Ana Sayfa - Genel Sağlık - Protez Tırnaklar Mantar Yapıyor. Tırnak Mantarı Tedavisi

Protez Tırnaklar Mantar Yapıyor. Tırnak Mantarı Tedavisi

Akrilik tırnakların (protez tırnaklar) neden bazen tırnak mantarı enfeksiyonlarına neden olduğuna, bu enfeksiyonları nasıl tedavi edebileceğinize ve bunları nasıl önleyebileceğinize bakalım.

Mantar enfeksiyonlarında, istilacı mantarlar vücudunuzun içinde veya üzerinde büyür. Birçok mantar türü vücudunuzda doğal olarak küçük miktarlarda bulunur. Bazı enfeksiyonlar, bu mantarlar kontrolden çıktığında meydana gelirken, diğer enfeksiyonlara normalde vücudunuzda bulunmayan mantar türleri neden olur.

Protez Tırnaklar Mantar Yapıyor

Tırnak mantarı enfeksiyonlarından, özellikle Trichophyton rubrum mantarından dermatofit adı verilen bir mantar grubu sorumludur.

Protez tırnaklarda mantar enfeksiyonları, gerçek tırnaklarınızın üzerine yapıştırılan plastik tırnaklar olan akrilik tırnaklara sahip olmanın nispeten yaygın bir komplikasyonudur. Çoğu durumda, bu enfeksiyonlar ciddi değildir ve ev ilaçları veya mantar önleyici ilaçlar ile ortadan kalkar.

Protez tırnaklarda mantar enfeksiyonları, tüm tırnak bozukluklarının yüzde 50’sinden fazlasını oluşturur ve özellikle akrilik tırnaklı kişilerde yaygındır. Bir çalışma, akrilik tırnakları çıkardıktan sonra tırnak sorunu yaşayan 68 kadından 67’sinde mantar enfeksiyonu olduğunu buldu.

Akrilik tırnaklar (protez tırnaklar) bir yapıştırıcı ile gerçek tırnaklarınıza yapıştırılır. Gevşek olurlarsa veya düzgün takılmazlarsa, tırnaklarınızla tırnaklarınız arasında nem sıkışabilir. Mantarlar nemli ortamlarda gelişir ve sıkışan suyun etrafında büyümeye başlayabilir.

 

Oje ve kirlenmiş ekipman

2018 yılında yapılan bir araştırma, mantarların bazı ojelerde yaşayabileceğine ve çoğalabileceğine dair kanıtlar buldu. Ojeyi paylaşmaktan kaçınmak iyi bir fikir olabilir.

Bir manikür salonundaki kirlenmiş ekipman, sizi enfeksiyona yol açabilecek mantar türlerine de maruz bırakabilir.

Mantar enfeksiyonunuz ilerleyene kadar başlangıçta herhangi bir belirtiye neden olmayabilir.

Enfeksiyon kötüleştikçe şunları yaşayabilirsiniz:

Tırnak enfeksiyonları genellikle kendi başlarına veya ev ilaçları ile iyileşir. Antifungal ilaçlar daha ciddi enfeksiyonlar için kullanılır.

Akrilik Tırnak (Protez Tırnak) Mantarı İçin Evde İlaç Yapımı

Enfeksiyonu fark ettikten sonraki ilk adım akrilik tırnağı çıkarmak ve tırnağınızı sabun ve su ile yıkamaktır. Enfeksiyon temizlenene kadar yeni bir çivi takmaktan kaçının.

Anekdot olarak, bazı insanlar aşağıdaki ev ilaçlarının enfeksiyonlarını temizlemelerine yardımcı olduğunu iddia ediyor:

 • Sirke. Sirke, mantar ve bakterilerin büyümesini engelleyebilen asit içerir. Parmağınızı 2:1 oranında ılık suyla sirkeye batırmayı deneyin.
 • Vicks VapoRub. Daha eski bir 2011 araştırması, Vicks VapoRub’un ayak tırnağı mantarlarını öldürmede olumlu bir klinik etkiye sahip olduğunu buldu. Günde bir kez parmağınıza küçük bir miktar uygulamayı deneyebilirsiniz.
 • Çay ağacı yağı. Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne göre, küçük bir çalışma, çay ağacı yağının tırnak mantarını tedavi etmeye yardımcı olabileceğine dair kanıt buldu, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Günde iki kez tırnağınıza yağ sürmeyi deneyin.
 • Kekik yağı. Kekik yağında bulunan kimyasal timol, mantar önleyici özelliklere sahip olabilir. Pamuklu çubukla günde iki kez tırnağınıza kekik yağı sürmeyi deneyin.
 • Listerin ağız gargarası. Listerin, antifungal özelliklere sahip bileşenler içerir. Bazı insanlar, parmağınızı günde 30 dakika orijinal Listerine’e batırmanın enfeksiyonu temizlemeye yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

Protez Tırnaklar İçin Tıbbi Tedavi

Şiddetli hale gelmedikçe tırnak mantarı enfeksiyonu için genellikle tıbbi tedaviye gerek yoktur. Şiddetli mantar enfeksiyonları, kemoterapi gören veya HIV ile yaşayan insanlar gibi, bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde en yaygın olanıdır.

Altın standart tedavi, oral antifungal ilaç terbinafindir. Terbinafin sadece reçeteyle alınabilir. Birkaç aya kadar kullanmanız gerekebilir.

Bir doktor ayrıca aşağıdakiler gibi diğer mantar önleyici ilaçları da reçete edebilir:

Çoğu tırnak mantarı enfeksiyonu kendi kendine veya ev ilaçları ile birlikte iyileşir. Ancak ev ilaçları etkili değilse veya ciddi rahatsızlıklara neden oluyorsa, mantar önleyici reçete için bir doktora görünmek iyi bir fikirdir.

Bağışıklığı baskılanmış kişiler, daha ciddi bir enfeksiyon geliştirmemek için tedavi için doktorlarını ziyaret etmek isteyebilirler.

Akrilik tırnaklarla mantar enfeksiyonlarını önlemenin bazı yolları:

 • Tırnaklarınızı iyi hijyen alışkanlıklarına uyan saygın bir salonda yaptırın.
 • Banyodan veya yüzdükten sonra tırnaklarınızı iyice kurulayın.
 • Ellerinizi mümkün olduğunca kuru tutun.
 • Mantar enfeksiyonuna yatkınsanız, tırnaklarınızda mantar önleyici sprey veya toz kullanmayı düşünün.
 • Tırnaklarınızın altına keskin nesneler koymaktan kaçının.

Akrilik tırnakların diğer potansiyel riskleri şunları içerir:

Protez Tırnaklar Bakteriyel enfeksiyon

Bakteriyel enfeksiyonlar mantar enfeksiyonları kadar yaygın değildir, ancak takma tırnakları olan kişiler, takma tırnakları olmayan kişilere göre bakteriyel tırnak enfeksiyonları geliştirmeye daha yatkındır.

Staphylococcus aureus ve streptokok bakterileri, bakteriyel tırnak enfeksiyonlarının en yaygın nedenlerinden ikisidir.

Protez Tırnaklar Alerjik reaksiyon

Asilatlara veya tırnaklarınızı bağlamak için kullanılan yapıştırıcıya alerjik reaksiyon göstermeniz mümkündür. Alerjik reaksiyonlar genellikle tırnağın etrafındaki alanda bulunur ve aşağıdaki gibi semptomlara neden olabilir:

 • tırnak çevresinde kuru veya pul pul olan cilt
 • kırmızılık
 • kaşıntı
 • şişme

Protez Tırnaklar Zayıflamış tırnaklar

Akrilik tırnakların yapışması için gerçek tırnaklarınızın törpülenmesi gerekir. Bu törpü tırnağınızı inceltir ve daha kırılgan hale getirebilir.

Aseton, genellikle tırnak kırılganlığına veya kuruluğuna katkıda bulunabilecek akrilik tırnakları çıkarmak için kullanılır.

Mantar enfeksiyonları akrilik tırnakların sık görülen bir komplikasyonudur. Genellikle aşırı mantar büyümesine yol açan tırnaklarınızın altında kalan nemden kaynaklanır.

Çoğu mantar enfeksiyonu ciddi değildir ve evde tedavi edilebilir. Daha ciddi enfeksiyonlar genellikle reçeteli mantar önleyici ilaçlarla düzelir.

Bu yazılara da bakın:

Ayak Mantarı Tedavisinde Kullanılan Popüler Topikal Kremler

El Tırnağa Bastırınca Ağrı – Çözüm!

Yepyeni Bir Stil İsteyenlere Makyaj Trendleri

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın