Ana Sayfa - Beslenme - Meyveleri Sıkarak Tüketmenin Faydaları

Meyveleri Sıkarak Tüketmenin Faydaları

Meyveleri sıkarak tüketmek uzun yıllardır devam eden bir tartışma olarak değerlendiriliyor. Bazı uzmanlar meyveleri sıkarak tüketmenin düşünüldüğü gibi sağlıklı olmadığını hatta zararlı olduğunu dile getirse de bu konuda yapılan bazı araştırmalar taze meyvelerin sıkılarak tüketilmesiyle elde edilen çok sayıda fayda olduğunu gösteriyor.

Meyveleri Sıkarak Tüketmek Faydalı mı?

Meyveleri sıkarak tüketmenin sağladığı en önemli fayda elbette meyveden gelen vitamin ve mineralleri almaktır. Bununla birlikte yaş fark etmeksizin pek çok insanın meyve yeme alışkanlığı oldukça düşüktür. Bu durum pazardan ya da marketten satın aldığınız meyvelerin tüketilmemesi sebebiyle çürümesine yol açar.

Eğer meyve yeme alışkanlığı kazanmakta zorlanıyor ve bu sebeple meyvelerin bozulduğunu görüyorsanız hem israfı engellemek hem de meyvelerden vitamin ve mineral kazanmak için sıkarak tüketebilirsiniz. Pek çok kişi meyve suyu olarak da değerlendirilen bu ürünü meyve yemekten daha çok sever.

Meyveleri Sıkarak Tüketenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Bu doğrultuda dikkat edilmesi gereken önemli bir etken bulunur. Meyveleri sıkarak tüketmek ne kadar sağlıklı olursa olsun tavsiye edilen miktarın üzerinde tüketin vücuda olması gerekenden daha fazla fruktoz alınmasına yol açar. Meyve şekeri olarak da bilinen ve bütün meyvelerin içerisinde bulunan fruktoz insan vücudunun günlük kalori ihtiyacının üstüne geçilmediği takdirde zararlı değildir. Aksine vücudun enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılır dolayısıyla faydalıdır. Ancak tüketilmesi önerilen miktardan daha fazla tüketilen meyve ve meyve suyu fruktoz alımının maksimize edilmesine yol açarken bu durum çeşitli problemleri beraberinde getirebilir. Bununla birlikte meyve suyu sayesinde vücuda alınan fruktozun kana karışma süresiyle meyveden alınan fruktozun kana karışma süresi aynı değildir. Meyve suyundan alınan fruktoz kana daha hızlı şekilde karışır.

Bununla birlikte meyveleri sıkarak tükettiğinizde liflerinden ayırmış olursunuz. Ancak liflerin insan vücudu için oldukça önemli olduğunu göz ardı etmek yanlıştır. Lifli gıdalar bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi, bağırsak içeriğinin hareketinin kolaylaşması ve dışkı hacminin artması gibi faydalara sahiptir. Meyveleri sıkarak tüketmek meyvelerin liflerini tüketmeyi engeller. Özetle meyveleri sıkarak tüketmek belirli bir seviyeye kadar zararlı değildir ancak ilk tercihiniz meyveleri oldukları haliyle tüketmek olmalıdır. İçerisinde lif bulundurmayan ve fruktozun kana hızla karışmasına neden olan meyve suları tavsiye edilen miktarın üzerinde ve sürekli tüketildiği takdirde Tip 2 Diyabet riskini ortaya çıkartabilir ve pankreasın yıpranmasına neden olabilir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın