Ana Sayfa - Genel Sağlık - İçki İçerken Neden Hıçkırık Tutar?

İçki İçerken Neden Hıçkırık Tutar?

İçki içince neden hıçkırık tutar? Merak ettiniz mi? Özellikle içki içerken başlayan hıçkırık, çok fazla alkol tüketmenin neden olabileceği en kötü şey olmayabilir, ancak bu durum dışarıda bir mekandayken gerçekleşiyorsa can sıkıcı ve rahatsız edici olabilir.

Hıçkırık tehlikeli midir?

Genel olarak, hıçkırıklar en iyi ihtimalle sakıncalıdır, ancak tehlikeli mi yoksa ölümcül mü? Tabi ki hayır!

Çok fazla içtikten sonra kendi kusmuğunuzla boğulmanız tamamen mümkün olsa da, içkinin neden olduğu hıçkırığın neden tehlikeli olabileceğini düşündüğünüzü anladık. Hıçkırık nöbetleri sırasında ara sıra mide asidi yanmasının ortaya çıktığını bile hissetmiş olabilirsiniz. Tamamen iğrenç olsa da bu endişelenecek bir şey değil.

Bununla birlikte, 48 saatten uzun süren veya sık atak şeklindeki hıçkırıklar bazen gastroözofageal reflü (GERD), sinir hasarı veya tümör gibi altta yatan bir sağlık sorununun işareti olabilir. Hıçkırık şiddetli ve uzun sürerse, yeme ve uyku yeteneğinizi etkileyebilir ve yorgunluğa, yetersiz beslenmeye ve dehidrasyona yol açabilir. Yine de bu durum çok nadirdir.

İçki içerken hıçkırık neden olur?

İçki içmenin hıçkırıklara neden olabileceğini gerçekten anlamak için hıçkırığın gerçekte ne olduğunu bilmeniz gerekir.

Hıçkırık, diyaframın güçlü bir kasılmasıdır- akciğerlerinizin hemen altında bulunan ve karnınızı göğsünüzden ayıran bir kas. Bu kasılmalara neyin sebep olduğuna gelince, uzmanlar hala tam olarak emin değiller.

Altta yatan neden ne olursa olsun, alkol birkaç nedenden dolayı bilinen bir hıçkırık tetikleyicisidir.

İlk olarak, midenizin şişmesine neden olan herhangi bir şey hıçkırıkları tetikleyebilir. Bu, çok fazla şey içmeyi içerir, ancak özellikle bira ve soda gibi gazlı içecekler bunun baş tetikleyicisidir.

Mide, sol tarafta diyaframınızın hemen altında yer alır. Mideniz şiştiğinde, hıçkırıklara neden olarak diyaframınıza baskı yapması veya tahriş etmesi mümkündür.

Arkadaşlarınızla içerken konuşuyosanız, hava yutuyor veya çok hızlı yiyip içiyor olabilirsiniz, bu da midenizin şişmesine neden olabilir. Alkol ayrıca yemek borunuz da dahil olmak üzere sindirim sistemini tahriş eder, bu da hıçkırıkları tetikleyebilir ve asit üretimini artırarak asit reflüsüne yol açabilir. Asit reflü aynı zamanda hıçkırıklara da neden olabilir.

İçki içerken hıçkırık nasıl durdurulur?

Çoğu zaman hıçkırık birkaç dakika içinde kendiliğinden durur, ancak hızlı geçmesini istiyorsanız deneyebileceğiniz bazı şeyler vardır.

 • Bir kaşık şeker yutarak boğazınızın arkasını canlandırın.
 • Buzlu suyla yudumlayın veya gargara yapın.
 • Solunum döngünüzü kesintiye uğratmak için nefesini birkaç saniye tutun.
 • Valsalva manevrasını deneyin ve burnunuzu sıkıştırırken ağzınız kapalıyken nefes vermeye çalışın.
 • Boynunuzun arkasını ovalayın.
 • Bir kese kağıdına nefes al.
 • Dizlerinizi göğsünüze doğru çekin ve öne doğru eğilin.
 • Diyaframınıza baskı uygulamak için öne doğru eğilin.
 • Bir parça limon ısır.

İçki içerken hıçkırmak nasıl önlenir?

Alkolden kaçınmanın yanı sıra içmeyle ilgili hıçkırıklardan tamamen kaçınmanın bir yolu yoktur, ancak bunlara sahip olma şansınızı azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Bir dahaki sefere içki içerken ve herhangi bir hıçkırıktan uzak durmaya çalıştığınızda aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

 • Bira içmekten kaçının.
 • Soda ile karıştırılanlar dahil, gazlı içecekleri atlayın.
 • İçeceklerinizi yavaşça yudumlayın ve hızlı içmekten kaçının.
 • Ölçülü için.

Özetlemek gerekirse;

Birkaç günden uzun süren kalıcı hıçkırığınız olmadıkça, içtikten sonra yaşanan hıçkırık genellikle önemli değildir. Alkol, hıçkırık için ortak bir tetikleyicidir ve bazı insanlar hıçkırmaya daha yatkındır. İçki içerken alkol miktarı ve türüne dikkat etmek, bu sinir bozucu hıçkırıkları uzak tutmaya yardımcı olabilir.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın