Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Tütsü Kullanımı Rahatlık Sağlar mı?

Tütsü Kullanımı Rahatlık Sağlar mı?

Doğal tütsüler en eski zamanlarda alkollü kokular kullanılmadan önce hoş kokular elde edilmesi için kullanılan katı ürünlerdir. Eski dönemlerde negatif enerjilerden arınmak amacıyla tütsüler tercih edilmiştir. Ancak son zamanlarda da bulunulan ortamdan kötü enerjinin arındırılması için kullanılırlar. Kullanılan en eski koku türü olan tütsüler çok farklı çeşitlerde kullanıcılara sunulur. Sedir ağacı, tarçın, safran, adaçayı, defne yaprağı ve daha pek çok çeşitte tütsü bulunması mümkündür. Özellikle odanın havasına temas ettiği için doğal içerikli ürünlerin tercih edilmesi gereklidir. Bu nedenle ağaç tütsüler ya da demet tütsü gibi seçenekler tercih edilmektedir. Ayrıca sağlık açısından da bir zararı bulunmaktadır.

Tütsü Nasıl Kullanılır?

Doğal olması açısından tercih edilen ağaç tütsü kullanımı oldukça basittir. Yakıldıktan sona negatif enerjilerden arınmak ve ortama pozitif enerjilerin yayılması mümkün olacaktır. Tütsülerin yakılması için sıcaklık geçirmeyen tütsü kapları alınması gereklidir. Kül oluşabileceği ve herhangi yangın ihtimaline karşı tütsü kabı oldukça önemlidir. Tabla üzerinde tütsünün yakılması ile hafif duman çıkacaktır. Daha sonrasında kişilerin zevklerine hitap eden seçtikleri koku dayı kaplayacaktır.

Yandıkça hoş koku yayılmaya devam ederken rahatlamak ve stresten arınmak mümkündür. Ancak tütüş kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi dumanın yakından solunmaması gereklidir. Ayrıca çok küçük odalarda özellikle demet tütsü yakıldığında fazla duman oluşmamasına dikkat edilmelidir. Tütsüler görüntüleri açısından dekoratif obje olarak da kullanılabilmektedir. Gündüzleri estetik bir görüntü sağlayabilen ağaç tütsüler geceleri sakinleşme, konsantre olma ve özellikle hoş kokuları için tercih edilebilir. Özellikle yoga ve meditasyon ile uğraşan kişiler tarafından tütsüler sıklıkla tercih edilmektedir.

Tütsünün Faydaları Neler?

Ağaç tütsü yararları arasında özellikle oda içerisinde oluşan kötü kokuları engellemesi yer almaktadır. Ayrıca biyoenerji ve meditasyon amacıyla da kullanılırlar. Tütsü ile seçilen rahatlatıcı kokular sonucunda stresten ve depresyondan uzaklaşmak mümkün olmaktadır.  Geçmiş dönemlerde ortam içerisinde bulunan kötü enerjiden kurtulmak için kullanılan adaçayı demet tütsü çeşitleri son zamanlarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Demet tütsü yakımı sırasında büyük bir alev çıkabileceği için dikkatli olunması gereklidir.

Kısa bir süre alev çıktıktan sonra tütsünün güzel kokusu yayılmaya başlayacaktır. Bazı kullanıcılar tütsüleri işlerine daha iyi odaklanabilmek adına tercih etmektedir. Ferahlama, çakra açma gibi yararlar tütsünün yararları arasında yer almaktadır. Lavanta gibi faklı içerikleri bulunan tütsüler nefes açma gibi farklı amaçlar için de tercih edilebilir. Ancak genel olarak sakinlik ve dinginliğin sağlanması için tercih edilmektedir. Ağaç tütsü kokusu insanların kendilerini daha huzurlu hissetmelerini sağlamaktadır. Ayrıca ağaç tütsüler yakıldıktan sonra söndürülüp sonrasında tekrar yakılabilmektedir. Estetik görüntüleri açısından da sıklıkla tercih edilirler. Tütsüler oldukça yararlı ürünler arasında yer alırlar. Ayrıca doğal tütsülere ulaşmak adına doğal içeriklerin bulunduğu internet siteleri de tercih edilebilir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın