Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Yaşam Üçgeni Nedir, Yaşam Üçgeni Nasıl Yapılır?

Yaşam Üçgeni Nedir, Yaşam Üçgeni Nasıl Yapılır?

Deprem sırasında yaşam üçgeni yapmak çok büyük yararlar sağlamaktadır. Yaşam üçgeni olarak adlandırılan pozisyonun kurulması deprem gibi doğal afetlerde yaşamda kalmak için önemli olduğundan yaşam üçgeninin kurulması bilinmelidir.

Yaşam Üçgeni Nedir?

Yaşam üçgeni tanımı itibariyle hayatta kalmak için deprem gibi doğa olaylarında alınan pozisyonunu ifade etmektedir. Genel hatları ile yapılarda yaşamda kalmayı sağlayacak olan büyüklükteki boşluklar için yaşam üçgeni denilmektedir. Yaşam üçgeni sayesinde deprem esnasında sarsıntıdan ötürü çökmeye başlayan yapı parçalarından korunmak ve onlardan zarar görmemek mümkün hale geliyor. Hatırlanması gereken nokta, depremin değil, deprem esnasında yıkılan binaların zarar verdiğidir. Bu yüzden yıkılan parçalardan korunmak için yaşam üçgeni alanları seçilmelidir.

Yaşam Üçgeni Nasıl Yapılır?

Yaşam üçgeni yapmak için deprem esnasında öncelikle bina içindekilerin panik yapmamaları gerekiyor. Özellikle seyyar haldeki yani sabitlenmemiş dolap, raf ve pencere gibi eşyalardan mutlaka uzak durulması gerekmektedir. Bulunuyorsa sağlam sandalyeler ve destekli masaların altına ya da hacimli bir kanepe gibi eşyaların yanına eğilerek hayat üçgeni oluşturmak gerekmektedir. Bu esnada kişi başını mutlaka iki eli arasına almalıdır. Eğer başını koruyacak bir başka malzeme bulursa önceliği malzemeyi kullanmak olmalıdır. Bu şekilde sarsıntı bitinceye kadar beklenilmesi gerekiyor. Hayat üçgeni için çök, kapan, tutun olarak ifade edilen hareketler önem taşıyor. Başka bir deyişle güvenli bir yer bulduktan sonra diz üstü çökmek, baş ve enseyi koruyacak şekilde kapanmak, düşmemek için de sabit bir yere tutunmak gerekiyor. Merdiven ve çıkışlardan ise uzak durmak gerekiyor.

Yaşam Üçgeni Ne Sağlar?

Yaşam üçgeni faydası olarak deprem anında kişinin binadan ya da eşyalardan kopacak parçaların hayati organlarına veya uzuvlarına düşmesini engellemektir. Alınan pozisyon itibariyle baş gibi hayati öneme sahip olan uzuvlara koruma sağlanır ve böylece deprem ya hasarsız ya da hayati olmayan hasarlar ile geride bırakılır. Bu yüzden deprem esnasında ilk olarak mutlaka yaşam üçgeni oluşturmaya dikkat etmek gerekiyor. Deprem anında yapılacaklar arasında ilk sırada bulunan yaşam üçgeni pek çok kişinin yaşamda kalmasına neden oluyor.

Sık Sorulan Sorular

Yaşam üçgeni etkili olur mu?

Afet anında yaşam üçgeni hayati organlarınızın etkilenmesini önlemek adına oldukça yararlıdır.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın