Ana Sayfa - Hastalıklar - Vajinal Mantar Bitkisel Tedavi Maranki Saraçoğlu

Vajinal Mantar Bitkisel Tedavi Maranki Saraçoğlu

Kadınlarda sık görülen vajinal mantar için bitkisel tedavi yöntemleri neler? Maranki ve Saraçoğlu’nun bitkisel tedavi yöntemlerini yazımızda okuyabilirsiniz.

Cinsel bölgede mantar enfeksiyonlarına, çevrede var olan tek hücreli bir organizma olan mantar olarak bilinen bir tür mantar neden olur. Çoğu zaman vücudunuz bu mantarı sorunsuzca idare edebilir. Bununla birlikte, bağışıklık sisteminiz tehlikeye girerse veya antibiyotik alıyorsanız, vücudunuzun yumuşak, nemli herhangi bir yerinde bir mantar enfeksiyonu ile karşılaşabilirsiniz.

Ağızdaki mantar enfeksiyonlarına pamukçuk denir, kadınlarda ise vajinit veya vajinal mantar enfeksiyonları yaşayabilir. Mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için genellikle mantar önleyici ilaçlar gerekir. Çoğu durumda tedavi basittir ve mantar enfeksiyonu hemen ortadan kalkar. Bazı durumlarda, belirtilerinizi tamamen gidermek için birden fazla tedavi programını tamamlamanız veya daha güçlü, reçeteli ilaçlar kullanmanız gerekebilir.

Vajinal Mantar Enfeksiyonları için Çözümler ve Tedaviler

Mantar enfeksiyonları için en etkili tedavi, özel bir antifungal ilaç tedavisidir. Bununla birlikte, teşhis ve reçete için bir doktora görünmeyi bekliyorsanız, birkaç ev ilaçlarını da deneyebilirsiniz. İşte vajinal mantar bitkisel tedavi için Maranki ve Saraçoğlu yöntemleri:

  • Probiyotikler Alın

Çoğu mantar enfeksiyonu, bağışıklık sisteminiz meşgul olduğunda veya hasar gördüğünde ortaya çıkar. Vücudunuzdaki normal bakteriler öldüğü için antibiyotik kullanırken mantar enfeksiyonları yaşamak yaygındır. Canlı bakterilerden yapılan probiyotik takviyeleri alarak, vücudunuzdaki mantar enfeksiyonlarının oluşmasını veya daha da kötüye gitmesini önleyen doğal bakteri popülasyonunu desteklemeye yardımcı olabilirsiniz.

  • Yoğurt Tüketin

Yoğurt, başka bir sağlıklı probiyotik kaynağıdır. Sadece yoğurdu yediğinizden emin olun. Topikal olarak uygulandığında herhangi bir fayda sağlamaz ve tüm yoğurtlarda bulunan şeker başka enfeksiyonlara da neden olabilir.

  • Tuzlu Su Durulamalarını Uygulayın

Vajinal mantar enfeksiyonları bazen bölgeyi tuzlu suyla nazikçe yıkayarak azaltılabilir ve yatıştırılabilir. Yarım çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suya karıştırın. Ağızdan pamukçuk için, karışımı ağzınızda nazikçe çalkalayabilirsiniz. Vücudunuzun diğer bölgeleri için, enfekte bölgeyi birkaç dakika ıslatabilir, ardından iyice durulayabilirsiniz.

  • Hindistan Cevizi Yağı uygulayın

Hindistan cevizi yağı hem laboratuvarda hem de insanlarda antifungal bir ajan görevi görüyor gibi görünüyor. Vajinal mantar enfeksiyonunun olduğu yere ince bir tabaka hindistancevizi yağı uygulayabilirsiniz. Bu, mantarın bir kısmını öldürmeye yardımcı olabilir ve tahriş olmuş, kuru, rahatsız edici cildi yatıştırarak iyileşmesine izin verebilir.

  • Çay Ağacı Yağı Kullanın

Bazı araştırmalar, çay ağacı yağının vücutta doğal olarak yaşayan bakterileri ciddi şekilde etkilememekle birlikte mantara karşı özellikle etkili olduğunu göstermektedir. Daha fazla araştırma yapılması gerekse de çay ağacı yağı faydalı bir tedavi olabilir. Çay ağacı yağını fitillerde, kremlerde ve merhemlerde bulabilirsiniz, ancak seyreltilmeden uygulanmamalıdır. Sık sık çay ağacı yağı uygulaması ciltte tahrişe ve kızarıklığa neden olabilir, bu yüzden ölçülü kullanın.

  • Antifungal İlaçları Alın

Herhangi bir mantar enfeksiyonu için en etkili tedavi, mantar önleyici ilaçlar almaktır. Oral ilaçlardan topikal kremlere, merhemlere ve vajinal mantar enfeksiyonları için fitillere kadar birçok ilaç mevcuttur. Vajinal mantar enfeksiyonunuz olduğundan eminseniz, reçetesiz satılan birçok tedavi bulabilirsiniz.

Tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonlarınız varsa veya enfeksiyonunuz diğer tedavilere yanıt vermiyorsa, doktorunuzdan reçeteli bir ilaç da isteyebilirsiniz. İlacın talimatlarını izlediğinizden emin olun çünkü antifungal ilaçlar için çeşitli farklı güçler ve uygulama yöntemleri vardır.

Vajinal mantar için ne zaman doktora gidilir?

Vajinal mantar enfeksiyonları tedaviden sonraki birkaç gün içinde geçmelidir. Birkaç günlük tedaviden sonra hala mantar enfeksiyonu semptomları yaşıyorsanız veya daha da kötüye gidiyor gibi görünüyorsa, doktorunuza ulaşın. Enfeksiyon ciddiyse veya yayılıyorsa, daha güçlü bir ilaç tedavisine ihtiyacınız olabilir. Antifungal ilaçlar işe yaramıyorsa, enfeksiyonunuzun bir vajinal mantar enfeksiyonu değil, antibiyotik gerektiren daha ciddi bir şey olma ihtimali de vardır.

Dr. Hande Bulut

Dr. Hande Bulut

Hastalıkları tedavi etme konusunda oldukça başarılı olan Hande Bulut Hocamız, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Doktorasını ise yine Hacettepe üniversitesinde yapmıştır. 10 yılı aşkın tecrübesi ile binlerce hastayı tedavi etmiştir. Hastalıklar kategorimizin de baş yazarıdır.
Yorum yapın