Ana Sayfa - Genel Sağlık - Subareolar Memede ne Demek?

Subareolar Memede ne Demek?

Meme enfeksiyonlarının çoğu emziren kişilerde görülür. Subareolar meme apsesi, emzirmeyen kişilerde de görülebilen nadir bir meme enfeksiyonu türüdür.

Apse, vücudun şişmiş, irin dolu bir bölgesidir. Subareolar meme apseleri, meme ucunun etrafındaki renkli deri olan areolanın hemen altında oluşan enfekte yumrulardır.

Memede Subareolar  ne Demektir? Belirtileri ve Tadavisi

Şişme ve irin, bakterilerin vücudu belirli bir noktada istila edip orada kalmasıyla oluşan lokal bir enfeksiyonun sonucudur. Lokal bir enfeksiyonda bakteri vücudun diğer bölgelerine yayılmaz.

Subareolar meme apsesi ilk geliştiğinde, bölgede biraz ağrı hissedebilirsiniz. Muhtemelen derinin altında bir yumru ve yakındaki cildin bir miktar şişmesi olacaktır. Üzerine bastırırsanız veya kesilerek açılırsa, irin yumrudan dışarı akabilir.

Tedavi edilmezse enfeksiyon fistül oluşturmaya başlayabilir. Fistül, normalde bağlanmayan iki vücut parçası veya organ (bu durumda süt kanalları ve cilt) arasındaki bağlantıdır.

Enfeksiyon yeterince şiddetliyse, meme ucu işaret etmek yerine meme dokusuna çekilebilir. Buna meme başı inversiyonu denir.

Ayrıca ateşiniz ve genel bir hastalık hissine sahip olabilirsiniz.

Subareoları BİLİYOR MUSUN?

Geçmişte, subareolar meme apselerine sütçü fistüller veya Zuska hastalığı denirdi. Zuska, onlar hakkında ilk yazan doktordu.

Subareolar meme apsesine, memenin içindeki tıkalı bir kanal veya bez neden olur. Bu tıkanıklık cilt altında enfeksiyona neden olabilir.

Subareolar meme apseleri genellikle 18 ila 50 yaşları arasındaki ve şu anda emzirmeyen kadınlarda görülür.

Emziren olmayan kadınlarda subareolar meme apsesi için bazı risk faktörleri şunlardır:

Subareolar-mastit

Subareolar meme apsesi emzirmeyen kişilerde daha sık görülür, ancak çoğu meme apsesi emziren emziren kişilerde görülür.

Mastitis, emzirme döneminde meme bölgesinde şişlik ve kızarıklık gibi belirtilere neden olan bir meme iltihabı türüdür.

Meme enfeksiyonu en yaygın nedendir, ancak mastitis de bulaşıcı olmayabilir. Bir süt kanalı tıkandığında ortaya çıkabilir. Tedavi edilmezse mastitis meme apsesine yol açabilir.

Mastitis bazen meme apsesi ile karıştırılabilir, bu nedenle durumları doğru bir şekilde ayırt etmek için ultrason gereklidir.

Bir doktor, yumruyu değerlendirmek için bir meme muayenesi yapacaktır.

Ne tür bir enfeksiyona sahip olduğunuzu belirlemek için herhangi bir irin toplanabilir ve bir laboratuara gönderilebilir. Bu, sağlık uzmanının sizin için en iyi tedavi biçimini sağlamasına olanak tanır. Bazı bakteriler belirli ilaçlara dirençli olduğundan, doktorun enfeksiyonunuza ne tür bakterilerin neden olduğunu tam olarak bilmesi gerekebilir.

Doktorun enfeksiyon aramasına ve bağışıklık sağlığınızı kontrol etmesine yardımcı olmak için kan testleri de istenebilir.

Cildinizin altındaki hangi yapıların etkilendiğini ve apsenizin areolanızın altında ne kadar derine indiğini belirlemek için memenizin ultrasonu da yapılabilir.

Bazen, özellikle ciddi veya tekrarlayan bir enfeksiyon için bir MRI taraması da yapılabilir.

Tedavinin ilk aşaması, genellikle 10 ila 14 gün boyunca antibiyotik almaktır. Reçete edilebilecek antibiyotik rejimleri şunları içerir:

 • amoksisilin/klavulanat (Augmentin), ko-amoksiklav olarak da bilinen bir ilaç kombinasyonu
 • klaritromisin ve metronidazol antibiyotiklerinin bir kombinasyonu
 • eritromisin ve metronidazol antibiyotiklerinin bir kombinasyonu

Subareolar-Drenaj

Apsenin boyutuna ve rahatsızlık seviyenize bağlı olarak doktorunuz apseyi açıp irini boşaltmak da isteyebilir. Bu, apsenin doktorun ofisinde kesilerek açılacağı anlamına gelir. Büyük olasılıkla, bölgeyi uyuşturmak için bir miktar lokal anestezik kullanılacaktır.

Subareolar-Ameliyat

Enfeksiyon bir veya iki antibiyotik ile geçmezse veya başlangıçta temizlendikten sonra enfeksiyon tekrar tekrar ortaya çıkarsa, ameliyat olmanız gerekebilir. Ameliyat sırasında kronik apse ve etkilenen bezler çıkarılacaktır.

Meme başı inversiyonu meydana geldiyse, ameliyat sırasında meme başı yeniden yapılandırılabilir.

Apsenin büyüklüğüne ve ciddiyetine bağlı olarak cerrahi bir doktor muayenehanesinde, cerrahi ayakta tedavi merkezinde veya hastanede yapılabilir.

Apseler ve enfeksiyonlar, antibiyotiklerle tedavi edildikten sonra bile tekrarlayabilir. Nüksü önlemek için etkilenen bezleri çıkarmak için cerrahi gerekebilir.

Enfeksiyon antibiyotiklerle başarılı bir şekilde tedavi edilse bile meme ucunuz ve areolanız apse tarafından deforme olabilir veya merkezden uzağa itilerek kozmetik hasara neden olabilir. Meme inversiyonu da gerçekleşebilir. Bu komplikasyonların cerrahi çözümleri vardır.

Çoğu durumda, meme başı sorunları veya apseler meme kanserini göstermez. Bununla birlikte, subareolar meme apseniz olabileceğini düşünüyorsanız, yine de doktorunuzla iletişime geçmeniz önemlidir.

Emzirmeyen bir kişideki herhangi bir enfeksiyon, nadir görülen bir meme kanseri türü olma potansiyeline sahiptir. Amerikan Kanser Derneği’ne (ACS) göre, inflamatuar meme kanseri bazen bir enfeksiyonla karıştırılabilir.

Çoğu meme apsesi antibiyotiklerle veya apsenin boşaltılmasıyla tedavi edilir. Bununla birlikte, bazen tekrarlayan veya şiddetli enfeksiyonlar ameliyat gerektirir.

Çoğu zaman cerrahi apse ve enfeksiyonun geri dönmesini önlemede başarılıdır.

Subareolar meme apsesi bakteriyel bir enfeksiyonun sonucu olduğundan, bakteri varlığını azaltmak için antibiyotiklere ihtiyacınız olacaktır.

Bununla birlikte, subareolar meme apsesi iyileşirken ağrı ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilecek evde kullanabileceğiniz tedaviler vardır:

 • Alanı temiz tutun. Cildinizi ve meme ucunu nazik bir antibakteriyel sabunla yıkayın. Bir sutyen veya gömlek giymeden önce bölgenin havayla kurumasına izin verin.
 • Buz uygulayın. Etkilenen göğsünüze günde birkaç kez 10 ila 15 dakika boyunca bezle kaplı bir buz paketi uygulayın. Bu, iltihabı ve şişmeyi azaltabilir.
 • Lahana yapraklarını uygulayın. Bu ilaç geleneksel olarak mastitisi gidermek için kullanılır. Lahana yapraklarını temizledikten sonra soğuyana kadar buzdolabında bekletin. Lahana yapraklarının tabanını çıkarın ve yaprağı etkilenen göğsünüzün üzerine yerleştirin. Lahana yaprağının serin doğası yatıştırıcı olabilir.
 • Göğüs pedi giyin. İltihabı boşaltmaya yardımcı olması ve rahatsızlığın artmasına neden olabilecek sürtünmeyi azaltmak için sutyeninize yumuşak bir göğüs pedi takın. Göğüs pedleri, emzirme ürünleriyle aynı mağaza reyonlarında mevcuttur. Genellikle yumuşak bir tarafı ve sütyeninize sabitlemek için zıt bir yapışkan tarafı vardır.
 • Bir ağrı kesici alın. İbuprofen (Advil, Motrin) veya asetaminofen (Tylenol) gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler, göğüs ağrısını ve rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olur.
 • Apseyi rahatsız etmekten kaçının. Semptomları kötüleştirebileceğinden, apseyi sıkmaktan, itmekten, patlatmaktan veya başka bir şekilde rahatsız etmekten kaçının.

Aşağıdakiler gibi kötüleşen bir enfeksiyon belirtileriniz varsa daima doktorunuzla iletişime geçin:

 • yüksek ateş
 • yayılan kızarıklık
 • yorgunluk
 • halsizlik, grip olsaydınız hissedeceğiniz gibi

Subareolar meme apselerini önlemeye yönelik araçlar şu anda sınırlıdır.

İyi hijyen uygulamak, piercinginiz varsa meme ucunu ve areolayı çok temiz tutmak ve sigara içmemek yardımcı olabilir.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın