Ana Sayfa - Genel Sağlık - Yetişkinlerde Demir Eksikliği Neye Sebep Olur?

Yetişkinlerde Demir Eksikliği Neye Sebep Olur?

Yetişkinlerde demir eksikliği problemi yaygın olarak görülen bir durumdur. Bu durum birçok farklı faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir. Demir eksikliği probleminin ortadan kalkması için de yapılabilecek yöntemler mevcuttur. Birkaç noktaya dikkat ederek bu problemden kalıcı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Yetişkinlerde Demir Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

Yetişkinlerde demir eksikliği problemi sıklıkla görülür ve bu problemin sebepleri ise şu şekilde listelenebilir;

  • Eğer kilo probleminiz var ise ve sürekli olarak yanlış diyet programları uyguluyor, yanlış bir şekilde besleniyorsanız demir eksikliği problemi ile karşı karşıya kalmanız mümkün.
  • Sağlıklı beslenmeye ağırlık vermek yerine sürekli hazır ve işlenmiş ürünler tercih ediyorsanız demir eksikliği problemi yaşayabilirsiniz.
  • Eğer vücudunuzda B12 değeriniz düşük ise otomatik olarak demir değeriniz de düşük olur.
  • Kahve ve çay tüketimini normalden daha fazla bir şekilde yapıyorsanız kısa süre içinde demir eksikliği problemi yaşamanız mümkün. Bu içecekleri her gün yeterli ölçüde tüketmeniz gerekiyor.
  • Bir kadın olarak regl dönemlerinizde normalden daha fazla kanamanız oluyor ise çok fazla kan kaybettiğiniz için demir değerleriniz de doğru orantılı olarak düşüş gösterir.
  • Obezite, kanser, akciğer hastalıkları ve böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklar kişilerde demir eksikliği problemini ortaya çıkarır.

Yetişkinlerde Demir Eksikliğini Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Eğer demir eksikliği probleminden şikayet ediyorsanız ve bu durumdan kurtulmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey sağlıklı beslenme olabilir. Vücudunuzdan zararlı besinleri ve abur cuburları uzaklaştırdığınız takdirde demir değerleriniz normale dönecektir. Aynı zamanda doktorunuzun önerdiği vitamin ve değer takviyelerini düzenli olarak kullanırsanız da demir eksikliği gibi bir şikayet yaşamazsınız. Bu takviyeler doğrultusunda yediklerinize ve kilonuza da dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca gün içerisinde sıklıkla vücudunuza kafein girmemesi de gerekiyor. Bu nedenle çay ve kahve tüketimini azaltmakta fayda var. Yetişkinlerde demir eksikliği problemini azaltmanın yolları bu şekilde ifade edilebilir.

Sık Sorulan Sorular

Demir Eksikliği Yaşayan Yetişkinlerde Hangi Belirtiler Olur?

Eğer sürekli halsiz ve yorgun hissediyorsanız, başınız normalden daha fazla ağrıyorsa demir eksikliğiniz olabilir. Cildiniz soluklaştıysa ve baş dönmesi yaşıyorsanız da sebebi bu rahatsızlık olabilir.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın