Ana Sayfa - Genel Sağlık - El Tırnağa Bastırınca Ağrı – Çözüm!

El Tırnağa Bastırınca Ağrı – Çözüm!

El Tırnağa Bastırınca Ağrı yazımız ile karşınızdayız. Bu yazımızda sizlere el tırnağınıza bastırınca acı veya ağrı gibi şikayetlerinizin çözümünü anlatacağız. Evde uygulayabileceğiniz veya doktorlar tarafından yapılan çeşitli yöntemler de sizlere yazı içinde aktarılacak. Tırnağıma Bastırınca Acıyor şikayetleri, Tırnağa Bastırınca Acı veya ağrı gibi durumlar ile sizlerle olacağız. Ayrıca genel sağlık kategorisindeki yazılara da bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

El Tırnağa Bastırınca Ağrı

Tırnağınıza bastığınızda ağrı hissetmenizin birkaç nedeni vardır. Bazıları yaygındır ve yaralanma gibi evde tedavi edilebilir. Ancak tıbbi tedavi gerektiren tırnak ağrısının daha ciddi nedenleri olabilir. Tırnağınıza basıldığında tırnağınızın altında ağrının yedi olası nedeni ve daha sonra yapmanız gerekenler. El Tırnağa Bastırınca Ağrı, tırnak yatağına çok yakın keserseniz veya ısırırsanız, yaralarsanız veya bir mantar enfeksiyonu yaşarsanız tırnak batması oluşabilir. Batık tırnaklar en çok ayak parmaklarınızda görülür. Ancak tırnaklarda da oluşabilirler ve tırnağa baskı uyguladığınızda çok acı verici olabilirler. İnsanların yüzde 2,5 ila 5’inde görülen yaygın bir durumdur.

Batık bir tırnağın belirtileri şunları içerebilir:

 • Ağrı
 • Hassasiyet
 • Kanama
 • Şişme
 • Kırmızılık

Tırnağıma Bastırınca Acıyor – Tedavi Yöntemleri

Tırnağıma Bastırınca Acıyor
Tırnağıma Bastırınca Acıyor

Bazı zamanlarda Tırnağıma Bastırınca Acıyor gibi şikayetler ile karşılaşmaktayız. Sizler batık tırnaklar için evde uygulayabileceğiniz tedaviler şu şekildedir:

 • Parmağınızı 10 ila 20 dakika boyunca günde iki kez ılık suda ıslatmak
 • Enfeksiyonu önlemek için topikal bir antibiyotik krem ​​uygulamak
 • Alan üzerinde bir bandaj giymek

Birkaç işaret, bir doktor tarafından tedavi ihtiyacını gösterir. Aşağıdaki durumları gözlemlediğinizde hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidiniz:

 • Kalıcı veya tahriş olmuş batık tırnaklar
 • Ateş
 • Parmak şişmesinde artış
 • Kırmızılık
 • Çevredeki sıcaklık

Tırnağa Bastırınca Acı – Ağrı

Tırnağa Bastırınca Acı için, artan ağrınız varsa veya bölge bir hafta sonra iyileşmezse bir doktora görünün. Bu, reçeteyle tedavi edilmesi gereken bir enfeksiyon belirtisi olabilmektedir. Asma tırnaklar, tırnağınızı çevreleyen gevşek cilt parçalarıdır. Asma tırnaklar, özellikle soğuk havalarda, cildiniz daha kuru hale geldiğinde yaygındır.

Onları çeker veya yırtarsanız ağrılı olabilmektedir. Ayrıca enfeksiyona neden olabilmektedir. Etkilenen tırnağı bir seferde 20 dakika ılık suda bekletmek, bir yaralanmanın neden olduğu semptomları hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Ellerinizi kuru ve sıcak tutmak, kronik paronişiyi hafifletmeye yardımcı olacaktır. Tırnaklarınızı temiz tutmak da yardımcı olmaktadır.

El Tırnağa Bastırınca Ağrı ile alakalı sıkça sorulan sorular ve cevaplarına aşağıdan erişebilirsiniz.

Tırnağıma Bastırınca Acıyor ile ilgili en detaylı ve bilgilendirici videolar aşağıdaki gibidir:

YouTube video

Tırnağa Bastırınca Acı yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca Sağlıklı Bireyler bağlantısından ana sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın