Ana Sayfa - Çocuk Gelişimi - 2 Yaş Aşısı Nedir, Ne Zaman Yapılır, Yan Etkileri Neler?

2 Yaş Aşısı Nedir, Ne Zaman Yapılır, Yan Etkileri Neler?

Bebek sağlığı için 2 yaş aşısı olarak adlandırılan aşı büyük önem taşıyor. Özellikle Hepatit A hastalığına karşı koruma sağlamak amacıyla yapılan aşı bazı durumlarda ise yan etkilere neden olabiliyor. 2 yaş aşısı yan etki gösterdiğinde ise anne ve babaların dikkatli olması gerekiyor.

2 Yaş Aşısı Nedir?

2 yaş aşısı tanımı itibariyle Hepatit A hastalığına karşı çocukların bağışıklık kazanması için yapılmaktadır. Bebeklerin dünyaya gelmesinden sonra pek çok noktada bağışıklıkları henüz gelişmemiş bulunmaktadır. Hepatit hastalığı özellikle önlem alınmadığında ciddi sorunlar yaratabilmektedir. Hepatit A aşısı da bu hastalığın oluşumunu engellemek amacıyla yapılmaktadır. Hepatit A hastalığı bir karaciğer hastalığıdır. Bu hastalığın oluşma nedeni genelde iyi şekilde yıkanmayan besinlerden kaynaklıdır. Önlem alınmazsa yani aşı olunmazsa çocuğun genel sağlık durumunda çok riskli durumlar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle karaciğerinde çeşitli rahatsızlıklar görülerek bu durum kan şekeri, tansiyon, kan dolaşımı gibi alanlara da etki etmektedir.

Hepatit A Belirtileri Nelerdir?

2 yaş aşısı olmak için öncelikle hepatit a hastalığının belirtilerinin iyi şekilde bilinmesi gerekmektedir. Karaciğer yetmezliğine bağlı olarak ölüme varabilecek bu hastalığın belirtileri şu şekildedir;

  • Yüksek kronik ateş,
  • Karın ağrısı,
  • Halsizlik,
  • Gözlerde sarılık,
  • Sürekli kusma,
  • İştahsızlık,
  • Sürekli eklem ağrısı,
  • Soluk renkli dışkı,
  • Sarılık en yaygın belirtileri arasında bulunmaktadır.

Hepatit A hastalığı bu etmenler yüzünden ciddiye alınması gereken bir durumdur ve çocukların bağışıklık sistemlerinin gelişimini sağlamak için mutlaka 2 yaş aşısı olması gerekmektedir.

2 Yaş Aşısı Ne Zaman Olunur, Yan Etkileri Neler?

2 yaş aşısı olma süresi genelde 18 – 24 aylar arasında yapılmalıdır. Bu sürenin geçilmesi halinde her an çocuk için büyük riskler taşıyacaktır. İlgili süreler kapsamında mutlaka aşı yapılmalı ve çocuğun bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir. Aşı 2 dozdan oluşmaktadır ve ilk doz 2 yaşından önce yapılmalıdır. İkinci doz ise 18 – 24 aylık süre içinde yapılmaktadır.

2 yaş aşısı yan etkileri olarak bazı durumlarda ateş, karın ağrısı gibi rahatsızlıklar görülebilmektedir. Aynı zamanda çocuklarda huzursuzluk da baş gösterebilir. Ancak bu durumlar geçicidir.

Sık Sorulan Sorular

2 yaş aşısı tehlikeli mi?

2 yaş aşısı mutlaka doktor kontrolünde ve kararında yapılmalıdır, aksi halde ciddi sonuçları olabilir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın