Ana Sayfa - Kadın - Mezoterapi Nedir, Kimlere Nasıl Uygulanır?

Mezoterapi Nedir, Kimlere Nasıl Uygulanır?

Kozmetik alanında sıklıkla uygulanan mezoterapi uygulaması son zamanlarda tekrar popüler hale geldi. Temel olarak çenenin alt kısmı ile burun üstündeki cilt ve gıdının düşmesi ile oluşan sarkmaları gidermek için mezoterapi uygulanıyor.

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi tekniği yirminci yüzyıla dayanan ve cilt yapısını sarkmalara karşı önlemek amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. 18 yaşından büyük olan herkes için rahatlıkla uygulanan mezoterapi sadece cildin sarkmasını önlemek için değil, aynı zamanda migren, adet sancıları, spor yaralanmaları gibi pek çok rahatsızlığın giderilmesi amacıyla da tercih edilmektedir. İğnenin enjekte edilmesine ve kullanım alanına göre de mezoterapi teknikleri farklılık gösterebilmektedir.

Mezoterapi Hangi Tedaviler İçin Kullanılıyor?

Temel olarak cilt sarkmaları için uygulanıyor olsa da mezoterapi uygulama alanları tekniğe göre oldukça çeşitlilik göstermektedir. Buna göre;

 • Cilt yaşlanması ve sarkma,
 • Leke tedavisi ve güneş lekelerinin giderilmesi,
 • Deri çatlakları,
 • Selülit,
 • Kilo kaybı,
 • Saç dökülmesi, kellik başlangıcı,
 • Gözaltında oluşan morluklar,
 • Alerjiler,
 • Spor yaralanmaları,
 • Akut ve kronik ağrılar,
 • Uyku sonrasında yorgunluk

Gibi pek çok alanda mezoterapi tedavisi uygulanabilmektedir.

Mezoterapi Nasıl Uygulanır?

Mezoterapi uygulaması yapılması için öncelikle kişilere fiziksel kontrol yapılmaktadır. Yapılan fiziksel kontrol sonrasında hastanın herhangi bir fiziksel rahatsızlığı bulunuyorsa bu durumda teşhis koyulmaktadır. Her hastanın kendisine özel tanımlanmış tek kullanımlık iğneler ile hastanın şikayetçi olduğu bölgelere özel solüsyonlar uygulaması yapılmaktadır. Sık uygulama yapılacak olan bölgelerde enjeksiyon işlemlerinin kolay şekilde yapılması için bazı durumlarda mekanik tabanca kullanımı da yapılmaktadır. Tedavinin yapıldığı bölgedeki orta katmanda yer alan cilde doktor tarafından açılı enjeksiyon da uygulanabilmektedir. Enjeksiyon yapılmış olan bölgelere küçük miktarlarda solüsyon enjekte edilir ve bölgenin temel ihtiyacına göre daha fazla mezoterapi seansları da yapılabilmektedir.

Uygulama sonrasında pansuman gerekmez ve ayakta yapılan bir tedavi yöntemidir. Herhangi bir yan etki oluşmamakta ve böylece günlük yaşama rahatlıkla devam edilmektedir. Bunun yanında mezoterapi tedavisi gebelere, süt veren annelere, felç sorunu olanlara, kanser hastalarına, kan pıhtılaşma sorunu olanlara, ürtiker hastalarına ve şeker hastalarına ise herhangi bir sağlık sorunu oluşmaması için uygulanmamaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Mezoterapi kalıcılığı ne kadar?

Dört seans olarak yapıldığında kalıcılığı 12 aya kadar çıkabilmektedir.

 

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın