Ana Sayfa - Genel Sağlık - İdrar Kaçırma Nasıl Azaltılır, Yöntemleri Neler?

İdrar Kaçırma Nasıl Azaltılır, Yöntemleri Neler?

İdrar kaçırma özellikle günlük yaşam kalitesini düşürmek açısından önemli sorunlar yaratabilmektedir. İdrar kaçırma başka rahatsızlıklardan kaynaklanabilmektedir. Bu yüzden idrar kaçırma önleme yöntemleri izleyerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

İdrar Kaçırma Nedir?

İdrar kaçıma tanımı itibariyle istemsiz bir şekilde idrar yapma halidir. Kontrol edilmeyen ve kişinin iradesi dışında gelişen bu durum günlük yaşam kalitesini düşürmektedir. Her yaşta olma ihtimali vardır ancak kadınlarda ve yaşlılarda daha sık olmaktadır. Sürekli olarak tekrarlıyorsa hastalık olarak kabul edilmektedir ancak seyrek halde görülmesi farklı etmenlere bağlı olarak değerlendirilir. Ancak düzenli ve sık olarak görülüyorsa bu durumda tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık olmaktadır.

İdrar Kaçırma Tedavi Yöntemleri Nedir?

İdrar kaçırma tedavi yöntemleri bu rahatsızlıktan kurtulmanız için çeşitlidir. Özellikle kilolu olmak ya da obez olmak, az su içmek, fazladan tuz kullanmak, egzersiz yapmamak, kronik sigara kullanmak gibi nedenler idrar kaçırma bozukluğuna neden olabilmekte ve idrar kaçırma sıklığını arttırmaktadır. Bu etmenlerin düzeltilmesi idrarı kontrol altında tutmaya yardımcı olacaktır. İdrar kaçırma bozuklukları genelde türlerine göre ayrılmakla birlikte ilaç tedavisiyle de düzelebilmektedir. Sıkışmaya bağlı olarak görülen idrar kaçırmada ilaç tedavileri etkili olmaktadır.

Genelde bu hastaların yüzde 50’sinde mesanelerinde idrarın arzu edilecek miktarda birikmesini sağlama işlemi ilaçlar tarafından yapılır ve böylece sıkışma hissini de önemli ölçüde düşürür. Bu tip ilaçların bazı durumlarda yan etkileri olabildiği için uzman gözetiminde kullanılması tavsiye edilmektedir. Eğer idrar kaçırma durumu kronik bir hale gelmişse ve ağrı da yaratıyorsa bu durumda ise ameliyat olması gerekmektedir. Yapılacak ameliyatın içeriğine hastanın tam durumu tayin edici olacaktır.

İdrar Kaçırmayı Azaltacak Olan Yöntemler

Her yaş ve herkeste ortaya çıkabilen idrar kaçırma genelde kadınlarda daha fazla olmaktadır. Bu yüzden idrar kaçırmayı azaltacak yöntemler kadınlar tarafından daha fazla dikkate alınmalıdır. İdrar kaçırmayı önlemek için daha fazla su tüketmek yararlı olacaktır. İçilen kahve ve çay miktarına dikkat edilmelidir. Sigara ya da alkol gibi alışkanlıkları bırakın ve düzenli olarak egzersiz yapmaya başlayın. Aynı zamanda fazla kilo almamaya da dikkat edilmesi idrar kaçırmayı önleyecektir.

Sık Sorulan Sorular

İdrar kaçırma kimlerde görülür?

İdrar kaçırma genellikle yaşlılarda görülse de genç ve orta yaşlarda da farklı hastalıklara bağlı olarak görülebilir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın