Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Sola Doğru Yatınca Kalbim Ağrıyor, Ne Yapmalıyım?

Sola Doğru Yatınca Kalbim Ağrıyor, Ne Yapmalıyım?

Uyku pozisyonunuzu fazla düşünmemiş olabilirsiniz, ancak gecenizi geçirme şekliniz genel sağlığınız üzerinde bir etkiye sahip olabilir. Her pozisyonun, bir dahaki sefere biraz uyuduğunuzda göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz kendi artıları ve eksileri vardır.

Sola Doğru Yatınca Kalp Ağrısı Neden Olur?

Örneğin, sırtınızın altında bir yastıkla yüzüstü uyumak sırt ağrısına yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda uyku apnesi semptomlarını kötüleştirebilir. Yan yatarak uyumak uyku apnesi için daha iyi olabilir, ancak omurganıza zarar verdiğini fark edebilirsiniz.

Bir kalp rahatsızlığınız varsa, sol tarafınızda uyumaktan kaçınmak isteyebilirsiniz. Bu tarafta uyumanın kalbinizi göğsünüzde yeniden konumlandırabileceği ve elektriksel aktivitesini değiştirebileceği düşünülüyor. Bu etkinin endişe verici olacak kadar büyük olup olmadığı hala net değil.

Sol tarafınızda uyumanın kalbiniz için neden kötü olabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin. Ayrıca kalp rahatsızlığı olan insanlar için en iyi ve en kötü uyku pozisyonlarına bakacağız.

Uyku pozisyonlarının kalp sağlığı üzerindeki etkilerini inceleyen çok az araştırma var. Bununla birlikte, sol tarafınızda uyumanın kalbiniz üzerindeki baskıyı artırabileceğine dair bazı kanıtlar var.

1997’de araştırmacılar ilk olarak yan uykunun bir elektrokardiyogram (EKG) ile ölçülen kalbin elektriksel aktivitesinde gözle görülür değişikliklere neden olduğunu fark ettiler. Araştırmacılar, katılımcılar sol taraflarında yatarken daha belirgin bir etki buldular.

Daha yeni bir 2018 çalışmasında, araştırmacılar ayrıca sol tarafta uyumanın sağlıklı katılımcılarda EKG okumalarındaki değişikliklerle ilişkili olduğunu buldular. Vektörkardiyografi adı verilen bir görüntüleme tekniği kullanarak, sol taraftaki uykunun kalbin kaymasına ve dönmesine neden olduğunu buldular. Elektrik aktivitesindeki değişiklikler, kalbin bu hareketine atfedildi.

Katılımcılar sağ taraflarında uyuduklarında, EKG aktivitesinde hemen hemen hiçbir değişiklik bulunmadı. Araştırmacılar, bu pozisyonda, kalbin mediasten adı verilen akciğerler arasındaki ince doku tabakası tarafından yerinde tutulduğunu keşfettiler.

Sol tarafınızda yatmak kalbinizin elektriksel aktivitesini değiştirebilse de, zaten yoksa, kalp rahatsızlığı geliştirme riskinizi artırdığına dair hiçbir kanıt yoktur.

Anekdot olarak, konjestif kalp yetmezliği olan kişiler, sol taraflarında uyurken genellikle rahatsızlık ve nefes almada güçlük bildirirler. Sol tarafınızda uyumanın kalp rahatsızlığı olan insanlar için tehlikeli olup olmadığını veya ne kadar tehlikeli olabileceğini anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Sol veya sağ tarafınızda uyumanın kalbiniz için daha iyi olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar devam etmektedir. Bazı uyku uzmanları, sağ tarafınızda uyumanın vena kavayı sıkıştırabileceğini düşünüyor. Bu, kalbinizin sağ tarafından beslenen damardır.

Bununla birlikte, şu anda sağ tarafınızda uyumanın kalp yetmezliği geliştirme riskinizi artırdığına dair hiçbir kanıt yoktur ve bu güvenli görünmektedir.

Bir 2018 çalışması, ardışık dilate kardiyomiyopati adı verilen kalp kası hastalığı olan katılımcıların çoğunun sol taraflarından ziyade sağ taraflarında uyumayı tercih ettiğini buldu.

Ayrıca, 2019 tarihli bir araştırma incelemesi, hamile insanların veya doğmamış bebeklerinin sol veya sağ taraflarında uyurken sağlıklarında hiçbir fark bulamadı. Hamileliğinizin başlarında, yanınızda uyumayı alışkanlık haline getirmeye çalışın. Hamileliğiniz ilerledikçe dizleriniz bükülmüş olarak yan yatmak muhtemelen en rahat pozisyon olacaktır.

Bazı doktorlar hamile insanların sol taraflarında uyumalarını tavsiye ediyor. Karaciğeriniz karnınızın sağ tarafında olduğundan, sol tarafınıza yatmak uterusu o büyük organdan uzak tutmaya yardımcı olur ve aynı zamanda kalbinizin işini kolaylaştırır çünkü fetüsün ağırlığının büyük damara baskı uygulamasına engel olur. fetüse kan akışını iyileştirmek için kanı ayaklarınızdan ve bacaklarınızdan kalbe geri taşıyan inferior vena cava.

Şu anda, altta yatan bir kalp rahatsızlığınız yoksa, kalp sağlığınız için en iyi uyku pozisyonunun ne olduğu hala net değil. Muhtemelen kaliteli uyku almak uyku pozisyonunuzdan daha önemlidir.

Journal of Clinical Sleep Medicine’de yayınlanan çalışmaların 2018 tarihli bir incelemesi, hem düşük uyku kalitesinin hem de kısa uyku süresinin koroner kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğunu buldu.

Kalp yetmezliğiniz varsa, kaçınmanız gereken uyku pozisyonları hakkında doktorunuzla konuşmalısınız.

Sağ tarafınızda uyumak, kalp yetmezliği olan kişiler için en iyi seçenek olabilir. Bazı insanlar sağ tarafınızda uyumanın kalbe geri giden kan akışını kısıtlayabileceğini düşünse de, bunun zararlı olduğunu kanıtlayacak yeterli kanıt yoktur.

Uyku apneniz veya solunum probleminiz yoksa sırt üstü uyumak da sizin için bir seçenek olabilir.

2015 yılında yapılan bir çalışmada, stabil kronik kalp yetmezliği olan katılımcılarda yüz üstü yatmanın etkileri incelenmiştir. Araştırmacılar, yüz üstü yatmanın oturmaya kıyasla daha zayıf kan oksijenasyonu, solunum mekaniği ve kan hareketi ile ilişkili olduğunu buldular.

Karnınızın üzerinde uyumak uyku apnesini ve horlamayı hafifletebilir, ancak aynı zamanda boyun veya sırt ağrısına da neden olabilir. Tedavi edilmeyen uyku apnesi, kalp yetmezliği riskinin artmasıyla ilişkilidir ve birçok insan her ikisiyle de ilgilenir.

İmplante edilebilir kardiyoverter defibrilatörünüz (ICD) varsa, implante edildiğinin karşı tarafında uyumayı daha rahat bulabilirsiniz. ICD’lerin çoğu sol taraftadır.

Kalp rahatsızlığı olan insanlar için en iyi ve en kötü uyku pozisyonlarının ne olduğu hala net değil. Sol tarafınızda uyumanın kalbinizi değiştirebileceğine ve kalbinizin elektrik akımını bozabileceğine dair bazı kanıtlar var. Ayrıca, kalp yetmezliği olan birçok kişi bu pozisyonda nefes almakta zorlandığını bildirmiştir.

Sırt üstü uyumak uyku apnesini ve horlamayı kötüleştirebilir. Herhangi bir solunum sorunu yaşıyorsanız, sırt üstü yatmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Şu anda, kalp sağlığınız için uyumanın en iyi yolunun ne olduğu hala belirsiz. Anekdot olarak, kalp yetmezliği olan birçok insan, sol tarafına göre sağ tarafında uyumayı daha rahat buluyor.

Kalbiniz için en iyi uyku pozisyonu hakkında çok az şey bilinmesine rağmen, araştırmalar, yeterince uyuyamamanın veya kalitesiz uyku almanın kalp hastalığına yakalanma riskinizi artırdığını bulmuştur. İyi dinlenmiş olduğunuzdan emin olmak, uyuduğunuz pozisyon ne olursa olsun, optimal kalp sağlığını korumak için önemlidir.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın