Ana Sayfa - Cilt Bakımı - Yüzdeki Şeftali Tüyleri Nasıl Yok Edilir?

Yüzdeki Şeftali Tüyleri Nasıl Yok Edilir?

Şeftali tüyü (vellus tüyü), vücudunuzdaki diğer tüylere kıyasla daha kısa, dokusu daha yumuşak ve rengi daha açık olan bir yüz tüyüdür.

Tipik olarak başkaları tarafından görülmese de, daha iyi makyaj uygulamasıyla birlikte daha pürüzsüz bir yüz istiyorsanız şeftali tüylerini yok etmeyi seçebilirsiniz.

Bu küçük tüyleri kendiniz yok etmeye çalışmadan önce, yüzünüzde hangi tedavilerin güvenli olduğunu ve hangilerini tamamen atlamanız gerektiğini bilmek önemlidir. Seçenekleriniz tipik tıraş veya ağdanın ötesine geçebilir.

Yüzdeki Şeftali Tüyleri Nasıl Giderilir?

Bazı tedaviler, özellikle hassas bir cildiniz varsa veya pigmentasyon değişikliklerine yatkınsanız, bir uzmana bırakılmalıdır. Şeftali tüylerinin giderilmesiyle ilgileniyorsanız, seçenekleriniz hakkında bir cilt bakım uzmanıyla konuşmayı düşünün. Yüzdeki Şeftali Tüylerini Gidermek İçin

Şeftali tüyünü gidermek istiyorsanız, aşağıdaki seçeneklerin yararlarını ve risklerini bir dermatolog veya estetisyenle tartışmayı düşünebilirsiniz.

Yüzdeki Şeftali Tüylerini Gidermek İçin kuru tıraş

Tıraş, belki de en kolay ve en erişilebilir epilasyon şeklidir. Tıraş, yüzeydeki tüyleri köklerini çıkarmadan aldığından, en iyi sonucu almak için her gün tıraş olmanız gerekebilir.

Her gün tıraş olmak kesikler, jilet yanıkları ve batık tüyler için riskinizi artırabilir. Bununla birlikte, kızarıklık ve iltihaplanma gibi diğer yan etkiler konusunda da endişelenmenize gerek kalmayacak.

Elektrikli tıraş bıçağı, şeftali tüylerini temizlemenin nispeten güvenli ve hızlı bir yoludur. Daha küçük bir cihaz arayın – tercihen yüzünüzün hatları için tasarlanmış bir cihaz.

Yüzdeki Şeftali Tüylerini Gidermek İçin Ağda veya şekerleme

Hem ağda hem de şekerleme, cilde uygulanan ısıtılmış macunlarla çalışır. Birkaç saniye sonra, macunun üzerine bir bez sürülür ve yırtılır veya macun geriye doğru soyulur ve onunla birlikte tüyleriniz de alınır.

Bu yöntemlerden elde edilen sonuçlar tıraştan daha uzun sürer çünkü kıllar köklerinden alınır.

Her iki işlem de evde kullanılabilirken, hassas bir cildiniz varsa bir uzmana görünmeyi düşünebilirsiniz. Şu anda kullanıyorsanız iki tedaviden de kaçının:

 • retinol tedavileri
 • antibiyotikler
 • reçeteli akne ilaçları

Yüzdeki Şeftali Tüylerini Gidermek İçin Yüz tüy dökücüler

Tüy dökücüler, saçınızdaki keratin liflerini bozarak tüyleri yok eden kimyasal bazlı jeller veya kremlerdir. Tiyoglikolat adı verilen bir bileşen bu saç proteinlerini parçalayarak saçlarınızın çözülmesine neden olur.

Kesin ürüne bağlı olarak, cilde bir tüy dökücü uygulanır ve yıkanması veya silinmesi gerekmeden önce birkaç dakika bekletilir.

Yüz için özel olarak tasarlanmış tüy dökücüler satın almak önemlidir. Ayrıca olası yan etkilerin de farkında olmalısınız, örneğin:

 • yanan
 • kabarma
 • kaşıntı
 • batma
 • cilt temizleme

Ayrıca tüy dökücüleri kırık, hassas veya iltihaplı ciltlerde kullanmamalısınız. Yüz tüy dökücülerini kullanmadan önce, kullanmayı düşündüğünüz bölgede küçük bir cilt bölgesinde bir yama testi yapmayı düşünün. Bu, üründeki bileşenlere alerjiniz olmadığından emin olmak içindir.

Ürünü ambalajında ​​belirtilen süre boyunca cilt üzerinde tutun.

Cildiniz yanmaya veya batmaya başlarsa, hemen durulayın ve ürünü kullanmayı bırakın. Olumsuz tepkiler yoksa, kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yüzdeki Şeftali Tüylerini Gidermek İçin diş açma

Kaş yığmayı duymuş olabilirsiniz, ancak aynı tedaviyi şeftali tüyü için de alabilirsiniz.

İşlem, istenmeyen tüyleri hızla almak için bükülmüş ve cildinizin üzerinde yuvarlanan iki pamuk ipliği kullanarak çalışır. Sonuçlar 5 haftaya kadar sürebilir.

Başarılı diş açmanın anahtarı, bu tedaviyi bir profesyonelden almaktır. Bu, aşağıdakiler gibi yan etki riskinizi azaltabilir:

Yüzdeki Şeftali Tüylerini Gidermek İçin Dermaplaning

Dermaplaning uzun süredir akne izlerini tedavi etmek için kullanılsa da, tedavi artık bazı cilt bakım klinikleri tarafından şeftali tüylerinin giderilmesine ve cildinizin pul pul dökülmesine yardımcı olmanın bir yolu olarak savunulmaktadır. İşlem, vellus kıllarını metodik olarak tıraş etmek için küçük bir neşter ile çalışır.

Dermaplaning, bir profesyonel tarafından yapıldığında tüm cilt tipleri için güvenli kabul edilir.

İşlemden sonra, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı yan etkiler fark edebilirsiniz:

Yüzdeki Şeftali Tüylerini Gidermek İçin lazer tedavisi

Daha uzun vadeli sonuçlar istiyorsanız, lazer tedavisi hakkında bir dermatologla konuşmayı düşünebilirsiniz. İşlem, folikülleri ısıtarak çalışır, böylece büyüyen tüyleri geçici olarak durdururlar.

Lazer epilasyon daha yüksek maliyetlidir ve sadece bir profesyonel tarafından yapılır. Potansiyel yan etkilerin daha uzun süreli etkilere değip değmeyeceğini de düşünebilirsiniz.

Bu yan etkiler şunları içerebilir:

 • kırmızılık
 • yanıklar
 • hiperpigmentasyon

Yüzdeki Şeftali Tüylerini Gidermek İçin Elektroliz

Lazer tedavisi gibi, elektroliz de epilasyon için daha uzun vadeli bir çözümdür ve yalnızca lisanslı profesyoneller tarafından gerçekleştirilir. Ancak lazer tedavilerinin aksine elektroliz, elektrik akımlarıyla kıl köklerini yok etmeyi amaçlar.

Elektroliz tipik olarak en pahalı seçenektir ve çok sayıda tedavi gerektirir. Koyu ten rengine sahipseniz, yara izi ve pigmentasyon değişiklikleri riski nedeniyle bu tedaviyi farklı cilt tonlarında kullanma konusunda deneyimli bir profesyonel ile çalışmak isteyeceksiniz.

Şeftali tüylerini ortadan kaldırma seçeneklerini düşünürken, hangilerinden kaçınacağınızı bilmek de aynı derecede önemlidir.

Yüzdeki Şeftali Tüylerini Gidermek İçin vücut tüy dökücüler

Tüy dökücüler için alışveriş yaparken hem yüz hem de vücut için farklı ürünler bulacaksınız. Bunlar farklı güçlü kimyasallar içerir. Vücut tüy dökücü yüz için kullanılmamalıdır.

Halihazırda bir vücut tüy dökücünüz varsa ancak şeftali tüyü için aynı sonuçları istiyorsanız, yüzünüz için özel olarak yapılmış bir tüy dökücü satın almalısınız.

Yüzdeki Şeftali Tüylerini Gidermek İçin ıslak tıraş

Teknik olarak vücudunuzun herhangi bir bölümünü tıraş edebilirken, su ve ustura ile tıraş olmak en iyi şekilde bacaklar, kollar ve daha sert cilde sahip diğer bölgeler için ayrılmıştır.

Şeftali tüyü için, yüzünüzün bu hassas bölgesindeki kesik riskinizi azaltmak için daha küçük bir elektrikli tıraş makinesiyle tıraş olmak daha iyi olabilir.

Yüzdeki Şeftali Tüylerini Gidermek İçin Koparma

Yüzünüzdeki kaş kıllarını veya diğer başıboş kılları almak için cımbız kullanabilirsiniz, ancak bu yöntem şeftali tüylerini çıkarmanın pratik bir yolu değildir.

Tüyler tipik bir cımbızın tutturamayacağı kadar ince olmakla kalmaz, aynı zamanda süreç de çok zaman alır.

Yüzdeki Şeftali Tüylerini Gidermek İçin ağartma

Yüzdeki kılları ağartmak iyi bir fikir gibi görünse de, bu yöntem yarardan çok zarar verebilir. Şeftali tüyü tipik olarak açık renklidir, bu nedenle tüyler, başınızdaki, kollarınızdaki veya bacaklarınızdakilerle karşılaştırıldığında fark edilmez.

Vücut kıllarını ağartmak güvenli değildir çünkü cildinize zarar verebilir. Aslında, doktorlar bazen hiperpigmentasyonu (siyah noktalar) düzeltmeye yardımcı olmak için profesyonel ağartma solüsyonları kullanır.

Şeftali tüyü için yüzünüzde bir ağartma seti kullanırsanız, bunun yerine yanlışlıkla cilt tonunuzu açabilirsiniz. Bu etki, daha koyu ten rengine sahip olanlarda daha da belirgin olabilir.

Şeftali tüyü, çıkardığınızda daha kalın büyümeyecektir. Epilasyon yöntemlerinin saçınızın büyüme hızını veya rengini değiştireceği de bir efsanedir.

Diğer saç türlerinde olduğu gibi, şeftali tüyü uzadıkça daha kalın bir his hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, bu yalnızca yeni tüyler cildin yüzeyinden geçtiği için geçicidir ve bu, tüyün kendisinin gerçekten daha kalın büyüdüğü anlamına gelmez.

Tıpkı diğer yüz ve vücut kıllarında olduğu gibi, şeftali tüylerini gidermek için de çeşitli seçenekleriniz var.

Bu seçenekler geleneksel tıraş veya ağdayı içerirken, diğer yöntemler hakkında bir dermatologla da konuşabilirsiniz.

Diğer vücut kılı türleri için tasarlanmış veya yüzünüzün etrafındaki hassas cilt için çok sert olan tedavilerden kaçınmak da önemlidir.

Bir dermatolog ayrıca cilt hassasiyeti, yan etkiler veya pigmentasyon değişiklikleri geçmişinize bağlı olarak profesyonel tedaviler önerebilir. Herhangi bir epilasyon tedavisi yönteminden şüphe duyduğunuzda, önce bir profesyonelle konuşmak en iyisidir.

Bu Yazılara da bakın.

Güneşten Yanınca, Güneşlendikten Sonra Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Meyan Kökü Cilt Lekeleri İçin Evde Nasıl Kullanılır?

Yepyeni Bir Stil İsteyenlere Makyaj Trendleri

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın