ayrı bir çalışma, lösemi cutis’in kötü prognozla ilişkili olduğunu ve AML ve lösemi cutis hastalarının daha agresif tedaviden fayda görebileceğini buldu.

Lösemi Kutis Tedavisi KLL

KLL’li insanlar için görünüm daha iyidir, 5 yılda yaklaşık yüzde 83’lük bir hayatta kalma oranı vardır. 2019 araştırmasına göre lösemi cutis’in varlığı bu görünümü pek değiştirmiyor gibi görünüyor.

Lösemi kutis, löseminin nadir bir komplikasyonudur. Kötü huylu lökositler cildi istila ettiğinde ve cildin dış yüzeyinde lezyonlara neden olduğunda ortaya çıkar.

AML ve KLL, diğer lösemi türlerinden daha sık lösemi kutis ile ilişkilidir.

Lösemi cutis genellikle löseminin ileri bir aşamada olduğu anlamına gelirken, hem kanser hem de bu yaygın olmayan yan etki için yaşamı uzatmaya ve kalitesini artırmaya yardımcı olabilecek tedaviler vardır.

Bu yazılara da bakın:

Güneşten Yanınca, Güneşlendikten Sonra Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Meyan Kökü Cilt Lekeleri İçin Evde Nasıl Kullanılır?

Meadowfoam Tohumu, Çayır Köpüğü Tohumu Nedir? Neye Yarar? Kullanımı

Dr. Hande Bulut

Dr. Hande Bulut

Hastalıkları tedavi etme konusunda oldukça başarılı olan Hande Bulut Hocamız, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Doktorasını ise yine Hacettepe üniversitesinde yapmıştır. 10 yılı aşkın tecrübesi ile binlerce hastayı tedavi etmiştir. Hastalıklar kategorimizin de baş yazarıdır.
Yorum yapın