Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Vajinal Dilatör Kullanımı ve Vajinal Dilatör Türleri

Vajinal Dilatör Kullanımı ve Vajinal Dilatör Türleri

Cinsel ilişki veya penetrasyon sırasında ağrı çeken vajinası olan kişiler için vajinal dilatatörler etkili bir tedavi şekli olabilir.

Vajinal dilatatörler, penetrasyonla ilgili ağrıyı ve potansiyel olarak endişeyi azaltmaya yardımcı olmak için kullanılabilen tıbbi cihazlardır. Genellikle güvenli ve etkilidirler ve çeşitli durumların tedavisine yardımcı olmak için kullanılabilirler.

Vajinal Dilatör Kullanımı

Vajinal dilatöre bazen ek olarak da adlandırılır. Dokuların gerilmesine yardımcı olmak için vajinaya yerleştirilen yuvarlak uçlu plastik veya silikon bir çubuk veya silindirdir. Bunun yerleştirilmesi, insanların pelvik taban kaslarını gevşetmelerine veya güçlendirmelerine yardımcı olabilir.

Bir dilatör birçok boyutta olabilir, ancak genellikle yaklaşık 4 inç uzunluğundadır ve genişlikleri değişiklik gösterir. Genellikle, cinsel ağrı sendromu olan bazı kişilerin cinsel ilişki sırasında veya cinsel ilişki beklentisiyle hissettiği ağrı ve endişeyi azaltmaya yardımcı olmak için kullanılırlar.

Vajinal dilatatörler genellikle çok dardan kalına kadar farklı genişliklerde bir dizi dilatatör içeren kitler halinde gelir.

Vajinal dokular daha esnek hale geldikçe, daha büyük boyutlarda giderek daha rahat hale gelmek için daha geniş dilatörleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Çeşitli koşullar ağrılı cinsel ilişkiye veya penetrasyona neden olabilir.

Ağrı yaşıyorsanız, bir sağlık uzmanıyla konuşun. Ağrınızın altında yatan nedeni belirlemek için nazik bir fizik muayene yapacaklar. Vajinal dilatör tedavisi önerdikleri tedavinin bir parçası olabilir.

Vajinal Dilatör Kullanımı Menopoz

Menopoz sırasında vajina düşük östrojen nedeniyle daralabilir. Birçok postmenopozal insan, ağrılı cinsel ilişkiyi bildirir. Vajina daraldığında, herhangi bir şeyi yerleştirmek daha zor hale gelebilir.

Vajinal Dilatör Kullanımı Vajinismus

Vajinismus, vajinal penetrasyon sırasında vajinal kasların kasılmasıdır. Bu istemsiz olarak gerçekleşebilir. Kas kasılmaları cinsel ilişkiyi veya penetrasyonu çok ağrılı ve zor hale getirebilir.

Vajinal Dilatör Kullanımı Disparoni

Disparoni, cinsel ilişki sırasında pelvik veya genital bölgede ağrı olması durumudur. Bu, aşağıdakiler dahil çeşitli nedenlerle olabilir:

Vajinal Dilatör Kullanımı Vajinal septum

Vajinal septum, vajinadaki doku duvarıdır. Vajinayı iki bölüme ayıran dikey veya yatay bir duvar olabilir. Dışarıdan göremezsiniz, ancak bazı insanlarda cinsel ilişki ile ağrıya neden olabilir.

Vajinal Dilatör Kullanımı Deliksiz kızlık zarı

Kızlık zarı vajina açıklığını örten ince bir zardır. Çoğu kızlık zarının küçük bir açıklığı vardır, ancak diğerlerinde yoktur. Buna deliksiz kızlık zarı denir.

Tedavi etmek için genellikle ameliyat gerekir, ancak iyileşirken vajinanın girişini açık tutmak için dilatatörler önerilebilir.

Kanser tedavisi ile ilgili vajinal sorunlar

Bazen kanser için radyasyon veya ameliyat geçirdiyseniz vajinal dokular etkilenebilir. Bu, özellikle pelvise radyasyon geçirdiyseniz veya menopoza neden olan ameliyatınız varsa geçerlidir. Vajinal dilatatörler bu dokuların yumuşak ve esnek kalmasına yardımcı olabilir.

MRKH sendromu

Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser (MRKH) sendromlu kişilerde az gelişmiş bir vajina ve rahim vardır veya hiç vajina veya rahim yoktur. Ağrılı bir ilişkiye neden olabilir veya penetrasyonu imkansız hale getirebilir. Dilatörler vajinal kanalı gererek bu duruma yardımcı olabilir.

Birkaç çeşit vajinal dilatör mevcuttur. Aralarındaki farkları bilmek, sizin için en iyisini seçmenize yardımcı olabilir.

Dilatörler genellikle tıbbi sınıf plastik veya silikondan yapılır. Sert dilatatörler, vajina kaslarını silikon dilatatörlere göre daha iyi hareket ettirip gerdirdiğinden, plastikten yapılmış sert dilatatörler bazı insanlar için daha iyi olabilir.

Silikon dilatatörler biraz daha yumuşaktır ve daha yumuşak, daha esnek bir his sunabilir. Ayrıca soğutulabilir veya ısıtılabilirler ve plastik dilatatörlerden daha az tahriş edici olabilirler.

Bazı kitler ayrıca daha kolay kullanım için dilatatörlerle kullanılabilen bir tutacakla birlikte gelir.

Dilatatörlere ek olarak, su bazlı bir kayganlaştırıcı satın almak isteyebilirsiniz. Bunlar, yerleştirme işlemini biraz daha kolay ve rahat hale getirmeye yardımcı olabilir.

Dokuları tahriş edebileceği için yağlayıcı olarak vazelin kullanmaktan kaçının. Ayrıca, yağ ve silikon bazlı kayganlaştırıcıların dilatatörlerden temizlenmesi daha zor olabilir.

Hangi dilatörleri ve yağlayıcıları önerdikleri konusunda doktorunuzla konuşun. Özel durumunuza bağlı olarak belirli bir türü diğerine tercih edebilirler.

Dilatatör kullanmak ilk başta gözünüzü korkutabilir. Kullanmaya başladığınızda bir pelvik taban terapistinden yardım almak, kendi başınıza yaptığınızdan emin oluncaya kadar iyi bir fikir olabilir.

Aşağıdaki adımlar, süreci basit ve acısız hale getirmeye yardımcı olabilir. Toplamda, genellikle yaklaşık 10 ila 15 dakika sürer.

Kitin içindeki en küçük dilatörle başlayacaksınız. Rahat hissetmeli ama acı vermemelidir. Herhangi bir baskı hissetmezseniz, daha büyük bir beden denemek isteyebilirsiniz.

Dilatör kullanmak için şu adımları izleyin:

  • Dilatörleri kullanmadan önce ellerinizi iyice yıkayın.
  • Dilatör ve vajina açıklığı üzerinde su bazlı bir kayganlaştırıcı kullanın. Petrol jeli ve yağ ve silikon bazlı kayganlaştırıcılardan kaçının.
  • Dilatörün yuvarlak ucunu, tampon yerleştirmenize benzer şekilde, düz omurganıza doğru veya hafifçe aşağı doğru yavaşça vajinaya yerleştirin. Biraz kas gerginliği hissedene kadar dilatörü yerleştirmeye devam edin, ardından durun. Bu acı vermemesi gerektiğinden zorlamayın.
  • Bir dizi Kegel egzersizi yapın. Bu vajinal kaslarınızı gevşetmenize ve dilatörü biraz daha yerleştirmenize yardımcı olur. Daha fazla yerleştiremezseniz, biraz derin nefes alın ve pelvik taban kaslarını gevşetmeye çalışın. Dilatörü tam olarak yerleştiremezseniz endişelenmeyin.
  • Dilatörü 5 ila 10 dakika vajinanızın içinde yavaşça hareket ettirin. İçeri ve dışarı itin veya döndürün. Gerekirse daha fazla kayganlaştırıcı uygulayın.
  • Dilatörü çıkarın ve kaldırmadan önce temizleyin.

Bu, haftada bir ila üç kez yapılabilir. Daha sonra herhangi bir kan veya lekelenme fark ederseniz, bu normaldir. Bununla birlikte, kanama ağırsa veya devam ederse doktorunuzla iletişime geçin.

Vajinal dilatörlerin kullanılması vajinanızın açık ve daha elastik kalmasına yardımcı olmak açısından çok etkili olabilir. Bu, penetrasyon ve cinsel ilişki sırasında ağrı ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir.

Tedavinin süresi, altta yatan duruma bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Dilatörleri ihtiyaç duyduğunuz kadar kullanabilirsiniz.

Vajinal dilatör tedavinizin seyri ve sizin için en uygun olanları kullanma ipuçları hakkında doktorunuzla konuşun.

Vajinal penetrasyon veya cinsel ilişki ile ağrısı olan bazı kişiler için dilatör tedavisi faydalı olabilir. Vajinal dokuların esnek ve vajinanın açık kalmasına yardımcı olur ve ağrıyı, kaygıyı veya her ikisini de çevreleyen penetrasyonu azaltır.

Bunun size yardımcı olabileceğini düşündüğünüz bir şeyse, bunun hakkında doktorunuzla konuşun. Altta yatan bir durumu kontrol etmek için fiziksel bir muayene yapabilirler, sizi satın almanız için uygun dilatatörlere yönlendirebilirler ve size yardımcı olacak bir terapi için size özel talimatlar verebilirler.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın